o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Słowa wiceministra klimatu. Ta zapowiedź wstrząsnęła przyrodnikami

180
Podziel się

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zapowiedział zgodę na wznowienie polowań na łosie oraz zaprezentował plan na zwiększenie liczby myśliwych w Polsce. Zapowiedź ta wstrząsnęła środowiskiem przyrodniczym.

Słowa wiceministra klimatu. Ta zapowiedź wstrząsnęła przyrodnikami
Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka (Facebook)
bESKzrxh

To już trzecia próba zniesienia moratorium na ten gatunek. Poprzednio taki pomysł przedstawiał minister Jan Szyszko, jednak nie został zrealizowany. Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku ówczesny szef resortu, Michał Woś zapewniał, że nie ma planów na wznowienie polowań na łosie.

Nie jestem zwolennikiem zniesienia memorandum na odstrzał łosia i w tym zakresie Ministerstwo Środowiska nie podejmuje żadnych prac - mówił wówczas Woś.
bESKzrxj

Zdaniem Radosława Michalskiego z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze "próby wznowienia polowań na łosie wynikają z nieustających zabiegów lobby łowieckiego".

Poza argumentem o wzbogaceniu oferty łowieckiej nie ma żadnych innych uzasadnionych powodów zniesienia moratorium. Podobnie nierzeczywiste są szacunki dotyczące liczebności łosia. Są one niedokładne, ponieważ nie da się precyzyjnie policzyć osobników tego gatunku, a eksperci twierdzą, że mogą być dwukrotnie a nawet trzykrotnie zawyżone - podkreśla Michalski.

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze twierdzi, że wznowienie polowań będzie wyrokiem na łosie z Biebrzańskiego Parku Narodowego, które w okresie jesienno-zimowym mogą wychodzić poza jego granice w poszukiwaniu pokarmu. Jak podkreśla Radosław Michalski, łoś nie stanowi zagrożenia ani dla polskich lasów, ani dla polskich rolników.

bESKzrxp
Szkody w rolnictwie, na które powołuje się wiceminister Siarka są podnoszone na wyrost, ponieważ nie jest tak łatwo zidentyfikować gatunku odpowiedzialnego za ewentualne straty w uprawach. Widocznie po nieudanej próbie z 2017 roku, teraz przedstawiciel resortu szuka nowych argumentów - dodaje Michalski.

Przyrodnicy ruszyli z akcją na rzecz ochrony łosia

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze właśnie rozpoczęła akcję na rzecz podtrzymania moratorium i wpisania łosia na listę gatunków chronionych. "Tylko w ten sposób będziemy w stanie sprawić, że decyzje o losie łosi będą poprzedzone rzetelnymi badaniami i będą odbywać się w gronie ekspertów zajmujących się badaniem łosi, a nie związanych z łowiectwem" - przekonują przyrodnicy.

bESKzrxq
Zobacz także: Tłumy na cmentarzach już się zaczęły. Drożeją też znicze i kwiaty
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESKzrxK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(180)
spod Lasia
miesiąc temu
noi dobże . mam nadzieje rze wyszczelajom je fszystkie . te osie , lelenie i tagdalei . strach tera na gżyby iść do lasu bo tyle tej rogacizny sie namnorzyło . lasy som dla ludzi anie dla jakieś zwieżyny .
EKO niedouk
miesiąc temu
Przestanę to krytykować tylko dajcie mi pieniądze.
gość
miesiąc temu
eko będą wrzeszczeć. Mają w nosie łosia ale chcą pieniędzy do własnych kieszeni. Będą wrzeszczeć bo muszą zarazić tym tych co się na tym nie znają.
bESKzrxL
Mikamil
miesiąc temu
Dawno nie czytałem takich głupot. Zarówno w wydaniu p, Michalskiego jak i ciżby w komentarzach. Argument ze szacunki populacji łosia, straty rolników są po prostu zawyżone to jakiś żart...Pracę tysiecy ludzi jeden chłystek podważa używajac atokratywnego argumentu... Gdyby nie wysiłek myśliwych to gucio byście wiedzli o liczebności gatunków dzikich zwierzat w Polsce. Jest to ciężka i sumienna praca TYSIĘCY ludzi nie do odtworzenia jak zlikwidujecie PZŁ. Nie chcecie polować to nie polujcie ale nie przeszkadzajcie swoją głupotą innym w tym zadaniu. Niezbednym do utrzymania równowagi w przyrodzie. A jak bardzo chccie protestować to proszę moze pojechać do Szwecji (tak to ten wiodący i nowoczesny kraj w Euriope) i zaczać tam zabraniać Szwedom polowań na łosie i inne zwierzęta. Życże powodzenia. N.B. wiecie dlaczego mamy tak dużo zagranicznych myśliwych w Polsce? Bo mamy najładniejsze trofea myśliwskie w Europe. Dlaczego - bo myśliwi w Polsce tak selekcjonują zwierzyne w lasach.
stiv
miesiąc temu
nikt tyle nie robi dla dzikich zwierzatco MYSLIWI,a te zielone ludki tylko krzycza
Zalewski
miesiąc temu
Nie dawno zastrzelili młodego chłopaka bo poszedł na grzyby myśliwemu czyli mordercy nic nie zrobili bo ich jest las i nikt nie ma wstępu bo sobie polują i mogą zabijać ludzi legalnie dalej,co roku sa przypadki postrzelenia i co roku ludzie giną,więc uważajcie grzybiarze i nie tylko bo może je już nie wrócić
Stopzabijaniu
miesiąc temu
To jest szczyt korupcji sadyzmu mordowanie dla zabawy!!!oto nasz kraj..zero dobrostanu zwierząt zero ratowania przyrody zero piątki dla zwierząt ..nadal psy na łańcuchach całe życie nadal trzymają norki lisy w strasznych warunkach,nadal krowa sposzczaja krew godzinami konają nadal schroniska dla psów są prywatne gdzie biorą tylko kasę i mordują dla zysku jak w Radysach i jest jeszcze gorzej
Darek
miesiąc temu
Najlepsze rozwiązanie dać postulaty o rozwiązaniu koła łowieckiego oni tylko zabijają tam są najgorsi ludzie zabijają zwierzęta to jak muszą traktować ludzi swoje żony dzieci zero sumienia jak im się nie śnią te zwierzęta po nocach⚰️powinni się bać...oj powinni..
emeryt
miesiąc temu
PIS i kościół głosi życie jest jedno i ie wolno go odbierać gdzie sa te ich głoszone wartości gdzie jest Pawłowicz i inni tak stojący za życiem,a taki jeden wydaje rozkaz zabijania
Janikowa
miesiąc temu
My proponujemy wyjść na ulicę zakazać wszelkich polowań!co wy chcecie od tych biednych dzików straty rolnicy sobie potęgują by mieć odszkodowania niech ogrodza pola problem z głowy ale jak im się nawet nie chce posejasji ogrodzić dlatego trzymają psy na łańcuchach...a losie przecież to obsurd...
Sprawiedliwos...
miesiąc temu
Tak trzeba rozwiać to gówno oni tylko mordują szczycą się trofeami to nie ludzie to bestie bez serca robią potem ogniska żrą pija i dalej zabijają jak oni żyją ale pamiętajcie przyjdzie karma i na was ,sąd ostateczny takie gnidy co nie szanują zwierząt zabijają będą się palić w piekle Bóg osadzi wcześniej czy pozniej
NIE
miesiąc temu
PIS obudź się Kaczyński bądź dobrym człowiekiem nie zabijaj zwierząt...błagamy
Danka
miesiąc temu
Ludzie, wy nie czujecie jak zmieniono wam myślenie. To człowiek jest korona stworzenia i on mma decydować czy zwierzę należy odstrzelić by ograniczyć jego rozród, bo co za dużo to niezdrowo, też dla środowiska... Jakoś nie macie problemu z chęcią ograniczania urodzeń ludzi... Tak wam zmieniono mentalność, że ze słowików staliście się bezmyślnymi papugami...Rewolucja neokomunizmu się dokonała, nawet u nas...Strasznie to smutne...
bESKzrxD
Asia
miesiąc temu
Wszyscy są za środowiskiem za zwierzętami za ochrona a politycy nie,dlaczego? bo rządzą stado wieśniaków i morderców a ci co mają nieliczni dobre serce korupcja
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić