Słowacy wyśmiewają polskich turystów. Chodzi o to zdjęcie

1427

Słowackie media społecznościowe wrą po tym, jak opublikowano zdjęcie mężczyzn, kąpiących się w słynnym Szczyrbskim Jeziorze w słowackich Tatrach. Sprawą zajął się już Tatrzański Park Narodowy. Turystom grożą kary.

Słowacy wyśmiewają polskich turystów. Chodzi o to zdjęcie
Polacy kąpali się w górskim jeziorze (Facebook)

"Jaka jest cena takiego kąpania?" - napisała zaskoczona internautka, dodając zdjęcie kąpiących się w Szczyrbskim jeziorze mężczyzn. Podkreśliła, że są to turyści z Polski. Post w jednej z facebookowych grup, która zrzesza miłośników gór, wywołał prawdziwą burzę. Internauci potępiają takie zachowanie turystów.

Sprawą zajął się park narodowy

Jak poinformowała słowacka agencja prasowa TAPR, sprawą zajęła się już administracja TANAP — słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kristína Bocková, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Ochrony Przyrody Słowacji wyraziła żal z powodu takiego zachowania mężczyzn nad jeziorem.

Jest nam bardzo przykro, że pomimo powtarzających się z roku na rok informacji o zakazie pływania, nadal są turyści, którzy ten zakaz łamią. Uważamy jednak, że zdecydowana większość odwiedzających park narodowy szanuje prawo i zachowuje się z szacunkiem wobec przyrody – cytuje Bockovą agencja TAPR.

Jeziora są wrażliwym ekosystemem

Ekolodzy przypominają, że tatrzańskie jeziora i potoki są wrażliwym ekosystemem i domem dla wielu gatunków zwierząt czy unikalnych reliktów polodowcowych. Dlatego nawet niewielkie zmiany w środowisku mogą doprowadzić do ich wyginięcia.

W związku z tym władze zakazują kąpania we wszystkich jeziorach i rzekach górskich. Niektórzy turyści wskazują jednak na niekonsekwencję takich zakazów, bowiem z jednej strony władze parku zakazują kąpieli, a z drugiej zezwalają na pływanie łódkami czy zimowe zawody sportowe na zamarzniętej tafli jeziora.

Turystom grożą kary

Za takie zachowanie polskim turystom grożą kary. Jak wynika z raportu TANAP, od początku tego roku park nałożył 16 mandatów za kąpanie się w górskich rzekach i jeziorach. Kary wynosiły od 20 do 300 euro na osobę.

Jak dodała rzeczniczka Inspekcji Ochrony Przyrody, oprócz profesjonalnych strażników przyrody w kontrolowaniu obszaru uczestniczą także strażnicy-wolontariusze. "Zarówno strażnicy ochotnicy, jak i zawodowi mogą nałożyć karę. Ale mogą to zrobić tylko wtedy, gdy są bezpośrednimi świadkami naruszenia prawa, co oczywiście nie zawsze jest możliwe ze względu na wielkość terytorium" – podsumowała.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Popularne miejsce wśród turystów z Polski

Szczyrbskie Jezioro położone jest w słowackich Tatrach Wysokich. To drugie co do wielkości jezioro po tej stronie Parku Tatrzańskiego (największą powierzchnię ma Wielki Hińczowy Staw). Jezioro rozlokowane jest na tak zwanym Szczyrbskim Tarasie na wysokości 1346 m n.p.m. nad wsią Szczyrba. Jest popularnym miejscem turystycznym zarówno wśród Słowaków jak i wśród Polaków.

Zobacz także: Afganistan. Niewystarczająca pomoc Morawieckiego dla współpracowników Polski. „Działania rządu to kpina”
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić