aktualizacja 

Słuszków. Legenda się potwierdziła. Skarb należał do księżniczki?

96

Do niesamowitego odkrycia doszło na terenie Słuszkowa koło Kalisza. Archeolodzy odkryli prawdziwy skarb, który pochodzi z przełomu XI i XII wieku. Mógł należeć do księżniczki.

Słuszków. Legenda się potwierdziła. Skarb należał do księżniczki?
Badaniami kierował dr Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. (Facebook)

Odkrycie, do którego doszło w listopadzie tego roku dowodzi temu, że Słuszków koło Kalisza to kawał historii. Archeolodzy weszli na ten teren z zamiarem z przygotowania do druku monografii wczesnośredniowiecznego skarbu ze Słuszkowa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na polu kukurydzy znaleziono prawdziwy skarb. Jest to garnek wypełniony denarami i srebrem. W środku znaleziono również obrączki.

Oczka wykonano prawdopodobnie z kamieni szlachetnych, szlifowanych na półokrągło. Są one dodatkowo zdobione złotymi granulkami. Większa obrączka jest taśmowata i wieloboczna, a mniejsza sztabkowata z wybitymi wgłębieniami - powiedział dla Polsat News dr. Adam Kędzierski.

Mieszkańcy Słuszkowa o skarbie wiedzieli już dawno. Pierwszych odkryć dokonano już w 1935 roku. Legenda głosiła, że kolejny skarb schowany jest na pograniczu dwóch działek.

Według oficjalnej wersji skarb miał być ukryty na przecięciu granic trzech działek, położonych w północnej części wsi. Wiadomość ta okazała się fałszywa, dlatego w czasie tegorocznych prac poszukiwawczych uwagę skupiono na polu bliżej szosy. Miejsce to wskazywał ksiądz Stachowiak, który na początku lat 80. ubiegłego wieku uzyskał taką informację od znalazców skarbu - powiedział dla Polsat News dr. Kędzierski

Nie jest jednak pewne, do kogo mógł należeć skarb. Dr. Kędzierski poinformował, że najprawdopodobniej należał do ruskiej księżniczki Marii. Świadczyć o tym może napis wykonany cyrlicą na jednej z obrączek. Ma on oznaczać "Panie pomóż służce swojej Marii". Skarb złożony w Słuszkowie może być częścią wiana księżniczki.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Matyja o szczepieniach. "Nie wolno nam słuchać szamanów" (WIDEO)
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić