Śmierć Tomasza Komendy. Nie zdążył ukarać winnych

39

Tomasz Komenda, od dawna borykający się z chorobą nowotworową, odszedł w wieku 46 lat. Mężczyzna niesłusznie spędził 18 lat w więzieniu i choć otrzymał zadośćuczynienie od państwa, to nie doczekał się ukarania winnych w jego sprawie.

Śmierć Tomasza Komendy. Nie zdążył ukarać winnych
Śmierć Tomasza Komendy. Nie zdążył ukarać winnych (AKPA, AKPA)

Tomasz Komenda padł ofiarą niesprawiedliwości systemu prawnego, a jego tragiczna historia udowadnia, z jaką łatwością można wrobić człowieka w przestępstwo, którego nie popełnił, na domiar złego pozbawiając go najlepszych lat życia.

Nawet kilkunastomilionowa kwota wypłacona 47-latkowi w ramach zadośćuczynienia nie odmieniła jego dramatycznej sytuacji. Nie potrafił do końca odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaka zastała go po opuszczeniu więziennych murów.

Kiedy wydawało się, że mężczyzna powoli wychodzi na prostą zarówno pod względem zawodowym, jak i uczuciowym, na jego drodze pojawiły się kolejne olbrzymie problemy. Komenda usłyszał wstrząsającą diagnozę medyczną. Informację o chorobie nowotworowej płuc przekazał zajmujący się jego sprawą dziennikarz "Uwagi!" Grzegorz Głuszak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Syn Izabeli Janachowskiej uczęszcza do brytyjskiej szkoły

Niestety przegrał walkę z groźną chorobą. 21 lutego w mediach pojawiła się informacja o śmierci Tomasza Komendy.

Śmierć Tomasza Komendy. Nie doczekał się ukarania winnych

Po wyjściu z więzienia Komenda walczył o swoje życie, o zadośćuczynienie za spędzenie kilkunastu lat w więzieniu. Obie walki wygrał, jednak jednej nie potrafił. Ukarać tych, którzy niesłusznie wsadzili go za kratki.

Pierwszy cios Komenda otrzymał 28 grudnia 2023 roku, gdy Prokuratura Okręgowa w Łodzi wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie dotyczącej zarówno niedopełnienia obowiązków służbowych przez prokuratorów Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, jak i sędziów oraz ławników Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Przyczyną umorzenia postępowań w zakresie czynów, które miałyby być popełnione przez prokuratorów, sędziów i ławników był fakt, że nie mieli oni świadomości nieprawidłowości, których dopuszczono się przy wydawaniu opinii biegłych powołanych w tej sprawie. Obie opinie - dotyczące śladów uzębienia i zapachowych, zostały wydane w sposób nieprawidłowy - tłumaczył wówczas Tomasz Szczepanek, zastępca rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi, cytowany przez "Super Express".

Jak podkreśla wspomniane źródło, konsekwencji nie poniosą również osoby - zarówno ze służby więziennej, jak i współosadzeni - które znęcały się nad Tomaszem Komendą podczas jego pobytu w areszcie i więzieniu.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić