o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • QUIZY
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Stan wyjątkowy w Polsce. Co będzie, jeśli go wprowadzą?

92
Podziel się

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Nie można tego wykluczyć. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że jeśli liczba zakażeń nie spadnie, to może być to konieczne.

Stan wyjątkowy w Polsce. Co będzie, jeśli go wprowadzą?
Co by oznaczał stan wyjątkowy? (Pixabay)
bEhTxWUR

Pomysł wprowadzenia stanu wyjątkowego pojawił się już w maju. Wówczas wnioskowała o niego opozycja. Obóz rządzący nie zdecydował się jednak na taki ruch.

Teraz sytuacja wygląda już inaczej. Premier Mateusz Morawiecki mówił na czwartkowej konferencji, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego może okazać się konieczne.

bEhTxWUT
Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń (...). Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości. Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli - mówił premier Morawiecki, cytowany przez tech.wp.pl.

Stan wyjątkowy. Najważniejsze zasady

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony na okres nie dłuższy niż 90 dni na wniosek Rady Ministrów. Jak zauważa serwis tech.wp.pl, może wiązać się m.in. z:

 • zawieszeniem organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, imprez masowych;
 • zakazem możliwości prowadzenia działalności kulturowej na imprezach artystycznych;
 • zawieszeniem możliwości strajków i protestów oraz możliwości zrzeszania się;
 • zawieszeniem prawa do swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych (w tym: kolejach, drogach wodnych i lotniczych).
bEhTxWUZ

Ten stan może prowadzić również do ograniczenia w następujących zakresach:

 • dostępu do towarów konsumpcyjnych;
 • wolności działalności gospodarczej;
 • działalności edukacyjnej;
 • transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego;
 • funkcjonowania systemów łączności oraz działalności telekomunikacyjnej i pocztowej; w tym może wiązać się z nakazem wyłączenia urządzeń łączności czy zawieszeniem usług;
 • dostępu do informacji publicznej.

Czytaj także: To już plaga! Od kontaktu z nimi ludzie wymiotują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhTxWVu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(92)
Magdalena
8 miesięcy temu
To jak najszybciej to zrobcie
księżniczka
8 miesięcy temu
jak bedzie stan wyjątkowy to cz będzie z zakupami i czy jak ktoś musi bedzie mógł wyjść np do pracy
PMS
8 miesięcy temu
Wszyscy wiedzą najlepiej, wykrzykują swoje racje, stawiają swoje prawa nad prawami innych i brak w tym wszystkim miejsca na rozmowę. Tylko, że takie racje, gdy nie ma miłości, możemy wszyscy sobie wsadzić …
bEhTxWVv
Twuj Ńck
8 miesięcy temu
Ograniczenie działalności edukacyjnej? Bardzo dobrze, nie wiem czemu wszyscy są przeciwko...
koronawirusek
8 miesięcy temu
ludzie widzą, że to ściema, rozporządzenia są nic nie warte, ludzie chcą być wolni i oddychać świeżym powietrzem.
Toh
8 miesięcy temu
Mamy stan zbrodniczy.
słoik
8 miesięcy temu
Wprowadzić stan wyjątkowy i w Warszawie zrobić wreszcie POrządek.
polak
8 miesięcy temu
Powinien być wprowadzony jak najszybciej, bo wtedy na mocy prawa wojennego można będzie rozstrzelać za zdradę kraju tych wszystkich pseudo europosłów, którzy plują na własny kraj
Już nie dlugo
8 miesięcy temu
To nie stan wyjątkowy tylko klęska żywiołowa nam grozi.
Encelados
8 miesięcy temu
Polacy nigdy nie będą rządzić swoim krajem - Polską, bo nie są w stanie mieć swojego kraju w warunkach pokojowych. Polacy potrafią tylko, jak żadna nacja na świecie - walczyć o swój kraj wtedy gdy ktoś na Polskę napadnie, gdy Polska znajdzie się pod okupacją. A gdy Polska, choćby przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat jest wolnym krajem - to Polacy kłócąc się i walcząc sami ze sobą o zupełnie nieistotne sprawy - sami doprowadzą do upadku swojego kraju, do sytuacji w której znów ktoś będzie Polskę okupował albo do tego, że Polska znów stanie się całkowicie zależna od jakiegoś innego kraju. No bo przecież tylko wtedy Polacy będą mogli robić jedyne co umieją: będą znów mogli walczyć o wolną Polskę! Śmieszne, a wręcz żałosne - ale taka jest prawda. To nie głupota. To jest, po prostu, taka nasza cecha narodowa! Jak już pokonamy wszystkich zewnętrznych wrogów, to i tak Polacy muszą dalej walczyć, bo mają to we krwi. A wtedy: "po co nam obcego wroga szukać, jak własny jest na podorędziu"? Historia, niestety, pokazuje jedno: że jeszcze nigdy nikogo (a w szczególności nas, Polaków) niczego nie nauczyła.
robocop56
8 miesięcy temu
Czyli ten polinowski rzad wprowadzil juz bezprawnie wszystkie te obostrzenia bez wprowadzenia stanu wyjatkowego ! To znaczy ,ze rzad czyli Morawiecki zlamal wielokrotnie prawo !
Artur
8 miesięcy temu
PiS wymyśli stan wyjątkowy Kaczyński jest koordynatorem wojska i policji co to oznacza to chory typ jest. A z czego bedziemy żyć jak wszystko zamkną oni nam nie dadzą to banda zlodzieji czy to koniec świata idzie wojna domowa ludzie nie będą mieli z czego żyć co dalej PiS nie robi dobrze wstrzymanie wszystkiego pogorszy z czego bedziemy żyć to jest proste.
drago
8 miesięcy temu
Jaruzelskiego krytykwali kombatanci pożal sie Boże . A sami co chca robić.Jak będzie stan wyjątkowy to mam nadzieję że misje terorystyczne do Syrii zostaną odwołane a do Białorusi przestanie być wysyłana bojowka i nasza kasa. Całkowita blokada granicy .... do dzieła morawiecki
bEhTxWVn
Myslacy
8 miesięcy temu
To czy będzie stan wyjątkowy w Polsce to już raczej przesadzone, tylko od kiedy? To wszystko już za daleko zaszło, a rząd juz z całą tą sytuacją sobie nie radzi.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić