Stanowisko kościoła w sprawie obostrzeń. Abp. Gądecki apeluje do wiernych

3

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos w sprawie nowo wprowadzonych obostrzeń. Przekazał również stanowisko arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Stanowisko kościoła w sprawie obostrzeń. Abp. Gądecki apeluje do wiernych
Arcybiskup Gądecki (YouTube)

Pandemiczne obostrzenia dotknęły niemal każdą dziedzinę życia. Restrykcje wprowadzono również w miejscach kultu religijnego. Od 27 marca w świątyniach będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odstępu 1,5 metra i obowiązku noszenia maseczki ochronnej.

Głos w sprawie nowych zasad zabrał Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Leszek Gęsiak podczas brefingu prasowego przyznał, że należy podjąć wspólny wysiłek, aby nie doszło do całkowitego zamknięcia kościołów. Dodał również, że egzekwowanie zasad w świątyniach zależy przede wszystkim od ich gospodarzy. Podkreślił, że każdy jest jednak zobligowany do ich przestrzegania.

Nikt nie chciałby zamknięcia kościołów, ani ograniczonego dostępu do nich. Jest to rzecz niezwykle ważna dla dobra duchowego każdego z nas. Musimy jednak wspólnie podjąć wysiłek, aby do tego nie doszło (...) To, w jaki sposób będzie prowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od gospodarza miejsca. Każdy proboszcz jest zobligowany, by nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać - przyznał rzecznik.

Rzecznik przekazał również słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący KEP zaapelował do kapłanów i wiernych o przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego w świątyniach. Zwrócił się również z prośbą, aby osoby, które nie mogą udać się do kościołów modliły się i korzystały z wszelakich transmisji nabożeństw.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: 'Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym' (J 6,54) - napisał arcybiskup w komunikacie.

Koronawirus wśród duchownych

Pandemia koronawirusa dotknęła również Kościół Katolicki. Na konferencji padło pytanie o liczbę duchownych zmarłych z powodu COVID-19. Rzecznik KEP nie znał dokładnej odpowiedzi, jednak przyznał, że "te liczby są duże".

Wiem, że te liczby są duże. To jest w każdej diecezji na pewno po kilku księży, ale nie potrafię podać takich danych. Nie prowadzimy takich statystyk - powiedział ks. Gęsiak.
Zobacz także: Nowe obostrzenia. Lockdown to jeszcze mało? Polityk PiS szczerze do bólu o sytuacji
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić