"Staś wrócił na mokradła". Przyrodnicy z Polesia uratowali bociana czarnego

21
Podziel się:

Pracownicy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Poleskiego Parku Narodowego pochwalili się nie lada osiągnięciem. Czarny bocian, którym zaopiekowali się bo był zbyt słaby by odfrunąć przed zimą na ciepłe południe wrócił do zdrowia i może cieszyć się wolnością na wiosnę.

"Staś wrócił na mokradła". Przyrodnicy z Polesia uratowali bociana czarnego
Bocian Staś wypuszczony na wolność (Facebook, Fot. B. Szczygieł, R. Olszewski)

"Staś wrócił nad Poleskie mokradła" - tak radosną nowinę o powrocie do zdrowia bociana czarnego, a tym samym do naturalnego środowiska, na swoim facebooku obwieścili pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Poleskiego Parku Narodowego.

Pieszczotliwie nazywany Stasiem, bocian czarny niestety nie mógł jesienią polecieć do ciepłych krajów, jak jego pobratymcy. Zimę spędził w Polsce, a dokładnie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Poleskiego Parku Narodowego.

Stało się tak dlatego, że gdy w ubiegłym roku większość bocianów rozpoczęła już odloty, Młodziutki bocian Staś był zbyt wycieńczony by wyruszyć w tak długą podróż. Do ośrodka przyniósł go pan Stanisław, na cześć którego bocian otrzymał imię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawałnica zniszczyła gniazdo bocianów. Nagranie z interwencji na Dolnym Śląsku

Losy boćka Stasia tak relacjonują opiekujący się nim przyrodnicy:

Młody osobnik bociana czarnego (Ciconia nigra) był osłabiony i niedożywiony. Miał również problemy z wzbiciem się w powietrze. Pan Stanisław poinformował PPN o swoim znalezisku. Pracownicy Parku niezwłocznie przetransportowali bociana do Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt. Po zbadaniu przez lekarza weterynarii i potwierdzeniu słabej kondycji Staśka, zapadała decyzja o konieczności jego zatrzymania na czas rekonwalescencji w Ośrodku - piszą.

Przez te kilka miesięcy Staś przybierał na wadze by odzyskać siły niezbędne do lotu. I jak informują jego opiekunowie: "Pod czujnym okiem pracowników PPN wracał do zdrowia zajadając się pysznymi rybami".

Wiosenna aura oraz dobra kondycja Stasia sprzyjała podjęciu decyzji o przywróceniu go do naturalnego środowiska. W ostatni czwartek Staś ponownie rozpoczął samodzielne życie na Polesiu. Życzymy mu powodzenia - cieszą się pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Poleskiego Parku Narodowego
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić