Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Szczepionka a "długi covid". Eksperci nie mają wątpliwości

34
Podziel się:

Ponad połowa uczestników badania z objawami tzw. "długiego covidu" zauważyła poprawę stanu zdrowia po szczepionce. Najczęściej objawy zanikały po preparatach firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna. "Długi covid" może dotyczyć nawet od jednej trzeciej do połowy osób, które przeszły infekcję.

Szczepionka a "długi covid". Eksperci nie mają wątpliwości
Szczepionka wydaje się łagodzić objawy “długiego covidu” (Getty Images)

Badanie przeprowadziła grupa LongCovidSOS - brytyjskie stowarzyszenie osób cierpiących na "długi covid". Wzięło w nim udział 812 osób z całego świata. Z respondentami kontaktowano się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Okazało się, że ponad połowa ankietowanych osób (56,7 proc.) z długotrwałymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stwierdziła, że ich stan zdrowia poprawił się po pierwszej dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Około 25 proc. nie zauważyło różnicy, a 18,7 proc. powiedziało, że pojawiły się nawet nowe objawy.

Pfizer/BioNTech i Moderna najbardziej skuteczne

Według uczestników badania najbardziej łagodzi objawy szczepionka firmy Moderna. Pomagała ona osobom, które po COVID-19 miały zmęczenie, "mgłę mózgową", czy bóle mięśniowe. Prawie nie było sytuacji, kiedy u badanych osób stan zdrowia się pogorszył. Badacze ustalili, że szczepionki mRNA (Pfizer lub Moderna) są pod tym względem skuteczniejsze niż wektorowe, do których należy m.in. AstraZeneca.

To już kolejne badanie, które udowadnia efektywność szczepionki u osób z "długim covidem". W lutym twórca filmowy Gez Medinger przeprowadził ankietę za pomocą grup na Facebooku. Wówczas około 32 proc. respondentów stwierdziło, że dwa tygodnie po podaniu pierwszej dawki szczepionki albo wyzdrowiały całkowicie, albo że ich stan zdrowia znacznie się poprawił.

"Długi covid" występuje u 1/3 osób

Określenie "długi covid" albo "długi ogon COVID-19" oznacza objawy, które utrzymują się długo po przejściu infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2. Niektórzy ozdrowieńcy narzekają na te długotrwałe objawy nawet do sześciu miesięcy po wyzdrowieniu. "Długi covid" może dotyczyć nawet od jednej trzeciej do połowy osób, które przeszły infekcję, nawet bezobjawowo.

Najczęściej długotrwałym skutkiem koronawirusa jest chroniczne zmęczenie. Wg badań opublikowanych w listopadowym numerze czasopisma "Nature" czytamy, że aż 53 proc. osób odczuwało zmęczenie jeszcze dwa miesiące po przejściu infekcji. Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób COVID-19 prowadzi do długotrwałej choroby. Eksperci przypuszczają, że może chodzić o utrzymywanie się w organizmie wirusa bądź jego fragmentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Mątwa
rok temu
W "dawnej " terminologii medycznej nazywało się to "rekonwalescencja", czyli czas potrzebny organizmowi na powrót do normalnego funkcjonowania. Aktualnie pęd życia ,któremu się większość poddaje, próbuje wyeliminować ten termin. Niestety, biologia ma swoje prawa, a nawet umie się o nie upomnieć :-)))
ger
rok temu
buhehehe, jestem ciekaw co jeszcze wysmyslicie, zeby namowic ludzi do szczepien
8787
rok temu
Zbrodnie szczepionkowych ludobójców powinny być ścigane po wsze czasy jak zbrodnie nazistowskie.
Olga
rok temu
Coś jak program wyborczy PIS
Savage
rok temu
Ściema na miarę pisu. Każdy kto ma rozum, miech z niego korzysta
Mały
rok temu
To nie jest długi covid tylko dług przez covid a właściwie to przez decyzje nierządu!!!
Mały
rok temu
Przebycie choroby "leczą" szczepionka????? Głupszych informacji nie słyszałem. Zastrzyk z mRNA służy nie do leczenia a do wytworzenia odpowiedzi immunologicznej, która powinna chronic przed ciężkim zachorowaniem. Skoro ktoś przechorował i ma jakieś skutki uboczne to to się leczy ale nie szczepionką, bo szczepionką nie służy do leczenia. Eksperci z wujem na głowy się pozamieniali. Ta propaganda już sięgła drugiego dna. Do czego są zdolni Ci ludzie by zmusić ludzi do zastrzyku?
Racjonalny
rok temu
Art 39 konstytucji: kt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody
tiaa ?
rok temu
A nie lepiej do gazu od razu ?
Magister
rok temu
Szczepionki zawierają mikrochipy które aktywowane są przez sieć G5 i ludzie stają się jak zombie bezwiednie wykonujący polecenia masonerii.
fakty nie mit...
rok temu
Najlepszy na Covid jest ...Cyklon B firmy Bayer AG.
fakty nie mit...
rok temu
Najlepszy na Covid jest ...Cyklon B firmy Bayer AG.
fakt
rok temu
Najlepszy na Covid jest ...cyklon B.
123
rok temu
Będziecie płakać jesienią jak się zwiększy liczba zachorowań, właśnie z powodu takiego nastawienia do szczepień. Widać,że "nikt bliski z rodziny nie zmarł na Covid-19, więc ta kwestia mnie nie dotyczy..." myślenie jak to w polandzie. To są czasy kiedy ludzie bez wiedzy w jakiejś dziedzinie wiedzą więcej niż eksperci,a przynajmniej tak myślą.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić