Szkoła opanowana przez... kleszcze. Są w całym budynku

126
Podziel się:

Szkoła w Gnieźnie zmaga się z nietypowym i niebezpiecznym problemem. Chodzi o... kleszcze. Mimo kilkukrotnie przeprowadzanej dezynfekcji budynku, groźne pajęczaki nadal powracają. Czy uczniowie mają się czego obawiać?

Szkoła opanowana przez... kleszcze. Są w całym budynku
Kleszcze zaatakowały szkołę w Gnieźnie (Google Maps, Wikimedia Commons)

Z niepokojącym problemem walczy Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie. W placówce zaczęły pojawiać się obrzeżki gołębie - gatunek kleszcza, który żeruje głównie na ptakach, ale może być niebezpieczny także dla człowieka.

Obrzeżki bytują w miejscach gniazdowania ptaków, czyli w najróżniejszych zakamarkach - szczelinach, futrynach, na strychach czy poddaszach. Tego typu kryjówek w gnieźnieńskiej szkole jest pod dostatkiem

Kleszcze rozprzestrzeniły się niemal w całym budynku. Władze szkoły zorganizowały już dwie dezynfekcje, po których otrzymały pozytywną opinię sanepidu. Nie pomogło to jednak na dobre uporać się z problemem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kleszcz przyniesiony ze spaceru? Lekarz: problem boreliozy narasta

Kleszcze nadal się pojawiają. Jak dowiedział się portal moje-gniezno.pl, liczba tych szkodników nie uległa zmniejszeniu. Do sprawy odniosła się dyrekcja placówki.

Jesteśmy teraz na etapie przeganiania gołębi. Problem polega na tym, że tam bytują gołębie i one obrzeżki przenoszą i ten problem może się powtarzać - przekazał dyrektor Dariusz Banicki w rozmowie z gniezno.naszemiasto.pl.

Kwestią zajmuje się teraz Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa w starostwie oraz Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, ponieważ gołębie znajdują się obecnie w okresie ochronnym.

Niebezpieczne pajęczaki w szkole

Kiedy obrzeżki stracą dostęp do naturalnych żywicieli, czyli ptaków, będą atakować ludzi. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen.

Jest tak zjadliwa, że w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.

Oprócz tego obrzeżki gołębie przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę, zakaźną chorobę odzwierzęcą, ptasią salmonellozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dyrektor gnieźnieńskiej szkoły zapewnia jednak, że "uczniowie i nauczyciele są bezpieczni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić