Tajemnicze odkrycie w Lublinie. To może być przełom

28

Podczas prac prowadzonych na terenie jedynej w kraju reduty Tadeusza Kościuszki w lubelskim Ogrodzie Botanicznym archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. Natrafili na pozostałości po dużym dworze i średniowiecznym cmentarzu. To może być przełom w rozumieniu początków miejskich Lublina.

Tajemnicze odkrycie w Lublinie. To może być przełom
Niezwykłe odkrycia podczas badań reduty Kościuszki (PAP, Wojtek Jargi�o)

Reduta Tadeusza Kościuszki to jedyna zachowana w Polsce ziemna budowla obronna. Jej inicjatorem i wykonawcą był inżynier wojskowy i dowódca Tadeusz Kościuszko. Datowana na 1792 r. fortyfikacja znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS oraz Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS zgłębiają tajniki budowli od 2022 roku. We wtorek, 29 sierpnia 2023 roku oficjalnie zaprezentowali swoje odkrycia podczas konferencji prasowej.

Niezwykłe odkrycia podczas badań reduty Kościuszki w Lublinie

Podczas prac badawczych ujawniono przedmioty, które można powiązać z Kościuszką, m.in. tzw. kęsy ołowiane, które żołnierze przerabiali na kule. Archeolodzy odkryli także mury w typie dworu obronnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuli ściany podczas remontu. Niezwykłe odkrycie w kamienicy w Warszawie
Przy pomocy metod nieinwazyjnych sprawdziliśmy, co się dzieje pod powierzchnią gruntu. Okazuje się, że w części wschodniej kryje się założenie w typie dworskim - dworu obronnego, który wyprzedzał założenie Kościuszki - przekazał Radiu Lublin archeolog dr Rafał Niedźwiadek.

Mury dworskie wstępnie datowane są na XVI, XVII wiek. Zaskakujący jest fakt, że w źródłach nie ma wzmianek o tak dużym budynku znajdującym się w tym miejscu. Naukowcy będą ustalać, czy Kościuszko, budując redutę, rozebrał dwór, czy też w ogóle go nie zastał.

Podczas badań archeolodzy natrafili ponadto na naczynie datowane na XI-XIII w. Okazało się, że to pozostałość po cmentarzysku. Później, w okolicach Ogrodu Botanicznego, odkryto siedem pochówków ułożonych równolegle, a także fragmenty ozdób, które mieli na sobie zmarli.

- Wśród nich mamy zapewne fragment ostrogi. Te ozdoby możemy oszacować na XI czy XIII wiek - wyjaśnił Niedźwiadek. Odkrycia mają ogromną wartość historyczną, ponieważ rzucają nowe światło na historię Lublina.

To oznacza, że ludzie żyli w tym miejscu, w czasach będących początkiem chrześcijańskiego Lublina, kiedy miasto zostało włączone w państwo Piastów. To dość ważne odkrycie, bo w tej części miasta nie mieliśmy tak starych osad - tłumaczy dr Rafał Niedźwiadek, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić