Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Takie okazy już teraz rosną na Śląsku. Grzybiarze zacierają ręce

2

Zbieranie grzybów to popularna pasja w Polsce, a województwo śląskie nie jest wyjątkiem. Choć w niektórych częściach regionu grzybów może brakować, w Beskidzie Śląskim grzybiarze mogą liczyć na obfite zbiory. Dzięki korzystnej pogodzie i gliniastym glebom, obecnie w tych rejonach jest spory wysyp grzybów.

Takie okazy już teraz rosną na Śląsku. Grzybiarze zacierają ręce
Czy w lato można zbierać grzyby? Pan Justyn chwali się okazami! (Facebook Gmina Porąbka, Pixabay)

Justyn Kołek, znany grzyboznawca z Międzybrodzia Bialskiego i współautor książki "Grzybownik", relacjonuje dla "Dziennika Zachodniego", że już od pewnego czasu w lasach jest dość dużo grzybów. Fanów leśnych spacerów w poszukiwaniu grzybów na pewno nie zdziwi fakt, że pojawiają się one w lasach już na przełomie czerwca i lipca.

Ostatnio zbierałem grzyby na zorganizowany przez sanepid konkurs wiedzy o grzybach w Mysłowicach. Miałem piękne borowiki szlachetne, borowiki usiatkowane, borowiki sosnowe, kurki, dwa rodzaje gołąbków - modrożółty i zielonawy. Pokazują się koźlarze, bo znaleźli je znajomi. Beskidy są w bardzo dobrej kondycji, żeby grzyby się pojawiły - cytuje Justyna Kołka "Dziennik Zachodni".

Kołek podkreśla, że kluczowe dla rozwoju grzybni są aktualne warunki pogodowe. Ciepło, wilgotność i deszcz stwarzają idealne środowisko. "Wilgoć w lesie jest taka, że spokojnie 10 dni może wytrzymać. Dlatego ten weekend i przyszły tydzień może być bardzo bogaty w grzyby" - wyjaśnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kosztowne grzybobranie. Za zbieranie lub uszkodzenie tych grzybów możemy zapłacić nawet 5000 złotych kary

Kołek radzi, by odwiedzać miejsca, gdzie grzyby zwykle pojawiały się w poprzednich sezonach, ponieważ tam znajdują się grzybnie, które mogą owocować. "Grzybiarze mają swoje miejsca i warto w tych dniach w nie pozaglądać" - sugeruje ekspert.

Choć sezon grzybowy rozpoczął się wcześnie, trudno ocenić, czy cały rok będzie udany dla grzybiarzy. Pewnym jest jednak, że jeśli nic w pogodzie się nie zmieni, najbliższe dni zapowiadają się naprawdę obiecująco dla miłośników grzybobrania w woj. śląskim.

To żywy organizm i co drugi lub trzeci rok jest ten duży wysyp. A po wielkim wysypie następuje przestój. To tak jak z drzewami owocowymi. W jednym roku jest tyle owoców, że się gałęzie łamią, a w drugim owoców jest niewiele - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" Justyn Kołek.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jakie grzyby rosną w lipcu?

W lipcu w polskich lasach można znaleźć wiele gatunków grzybów, zarówno jadalnych, jak i niejadalnych czy trujących. Skupmy się na tych najpopularniejszych, bezpiecznych i jadalnych grzybach, które rosną w polskich lasach w tym okresie.

  • Borowik szlachetny (Boletus edulis) - znany również jako prawdziwek, bardzo ceniony grzyb o charakterystycznym kapeluszu i mięsistym trzonie.
  • Podgrzybek brunatny (Imleria badia) - ma ciemnobrązowy kapelusz i często występuje w lasach iglastych.
  • Koźlarz babka (Leccinum scabrum) - spotykany najczęściej pod brzozami, ma kapelusz w kolorze od jasnobrązowego do ciemnobrązowego.
  • Maślak zwyczajny (Suillus luteus) - łatwy do rozpoznania dzięki śluzowatemu kapeluszowi, często rośnie w pobliżu sosen.
  • Kurka (Cantharellus cibarius) - charakterystyczna dzięki żółtemu kolorowi, powszechnie spotykana w lasach mieszanych i iglastych.
  • Rydz (Lactarius deliciosus) - znany ze swojego pomarańczowego koloru, występuje głównie pod sosnami.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić