Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce

147

Tarantula ukraińska należy do największych pająków żyjących w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecność tego gatunku potwierdzono już w Polsce. Gdzie można spotkać tarantulę ukraińską? Czy jad pająka jest niebezpieczny dla ludzi? Ukąszenie może powodować ból i opuchliznę.

Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce
Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce (Wikipedia, ROMAN RYS')

Tarantula ukraińska bywa też nazywana rosyjską. To jeden z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia, a za dnia zwykle przebywa w wybudowanej i wyłożonej pajęczą siecią norze.

Coraz wyższe temperatury oraz zmiany klimatyczne sprawił, że w Polsce pojawiają się nowe gatunki owadów i pajęczaków, których wcześniej nie widywano w naszym kraju. Należy do nich właśnie tarantula ukraińska. Eksperci potwierdzili jej obecność już na wschodnich krańcach Polski. Zwracają przy tym uwagę, że tak inwazyjne gatunki mogą zagrażać innym, powodując zmniejszenie ich populacji.

Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce

W przypadku dorosłych samców, tarantula ukraińska osiąga rozmiary rzędu 28-40 mm długości (bez odnóży). Jej waga wynosi od 2,6 do 7 g. Warto mieć na uwadze, że jest to agresywny rodzaj pająka. W jego przypadku odnotowano już ataki na inne zwierzęta, a nawet ludzi.

Jak wygląda tarantula ukraińska? Cechuje ją ciemny, szarobrązowy kolor. Grzbiet tych pająków przecina jasny pas, odnóża są niewielkie i pokryte ciemnymi plamkami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Przez lata tarantula ukraińska występowała przede wszystkim w Chinach oraz Europie Środkowej - najbardziej wysuniętym na zachód punktem, w którym potwierdzono jego obecność, była Austria. W Polsce pierwsze wzmianki o obecności tych pajęczaków pojawiły się w 2019 roku. Dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW twierdzi, że można je też spotkać w Bieszczadach.

- To, co się tam dzieje, jest spektakularne. Tych pająków nigdy tam nie było, ale teraz widzimy ogromną migrację ze wschodu na zachód i przypuszcza się, że od tej strony będą one też przybywać na teren Polski - tak w 2019 roku mówił biolog w rozmowie z TOK.fm.

Tarantula ukraińska jest agresywnym i jadowitym pająkiem. Gdy tylko poczuje zagrożenie, natychmiast atakuje. Ich jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne.

Na szczęście dla człowieka, ilość jadu wytwarzanego przez jednego pająka jest stosunkowo niewielka i nie jest w stanie zagrozić ludziom. Samo ukąszenie potrafi jednak być bolesne, a powstała w tym miejscu opuchlizna może utrzymywać się przez kilka dni.

Na tarantule ukraińskie powinno się uważać podczas spacerów po łąkach i otwartych terenach w miesiącach letnich. Pajęczaki budują nory ukryte w ziemi. Ciężko je zauważyć w trakcie przechadzki, przez co możemy wywołać strach u pająka, a ten wtedy natychmiast przeprowadzi atak.

Zobacz także: Zaginiony skarb admirała Kołczaka. Spekulacje mnożą się do teraz
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić