Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce

78
Podziel się:

Tarantula ukraińska należy do największych pająków żyjących w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecność tego gatunku potwierdzono już w Polsce. Gdzie można spotkać tarantulę ukraińską? Czy jad pająka jest niebezpieczny dla ludzi? Ukąszenie może powodować ból i opuchliznę.

Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce
Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce (Wikipedia, ROMAN RYS')

Tarantula ukraińska bywa też nazywana rosyjską. To jeden z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia, a za dnia zwykle przebywa w wybudowanej i wyłożonej pajęczą siecią norze.

Coraz wyższe temperatury oraz zmiany klimatyczne sprawił, że w Polsce pojawiają się nowe gatunki owadów i pajęczaków, których wcześniej nie widywano w naszym kraju. Należy do nich właśnie tarantula ukraińska. Eksperci potwierdzili jej obecność już na wschodnich krańcach Polski. Zwracają przy tym uwagę, że tak inwazyjne gatunki mogą zagrażać innym, powodując zmniejszenie ich populacji.

Tarantula ukraińska. Niebezpieczny pająk już w Polsce

W przypadku dorosłych samców, tarantula ukraińska osiąga rozmiary rzędu 28-40 mm długości (bez odnóży). Jej waga wynosi od 2,6 do 7 g. Warto mieć na uwadze, że jest to agresywny rodzaj pająka. W jego przypadku odnotowano już ataki na inne zwierzęta, a nawet ludzi.

Jak wygląda tarantula ukraińska? Cechuje ją ciemny, szarobrązowy kolor. Grzbiet tych pająków przecina jasny pas, odnóża są niewielkie i pokryte ciemnymi plamkami.

Przez lata tarantula ukraińska występowała przede wszystkim w Chinach oraz Europie Środkowej - najbardziej wysuniętym na zachód punktem, w którym potwierdzono jego obecność, była Austria. W Polsce pierwsze wzmianki o obecności tych pajęczaków pojawiły się w 2019 roku. Dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW twierdzi, że można je też spotkać w Bieszczadach.

- To, co się tam dzieje, jest spektakularne. Tych pająków nigdy tam nie było, ale teraz widzimy ogromną migrację ze wschodu na zachód i przypuszcza się, że od tej strony będą one też przybywać na teren Polski - tak w 2019 roku mówił biolog w rozmowie z TOK.fm.

Tarantula ukraińska jest agresywnym i jadowitym pająkiem. Gdy tylko poczuje zagrożenie, natychmiast atakuje. Ich jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne.

Na szczęście dla człowieka, ilość jadu wytwarzanego przez jednego pająka jest stosunkowo niewielka i nie jest w stanie zagrozić ludziom. Samo ukąszenie potrafi jednak być bolesne, a powstała w tym miejscu opuchlizna może utrzymywać się przez kilka dni.

Na tarantule ukraińskie powinno się uważać podczas spacerów po łąkach i otwartych terenach w miesiącach letnich. Pajęczaki budują nory ukryte w ziemi. Ciężko je zauważyć w trakcie przechadzki, przez co możemy wywołać strach u pająka, a ten wtedy natychmiast przeprowadzi atak.

Zobacz także: Zaginiony skarb admirała Kołczaka. Spekulacje mnożą się do teraz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(78)
Kmil00s
miesiąc temu
Przecież te ukraińskie robaki są u Nas od dawna - usilnie próbują zatruć polski rynek pracy, a opuchlizna widoczna jest w obozach które zamieszkują po 12 osób na 7m2 - Ludwik i zapalniczka na nich nie działa 🤨
Mma
miesiąc temu
Za swoimi kroczą
Gruby Królik
miesiąc temu
Oj brzydko tak pisać!! Najpierw piszecie że tarantulla europejska jest groźna,i już jest w Polsce potem że nie zagraża człowiekowi i jest już u nas kilka lat. To jest poprostu śmieszne, robienie z ludzi idiotów to jedno ale narażanie życia zwieżąt takimi artykuami to drugie, proszę sobie wyobrazić że jakiś prosty chłop któremu niebędzie się chciało czytać całego tego pożal się Boże "artykułu" weźmie sobie do serca informacje o groźnym i niebezpiecznym pająku i zacznie zabijać każdego napotkanego pająka bo będzie to dla niego ta groźna tarantulla. Jestem strasznie rozczarowany tym co przeczytałem, jakość i żetelność kuleją,
Clickbajt
miesiąc temu
Zanotowano ataki na inne zwierzęta? Niesamowite, drapieżnik postanowił zaatakować inne zwierzę... Czyli to nie było wcześniej dla niego normalne zachowanie żeby coś upolować w celu konsumpcji bo odzywial się roślinami albo powietrzem?
Gruby 25
miesiąc temu
Robactwa nam najechało
Serio????
miesiąc temu
Ile już milionów przekroczyło granicę?
Rambo
miesiąc temu
Tarantula+
Wiesio
miesiąc temu
Kumpel sfilmował tego pająka w tamtym roku nad rzeką Soła, koło Oświęcimia. Powiedział, że z zawziętością atakował patyk, którym go drażnił.
Nickck
miesiąc temu
Piszecie że "jest już w polsce" kiedy niżej w poscie piszą ze już od kilku lat jest w polsce wschodniej
Matka Polka
miesiąc temu
Pomoc 10 000+ = węgiel 4000
Pytam
miesiąc temu
QVO VADIS POLSKO???!!!
blue
miesiąc temu
Ładny. Chce go wziąć na ręce!
Jendraz
miesiąc temu
Co ja mogę powiedzieć , jak zwykle bzdury . W Polsce nie występuje i występować najpewniej nie będzie żadna Taratula . Wszystkie doniesienia o niej to Arcotsa cinerea (wymyk szarawy) lub inne Arcotsa sp. nie ma żadnych zdjęć ani żadnych dowodów lub śladów wskazujących na możliwość występowania tego pająka w Polsce . Media krzyczą o tym ponieważ się klika .
JarekF.666
miesiąc temu
Ten pająk jest jadowity. Eksperci, wszystkie pająki są jadowite ale nie wszystkie potrafią przekłuć ludzką skórę, te które to zrobią są niebezpieczne dla ludzi którzy są uczuleni na jad pszczeli
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić