Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Tatry. Niedźwiedzica wtargnęła do miasta. Władze postanowiły ją zabić

73
Podziel się

Słowackie służby podjęły decyzję o uśpieniu niedźwiedzicy, która straciła swoją naturalną płochliwość i zaczęła często przychodzić w miejsca turystyczne miasteczka Stary Smokowiec w Wysokich Tatrach. To już drugi przypadek w tym roku.

Tatry. Niedźwiedzica wtargnęła do miasta. Władze postanowiły ją zabić
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)
bEUYAmJh

Zespół interwencyjny z Państwowej Ochrony Przyrody Republiki Słowackiej podjął decyzję o uśpieniu i zabiciu niedźwiedzia z Tatr. Jak informują służby, zdecydowali się na ten krok, ponieważ miś mimo ogromnych wysiłków ekologów "bezpowrotnie stracił swoją naturalną płochliwość". Przez to niebezpiecznie zbliżał się do terenów zamieszkałych.

Zoolodzy kilkakrotnie próbowały odstraszyć niedźwiedzicę, żeby nie zbliżała się do osad ludzkich. Wywieziono ją nawet głęboko do lasu w Żarskiej Dolinie w Tatrach Zachodnich. Mimo to niedźwiedzica za każdym razem wracała w okolice Starego Smokowca, turystycznego centrum Wysokich Tatr. Spacerowała po okolicy i szukała jedzenia, grzebiąc w śmietnikach i na składowiskach odpadów.

bEUYAmJj

Uśpienie jedynym rozwiązaniem

Jak informuje "Fakt", po wielokrotnych próbach zabezpieczania zwierzęcia od rejonów turystycznych uznano, że wrodzona płochliwość niedźwiedzicy zniknęła. Władze zadecydowały, że jedynym rozwiązaniem jest uśpienie jej i zabicie w obecności weterynarza.

Młoda niedźwiedzica miała dwójkę dzieci. Jak informują władze, jedno z nich udało się już odłowić i trafiło ono do zoo w Bojnicach, gdzie obecnie przebywa na kwarantannie. Później ma zamieszkać w ogrodzie zoologicznym miasta Koszyce. W Wysokich Tatrach w międzyczasie ciągle trwają poszukiwania drugiego z młodych niedźwiedzi.

bEUYAmJp

Kolejny przypadek w tym roku

To już kolejny przypadek w tym roku, kiedy słowackie służby decydują się na zabójstwo niedźwiedzi, które niebezpiecznie się zbliżają do terenów zamieszkałych. W maju 2021 roku przyrodnicy z TANAP (słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego) zastrzelili dwa niedźwiedzie, które często niebezpiecznie zbliżali się do hotelu Śląski Dom w Dolinie Wielickiej.

Zobacz także: Tatry. Co z końmi na trasie do Morskiego Oka?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUYAmJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
1972
4 miesiące temu
Słowacy trzymali sztamę z Hitlerem i też nas zaatakowali w 1939.
Gal Anonim
4 miesiące temu
A dlaczego jak Homo Sapiens wtargnie na teren zwierząt to nie można go zabić.
Alex
4 miesiące temu
A niedźwiedzicy nie można też przenieść do zoo? Za chwilę niedźwiedzie staną się gatunkiem wymierającym,tyle zaczyna ich się zabijać...skoro jest w pewien sposób " oswojona" ,moze odnalazłaby się w ogrodzie zoologicznym.Jest młoda,piękna, no ale cóż, najlepiej zabic
bEUYAmJL
cypisa
4 miesiące temu
Ludzie powinni być usypiani bo jest ich za dużo. Biedny niedzwiec. Mordercy.
Zgred
4 miesiące temu
"Zoolodzy próbowały".Polska języka trudna języka. A kysz! Do podstawówki biegiem marsz!
nikt
5 miesięcy temu
prawda weszliśmy na teren zwierząt i się panoszymy
nick
5 miesięcy temu
Niedźwiedzicę uśpić a turyści w Starym Smokowcu mogą przebywać i nie muszą być usypiani.
Jarek
5 miesięcy temu
Debilizm do kwadratu, mogli wywieźć ją do Rumunii lub innej części dzikich Karpat i wypuścić. Mogli również "uwięzić ją w ZOO lub zrobić interes i sprzedać do jakiegoś ZOO w innym państwie.
Racjonalista
5 miesięcy temu
Prawdopobnie u nas będzie też coraz więcej takich przypadków. Ludzie nie rozumieją, że ochrona przyrody wymaga sporo poświęcenia ze strony biznesu, a na to nikt się przecież nie zgodzi. Kto by pomyślał by zamknąć na zawsze Chocholowską albo Koscieliską, bo może tam dojść do podobnych zdarzeń?
xxx
5 miesięcy temu
Łotry!: odebrać życie za to, że wyjadała odpady!? W dodatku matkę dwóch dwóch niedźwiedziątek!?
Gość
5 miesięcy temu
Dajcie jej jeść.! Tereny odbierane są zwierzętom, dlatego tak jest.
ogr
5 miesięcy temu
A tak do ZOO nie można było?
Henryk
5 miesięcy temu
Szkoda niedźwiedzia. Można mu było zrobić karmnik w ustronnym miejscu i po kłopocie. ALe pewnie by za drogo wyszło. Gdzie byli ekolodzy i miłośnicy zwierząt ze swymi portfelami? Sam bym się dołożył do pożywienia dla Pani Misi.
bEUYAmJD
kotek
5 miesięcy temu
"Uśpienie jedynym rozwiązaniem" najedzony niedźwiedź większość dnia śpi więc może dać mu się dobrze jeść raz dziennie w ustronnym miejscu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić