Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie"

10
Podziel się:

Leśnicy to w przytłaczającej większości eksperci podchodzący z pasją do przyrody. Chętnie dzielą się swoją wiedzą. Tym razem wyjaśnili "niecodzienne zachowanie" saren. Zdradzili też ciekawostkę na temat ciąży utajonej kozic. Nie każdy wie, co robi kozioł biegający z nosem przy ziemi i co ma duże znaczenie dla przetrwania słynnego gatunku.

Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie"
Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie" (Pixabay, artellliii72)

Chyba każdy chociaż raz w życiu widział sarnę na własne oczy. To jedne z najsłynniejszych leśnych zwierząt, które można spotkać w Polsce. Biegają między drzewami, ale też na łąkach i polach. Są płochliwe, ale często podchodzą pod ogrodzenia wielu gospodarstw. Sarny kryją też wiele tajemnic, które wyjawiają leśnicy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Mircze poinformowali, że w sierpniu trwa okres godowy saren zwany rują. Z tej okazji wyjaśnili, co oznaczają niektóre niecodzienne zachowania tych zwierząt. Jeśli zobaczymy, że kozioł biega z nosem przy ziemi może to oznaczać tylko jedno. W ten sposób samiec szuka zapachu feromonu rujnej kozy oraz nasłuchuje popiskiwania samicy zwanego mikotem.

Gdy koza swym namiętnym odgłosem zwabi adoratora, zaczyna się taniec godowy. Koza biega robiąc charakterystyczne ósemki a rogacz podąża za nią z wystawionym językiem.

Jak piszą leśnicy, zaloty saren trwają kilka dni. Następnie zapłodnione kozy wracają "do swojej ostoi, a kozioł poszukuje następnej wybranki swojego serca". Jest jednak jedna charakterystyczna cecha występująca u saren. Nie mają jej inne jeleniowate. Chodzi o ciążę utajoną.

Ciąża utajona u saren. Tego o nich nie wiesz

Ciąża utajona to coś, co wyróżnia sarny na tle innych jeleniowatych zwierząt. Niewielu wie, że natura stworzyła w ten sposób samice tych leśnych czworonogów.

Polega ona [ciąża utajona - red.] na tym że płód zapłodnionej kozy przez okres około 4,5 miesięcy się nie rozwija pozostając w stadium blastuli. Ma to ogromne znaczenie dla przetrwania tego gatunku ponieważ po okresie pięciomiesięcznej ciąży, młode koźlaki przyszłyby na świat w okresie zimowym i wtedy szanse na przeżycie byłyby bardzo małe.

Jak dodają leśnicy, o wszystko zadbała matka natura: - Jednak jak zwykle, Matka Natura o wszystkim pomyślała i zadbała o to, aby młode koźlęta rodziły się w okresie pięknej i ciepłej wiosny, gdzie mają dużo miejsc do schronienia.

Zobacz także: Sarna zauważyła, że jest nagrywana. Zaczęła zachowywać się bardzo dziwnie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
w lesie
miesiąc temu
A ja widziałem Jezusa, królewnę Śnieżkę i krasnoludki.
Koni
miesiąc temu
Ostatni moment, bo zaraz je wystrzelają.
PObudzony
miesiąc temu
Wina PiSu!
aaa
miesiąc temu
"To jedne z najsłynniejszych leśnych zwierząt, które można spotkać w Polsce. Biegają między drzewami, ale też na łąkach i polach." JP, kto to napisał. Mój chomik ma kilka razy wyższe IQ. No i co z "ciekawostkę na temat ciąży utajonej kozic", bo kozica to inne zwierzę takie biegające po górach, a samica sarny to koza i dopełniacz liczby mnogiej brzmi "kóz".
Spity
miesiąc temu
Jak to tak, samica biega i kręci ósemki a kozioł biega za nią z wywalonym ozorem? a co się stanie jak samica się zatrzyma? gdzie kozioł ten ozor właduje?
Tomek
miesiąc temu
Straszne szkodniki z tych saren, za dużo ich jest
Wacula
miesiąc temu
Ciaza utajona "kozic". Tyle mi wystarczy
Łowca idiotów...
miesiąc temu
A czy czarnek w podręczniku HiT opisał „ciąże utajoną”, bo to może być jakaś zagrywka opozycji, a szczególnie Tuska.
kkk
miesiąc temu
i tak nie mają szans bo wilków jest za dużo!!!! Wilki wytępiły większość zwierzyny i zabrały się za pieski spacerowiczów.
zybi
miesiąc temu
Mam przekonanie, że sarna tak dziś popularna w Europie przywędrowała z innej strefy klimatycznej. Ciąża utajona jest efektem dostosowania do nowych warunków. Skąd przyszła? Nie mam wystarczającej wiedzy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić