Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie"

12

Leśnicy to w przytłaczającej większości eksperci podchodzący z pasją do przyrody. Chętnie dzielą się swoją wiedzą. Tym razem wyjaśnili "niecodzienne zachowanie" saren. Zdradzili też ciekawostkę na temat ciąży utajonej kozic. Nie każdy wie, co robi kozioł biegający z nosem przy ziemi i co ma duże znaczenie dla przetrwania słynnego gatunku.

Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie"
Tego nie wiesz o sarnach. Leśnicy wyjaśniają "niecodzienne zachowanie" (Pixabay, artellliii72)

Chyba każdy chociaż raz w życiu widział sarnę na własne oczy. To jedne z najsłynniejszych leśnych zwierząt, które można spotkać w Polsce. Biegają między drzewami, ale też na łąkach i polach. Są płochliwe, ale często podchodzą pod ogrodzenia wielu gospodarstw. Sarny kryją też wiele tajemnic, które wyjawiają leśnicy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Mircze poinformowali, że w sierpniu trwa okres godowy saren zwany rują. Z tej okazji wyjaśnili, co oznaczają niektóre niecodzienne zachowania tych zwierząt. Jeśli zobaczymy, że kozioł biega z nosem przy ziemi może to oznaczać tylko jedno. W ten sposób samiec szuka zapachu feromonu rujnej kozy oraz nasłuchuje popiskiwania samicy zwanego mikotem.

Gdy koza swym namiętnym odgłosem zwabi adoratora, zaczyna się taniec godowy. Koza biega robiąc charakterystyczne ósemki a rogacz podąża za nią z wystawionym językiem.

Jak piszą leśnicy, zaloty saren trwają kilka dni. Następnie zapłodnione kozy wracają "do swojej ostoi, a kozioł poszukuje następnej wybranki swojego serca". Jest jednak jedna charakterystyczna cecha występująca u saren. Nie mają jej inne jeleniowate. Chodzi o ciążę utajoną.

Ciąża utajona u saren. Tego o nich nie wiesz

Ciąża utajona to coś, co wyróżnia sarny na tle innych jeleniowatych zwierząt. Niewielu wie, że natura stworzyła w ten sposób samice tych leśnych czworonogów.

Polega ona [ciąża utajona - red.] na tym że płód zapłodnionej kozy przez okres około 4,5 miesięcy się nie rozwija pozostając w stadium blastuli. Ma to ogromne znaczenie dla przetrwania tego gatunku ponieważ po okresie pięciomiesięcznej ciąży, młode koźlaki przyszłyby na świat w okresie zimowym i wtedy szanse na przeżycie byłyby bardzo małe.

Jak dodają leśnicy, o wszystko zadbała matka natura: - Jednak jak zwykle, Matka Natura o wszystkim pomyślała i zadbała o to, aby młode koźlęta rodziły się w okresie pięknej i ciepłej wiosny, gdzie mają dużo miejsc do schronienia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Sarna zauważyła, że jest nagrywana. Zaczęła zachowywać się bardzo dziwnie
Autor: WIP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić