Wróć na
Jan Manicki
|

To ma być zemsta. Wyciekły wstrząsające informacje o tym, co chce zrobić Iran

241
Podziel się

Irańskie służby planują zabójstwo amerykańskiej ambasador w RPA. Tak twierdzi amerykański wywiad. Dyplomatka miała zostać ostrzeżona o grożącym jej niebezpieczeństwie.

To ma być zemsta. Wyciekły wstrząsające informacje o tym, co chce zrobić Iran
(Getty Images, Press Office of Iranian Supreme Leader)
bCYuratN

Iran poszukuje próby odwetu za zabicie przez Amerykanów swojego generała Kasema Sulejmaniego na początku roku. Zabójstwo amerykańskiej ambasador Lany Marks drastycznie zwiększyłoby napięcie na linii Waszyngton – Teheran tuż przed wyborami prezydenckimi w Stanach. Mogłoby także wywrzeć presję na prezydenta Donalda Trumpa, który chciałby odpowiedzieć na atak.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że informacje o planowanym zamachu pojawiły się już na wiosnę. W ostatnich tygodniach mieli otrzymać oni więcej szczegółów. W spisek ma być zaangażowana irańska ambasada w Pretorii w Południowej Afryce.

Od czasu zabicia przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego w ataku z powietrza na lotnisko w Bagdadzie Iran cały czas rozważa możliwe opcje odwetowe. Zabójstwo ambasador Marks ma być jedną z nich. Sekretarz Stanu Mike Pompeo mówił po zamachu na irańskiego wojskowego, że miał on na celu odstraszyć Iran od podejmowania jakichkolwiek akcji zbrojnych przeciwko USA.

bCYuratP

Iran planuje zamach. Dyplomatka została ostrzeżona

Amerykańska dyrektywa dla agencji wywiadowczych nakłada na nie obowiązek ostrzegania osób będących potencjalnymi celami ataków, jeśli ich życie może być zagrożone. Jak poinformował przedstawiciel rządu USA, ambasador Lana Marks została poinformowana o grożącym jej niebezpieczeństwie, wprowadzono także dodatkowe środki ostrożności. Informacje o potencjalnym zamachu na ambasador w RPA uwzględnione zostały także w tajnym biuletynie CIA World Inteligence Review przeznaczonym dla wysoko postawionych urzędników ds. bezpieczeństwa.

Iran planuje zamach. Celem ambasador USA w RPA

66-letnia Lana Marks urodziła się w East London w Południowej Afryce. Mówi biegle w kilku lokalnych językach używanych w kraju, w tym afrikaans i xhosa. Została zaprzysiężona na ambasador Stanów Zjednoczonych w RPA w październiku ubiegłego roku.

Lana Marks jest także znaną projektantką torebek. Najlepsze modele założonej przez nią marki kosztują nawet 40 tys. dolarów (ok. 150 tys. złotych). Marks osobiście zna prezydenta Donalda Trumpa od ponad 20 lat, bywała w jego ekskluzywnej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.

bCYuratV

Amerykański wywiad nie ma pewności, dlaczego to właśnie Marks znalazła się na celowniku Iranu. Ambasador nie jest w żaden sposób powiązana z tym krajem. Możliwą przyczyną planowanego zamachu jest osobista przyjaźń z amerykańskim prezydentem.

Iran planuje zamach na amerykańską ambasador. Rozległa siatka wywiadowcza

Irański rząd posiada rozległą siatkę wywiadowczą w RPA. Ujawnione w 2015 roku przez Al-Dżazirę i Guardiana dokumenty wskazują na to, że kraj stanowi przyczółek irańskich agentów od dziesięcioleci. Dla Iranu Marks może być też łatwiejszym celem niż amerykańscy dyplomaci w innych częściach świata, gdzie Stany Zjednoczone mają lepsze relacje z lokalnymi służbami wywiadowczymi i organami ścigania.

Przywódcy Iranu po islamskiej rewolucji pod koniec lat 70. mają bogatą historię zabijania i porywania swoich politycznych przeciwników, także tych znajdujących się poza granicami kraju. W ostatnim czasie Iran unika przeprowadzania bezpośrednich ataków na Stany Zjednoczone. Wspierane przez irański rząd bojówki atakują jednak amerykańskie placówki dyplomatyczne w Iraku.

bCYuratW

Zamach w odwecie za atak na generała Sulejmaniego

Donald Trump uzasadniał zamach na Sulejmaniego, mówiąc, że irański generał planował ataki na amerykańskie placówki dyplomatyczne. "Chcieli wysadzić naszą ambasadę", mówił prezydent Trump po zabójstwie generała. Urzędnicy USA podali jednak w wątpliwość stwierdzenia prezydenta, podkreślając, że agencje wywiadowcze nie posiadały takich informacji.

Kilka dni po zabójstwie Sulejmaniego Iran wystrzelił kilkadziesiąt rakiet balistycznych w kierunku amerykańskiej bazy w Iraku, co doprowadziło do urazów mózgu u znajdujących się w niej żołnierzy. Donald Trump nie odpowiedział militarnie na ten atak, twierdząc, że "Iran zdaje się ustępować, co jest dobrym znakiem dla wszystkich zainteresowanych i całego świata". Amerykańska administracja wprowadziła jednak nowe sankcje dla irańskiego reżimu i przestrzegła irańskich przywódców przed dalszymi działaniami odwetowymi.

Niektórzy analitycy twierdzili wtedy, że Iran będzie szukał innych sposobów pomszczenia generała Kasema Sulejmaniego. Według medialnych doniesień na liście celów irańskiego wywiadu znalazł się szef Centralnego Dowództwa USA generał Kenneth McKenzie. W zeszłym miesiącu McKenzie stwierdził, że Iran na pewno będzie szukał odpowiedzi na zamach na swojego generała.

Konflikt na bliskim wschodzie

Stany Zjednoczone i Iran są wrogami od dziesięcioleci. Oba kraje walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie. Pod administracją Donalda Trumpa oba kraje skręciły w kierunku konfliktu zbrojnego.

bCYuratX

Obejrzyj także: Irańskie rakiety na niebie. Ćwiczenia w Zatoce Perskiej

bCYurauq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(241)
aaa
1 tyg. temu
Celem jest Iran .Jeden z niewielu krajów którego bank centralny nie jest w rękach jednej rodziny
Tak po prostu
1 tyg. temu
Ściema, ściema i tyle, USA szykuje sobie podkład pod atak na to Panstwo
Kyle
1 tyg. temu
Nie to co Amerykanie siewcy ładu i pokoju od lat 70-tych nikogo nie zabili .
bCYuraur
brednie
1 tyg. temu
Kurcze, ten portal to jak agencja CIA. Z KRLD najświeższe wiadomości. Z Iranu proszę, ściśle tajne działania wywiadu możecie przeczytać sobie ot tak na stornie internetowej. Szkoda, że nie napiszą skąd PiS bierze środki na wiece samouwielbienia...
gość
1 tyg. temu
Brednie.... To tylko Izrael i mafia chazarska mająca siedziby w USA chcą III wojny światowej1
Najnowsze komentarze (241)
Wojna Be
2 dni temu
Nic dziwnego kiedy USA prowadzi wojnę polityczną i jawnie ucieka do morderstw, w imię czego? Kolebka cywilizacji ma prawo do honorowych rozstrzygnięć
jjk
2 dni temu
bogatszą historie ma USA
vankian
3 dni temu
tramp prosi sie o klopoty zadziera z chinam rosja mu przeszkadza afganistan , korea , i iran te kraje maja potecjal nuklearny. moze to sie zle skonczyc, prezydent usa potrzebuje sukcesow. kraje ktore mu sprzyjaja traktoje jaj niewolnicze. zle to wyglada.
Marek
5 dni temu
Nie długo okaże się że Iran jest współodpowiedzialny za zamachy 11 września. Czego to ci amerykanie nie wymyślą aby przejąć ten kraj i jego złoża oraz banki. Gdyby nie Chiny już by było po nich. Irańczycy nie dajcie się tym amerykańsko żydowskim terrorystom.
pytam
5 dni temu
i co tu ma być wstrząsającego?
Darek
5 dni temu
Taaak, a rewelacje o o przygotowywanej próbie odwetu dostarczył mossad, tak?!
GallAntonin
5 dni temu
I pomyśleć, że Obama razem z UE zawarł porozumienie z Iranem. Ale w Przypadku Izraela i USA, to ogon obraca psem. Izrael dąży do hegemonii na Bliskim Wschodzie. Iran im w tym przeszkadza, więc ciągle fabrykują różne teorie, atakują, prowokują Iran do odpowiedzi. Restrykcje nic nie dały, więc chcą Iran zniszczyć. Iran popiera prawa palestyńczyków, a to także Izraelowi nie odpowiada.
Alpen
5 dni temu
Ich prawo. Zostali zaatakowani.
bCYurauj
afrykaner
6 dni temu
kiedy Ryfkę Moszbacher?
Btr
7 dni temu
Byłem w iraku i w afg.usa wcale nie zachowują się jak wyzwoliciele,tylko jak okupanci.
Swoja
1 tyg. temu
Więcej ich dokształcajcie a oni wam odpłacą tzw. świętą wojną
Borys
1 tyg. temu
a ja już myślałem , że chcą się zamachnąć na naszą Żorżetę !?
nadchodzi
1 tyg. temu
Bóg zawarł tysiące lat temu z człowiekiem przymierze że nie będzie karał ludzi tylko da im rozum i sami się wykończa.
nioł
1 tyg. temu
Miejcie się na baczności ludzie zła bo czas zakończenia człowieka na tej świętej ziemi jest bardzo bliski.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić