Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

To nie będzie normalne lato. Co z podróżami? Co ze zwrotami za wycieczki? Stanowisko KE

23
Podziel się

Komisja Europejska przedstawiła plan stopniowego znoszenia ograniczeń podróży między państwami członkowskimi. Unia chce przywrócić do życia rynek turystyczny, który dla wielu krajów jest jednym z podstawowych źródeł dochodu. Poruszono też temat ewentualnych zwrotów za odwołane podróże.

Turystyka jest źródłem utrzymania dla dziesiątek milionów mieszkańców Unii.
Turystyka jest źródłem utrzymania dla dziesiątek milionów mieszkańców Unii. (Anadolu Agency via Getty Images)
bEUTVJcR

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek rekomendacje otwierania granic pomiędzy państwami Strefy Schengen. Znoszenie ograniczeń ma odbywać się stopniowo, w pierwszej kolejności mają zniknąć te obostrzenia, które właściwie uniemożliwiają normalny ruch turystyczny.

Mowa oczywiście o nakazie 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy. Miałby on zostać zastąpiony bardziej szczegółowymi wytycznymi. Kraje o "podobnej sytuacji epidemiologicznej" powinny zapewnić swym obywatelom, którzy nie wykazują żadnych symptomów, możliwość swobodniejszej podróży.

bEUTVJcT

Kontrole graniczne w Strefie Schengen

Według KE, będzie to jednak zależne od wprowadzania odpowiednich środków bezpieczeństwa na przejściach granicznych i w miejscach, gdzie trudno o zachowanie odpowiedniego dystansu między osobami, np. na lotniskach czy dworcach.

Jak podaje PAP, o tym, czy sytuacja w danym regionie jest już wystarczająco stabilna ma orzekać Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Na bieżąco będzie ono aktualizować mapy stref bezpieczeństwa, gdzie wznowienie turystyki będzie możliwe. W pierwszej kolejności granice mają jednak być otwierane dla pracowników transgranicznych i ich rodzin.

bEUTVJcZ

Ostatecznym celem - który jednak może nie zostać spełniony tego lata, jest zniesienie kontroli granicznych i powrót do dawnego funkcjonowania Schengen.

Pragniemy pokazać, że w tym roku będziemy mieli sezon turystyczny, nawet jeżeli ze środkami bezpieczeństwa i ograniczeniami - komentował komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, który dodał, że w jego rodzinnych Włoszech straty dla branży turystycznej, odpowiadającej za 13 procent całego PKB, już są ogromne.

Zapowiedziano też ogólnoeuropejską aplikację, która będzie pozwalała na bieżąco śledzić nowe przypadki COVID-19 oraz to z kim wchodziły w kontakt i gdzie przebywały osoby, u których stwierdzono wirusa.

Zwroty za odwołane podróże

W Brukseli poruszono też temat ewentualnych zwrotów za odwołane podróże i bilety lotnicze. Nie ma tu jednak zaskoczenia - członkowie KE nie zapowiadają żadnego programu rekompensat finansowych dla mieszkańców Unii, którzy z powodu anulowanych wycieczek stracili pieniądze - nieraz jednocześnie wpadając w długi.

bEUTVJda

Według wiceszef Komisji, Margrethe Vestarger, klienci mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy, jednak Unia radzi, aby przyjmować od linii lotniczych i biur podróży oferty w innym terminie albo vouchery. Jej zdaniem branża przeżywa tak trudny okres, że zwyczajnie ciężko byłoby jej znaleźć środki na zwroty.

Co więcej, jak mówiła duńska komisarz, turystyka, czyli rynek hotelarski, gastronomiczny, transportowy, odpowiada za 10 procent gospodarki całej Unii. Żądanie zwrotu mogłoby wpędzić wspólnotę w jeszcze większy kryzys.

Oczywiście, nie będzie to normalne lato, ale jeśli będziemy działać razem, to może nie stracimy go w pełni - mówiła Vestarger

bEUTVJdb

Zobacz także: Rekiny u wybrzeży Tajlandii. Efekt zamkniętych plaż przez COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUTVJdu
KOMENTARZE
(23)
mewa
2 lata temu
Dlaczego wprowadzacie w błąd. Stanowisko KE jest zupełnie inne. Przypominają o obowiązywaniu ogólnoeuropejskiego rozporządzenia UE261/2004. To klient decyduje i jeżeli tego chce to ma otrzymać zwrot. Linie lotnicze mataczą i wymyślają różne cuda niezgodne z tym rozporządzeniem. Liczyły, że KE złagodzi stanowisko ale tak się nie stało.
TAKA PRAWDA
2 lata temu
POWINNI już otwierać kraje i udostępniać loty. Kto ma zachorować to i tak zachoruje bo wirus nie zniknie.
Krys
2 lata temu
Nigdzie nie jadę ,bo może to byłby ostatnie wczasy
bEUTVJdv
Marek
2 lata temu
Ja od Quantas dostałem zwrot pieniędzy za odwołany w kwietniu mój lot na trasie Frankfurt-Sydney-Auckland-Frankfurt.
Mariusz
2 lata temu
Dostal ktos jakis zwrot od Wizzair lub Ryanyair? W Wizzair zamienilem wnioski na vouchery (te na 120%) na wnioski o zwrot i dostalem faktury zwrotu, mejla ze to ostatni etap i ze zwrot moze potrwac 3 miesiace. Ale ani grosza jeszcze nie zwrocili. Ryanyair robi wszystko, co moze, by nie zrobic zwrotu. Teraz wymuszaja, by kliknac na akceptacje vouchera, zapewniajac, ze jesli go w ciagu roku nie wykorzystam, to po roku oddadza pieniadze - cos nie bardzo wierze… Prosze napiszcie o swoich doswiadczeniach z tymi liniami w zwiazku z odwolanymi lotami. Pozdrawiam!
-MD
2 lata temu
Granice powinny być już otwarte, czas ,aby znów być Europejczykiem i Obywatelem Świata.
pasażer
2 lata temu
nikt dobrowolnie nie odda pieniędzy co widać choćby po narciarzu, który tytułuje się przyjacielem Szumowskiego. Sam kiedyś walczyłem z linią Air France o należne odszkodowanie za opóźniony o 24h lot i dopiero skierowanie sprawy do instytutu lotnictwa cywilnego w Paryżu przyniosła korzystny dla mnie wynik sprawy. Zanim to jednak nastąpiło Air France robił wszystko by mnie zbyć z kwitkiem
_PC_
2 lata temu
Co do LOT-u, nie mam żadnych sentymentów czy skrupułów. To jest państwowa firma, której usługi są wyraźnie droższe od konkurencji. Jeśli rząd stać na rozdawnictwo czy 2 miliardy dla TVP, to stać ich na zwrot za bilet.
ASIK
2 lata temu
Panie Redaktorze Michale Rachoń, proszę skorzystać z wizyty u fryzjera w poniedziałek!!!! zaczyna mi Pan przypominać detektywa Rutkowskiego
Też prawda
2 lata temu
Linie lotnicze robią wszystko aby nie oddawać ludziom pieniędzy za odwołane przez nie loty. Te tzw. "vouchery" to szczyt chamstwa i wyzysku pasażerów co oczywiście bardzo pasuje rządom krajowym Unii Europejskiej, które zamiast same ratować upadające linie lotnicze to wysługują się ograbionymi z pieniędzy pasażerami. Spróbujcie zadzwonić do linii lotniczych aby oddały wam pieniądze. Będą tak kręcić, tak mataczyć, tak zwlekać ze zwrotem pieniędzy aby Was w końcu totalnie złamać abyście zgodzili się na te złodziejskie "vouchery". Najbardziej przerażająca w tym temacie jest podłość rządów większości krajów Unii Europejskiej łącznie z naszym panem Pinokio, którzy wymuszają pomoc dla linii lotniczych wysługując się pieniędzmi zwykłych pasażerów. A może linie lotnicze sfinansują problemy finansowe pasażerów, którym też się nie przelewa w dobie tego kryzysu ?
Janosik81
2 lata temu
Żądanie zwrotu mogłoby wpędzić wspólnotę w jeszcze większy kryzys... ?! No to drukujcie wiecej banknotow - pieniadz bez pokrycia w złocie jest śmieciem.
Rhihi
2 lata temu
Ciekawe ile wynosi pensyjka w "centrum zapobiegania" i ciekawa ta aplikacyjka monitorująca hihi Chyba lepiej by było gdyby Unijka NIC nie robiła, jak na początku
Wirus świrus
2 lata temu
Jakoś mało kto zwraca uwagę na tą aplikację.... Będzie monitorować chorych ok ale w jaki sposób z kim ta osoba się spotkała to już si fi......? Totalna inwigilacja i nikt się nie burzy
bEUTVJdn
Blond Venus
2 lata temu
Nie rozumiem dlaczego biura podróży nie mogą się przestawić na jakieś wyspy bezludne lub arktyczne albo piaski saharyjskie. Jest tyle możliwości...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić