Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

To pytanie na pewno padnie na rozmowie o pracę. Łatwo się przejechać

10
Podziel się:

Pytania, jakie słyszymy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, potrafią wprawić w spore zakłopotanie. Szczególnie kiedy musimy podać powód, dla którego opuściliśmy dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Co odpowiedzieć, aby nie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcy?

To pytanie na pewno padnie na rozmowie o pracę. Łatwo się przejechać
Od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy, czy otrzymany wymarzone stanowisko (Getty Images)

Nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe bardzo interesuje potencjalnego pracodawcę. Nic dziwnego – w końcu zależy mu na zatrudnieniu osoby, która posiada kompetencje konieczne na proponowanym stanowisku. Jednak problem pojawia się, gdy słyszymy pytanie, dlaczego odchodzimy lub planujemy zwolnić się z dotychczasowej pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania. Tym możemy zrazić do siebie potencjalnego pracodawcę

Co odpowiedzieć, aby zaspokoić ciekawość potencjalnego pracodawcy, jednocześnie robiąc na nim dobrze wrażenie? Zasada numer jeden brzmi – nie krytykuj poprzedniego miejsca pracy, a już na pewno dotychczasowego przełożonego.

Być może impulsem do zmiany miejsca zatrudnienia stało się łamanie prawa pracy lub mobbing. Nawet jeśli racja jest po naszej stronie i jesteśmy ofiarą nadużycia, lepiej nie wspominać o tym rekruterowi lub kandydatowi na pracodawcę. Inaczej może nabrać obaw, że jeśli kiedyś odejdziemy z firmy, będziemy "oczerniać" także jego.

Zobacz także: Zobacz też: #dziejesienazywo: W takim stroju łatwiej otrzymasz propozycję pracy

Rozmawiając z nami, pracodawca lub rekruter nie może zweryfikować, czy mówimy prawdę. Szczególnie że takie kwestie jak łamanie praw pracowników nie są czymś, czym nieuczciwi szefowie lubią się chwalić. "Skarżenie się" prawdopodobnie przyniesie więcej szkody niż pożytku, dlatego bezpieczniej będzie sobie odpuścić.

Co w takim razie odpowiedzieć, aby rozmówca był usatysfakcjonowany? W jak największym stopniu skupmy się na pozytywach. Podkreślajmy chęć rozwoju i zwiększenia swoich kompetencji zawodowych. Tłumaczmy, że uważamy firmę, do której aplikujemy, za miejsce pozwalające w większym stopniu zaspokoić nasze ambicje.

Dobrze wrażenie zrobimy, udowadniając szeroką wiedzę o firmie. Przekonujmy, że polityka prowadzona przez pracodawcę jest zgodna z naszymi przekonaniami – możemy wymienić np. akcje charytatywne czy aktywności społeczne w które angażują się przełożeni i pracownicy danego miejsca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Mapka
12 miesięcy temu
Ja nie wiedzieć czemu nie chcą mnie przyjąć do kpnu makumba makumba ska
Na pewno
12 miesięcy temu
Czemu Pani odchodzi z pracy? Mobbing i napastowanie seksualne. Ile chce Pani zarabiać? Miliony. Prace dostałam bez problemu spośród 21 kandydatów.
Mam to gdzieś...
12 miesięcy temu
Ja mówię wprost, że zwolnili mnie z urzędu, bo wszyscy brali łapówki, a ja nie. Więc szef mnie nie cierpiał i groził, że wywali. Nie mam zamiaru kłamać, żeby jakiś łowca głów był zadowolony.
Zofia
12 miesięcy temu
Ja ochoczo pracuję przy ulicy w lesie, 6 dych za drenaż kiszki stolcowej.
Azzim
12 miesięcy temu
To i tak wyjdzie w praniu, bo wcześniej czy później znajdzie się w tej firmie ktoś, kto zna Ciebie i ten ktoś komuś, tamten znowu komuś i obudzisz się z ręką w nocniku.
Asia
12 miesięcy temu
Ja jestem za tym, by mówić prawdę. Co komu po tym, że dostanie się gdzieś, gdzie będzie się źle czuł.
Gość
12 miesięcy temu
Najgłupsze zapytanie: ile chciałbyś zarabiać. Wiadomo, że dużo, ale nie wiadomo, jakie są w tej firmie możliwości. W ofercie pracy powinny być podane widełki zarobków na danym stanowisku. Jestem za jawnością zarobków, tylko pracodawca na tym korzysta.
Aga N.
12 miesięcy temu
Czyli jeśli odeszłam przez szefa to nie mam prawa powiedzieć prawdy? Mam udawać i kłamać, żeby ktoś nie pomyślał, że jestem "niemiła" i "niewdzięczna" i na pewno oczerniam byłego pracodawcę bezpodstawnie? To po co to pytanie? Żeby się podlizywać i mówić frazesy o "rozwoju osobistym"? Bez przesady. Rzadko się zdarza, żeby ktoś rezygnował z pracy, bo mu w niej za dobrze... ;-)
Twój nick
12 miesięcy temu
Niedobrze jest być podwładnym niedouczonego i nadętego szefa. On popełnia szkolne błędy a gdy jest ochrzaniany przez kierownictwo obwinia ciebie.
~PL
12 miesięcy temu
Niestety coraz częściej przyszły Pracodawca nie wiele wie co robi HR, szczególnie jeśli to firma zewnętrza, która czasem ma jeszcze bardziej MGLISTE pojęcie dla kogo pracuje, niż kandydat do pracy. Czasem wręcz tych lepiej obeznanych "wycina" aby ukryć swoją NIEKOMPETENCJĘ!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić