aktualizacja 

Trzęsienie ziemi w południowej Grecji. Odnotowano dwa wstrząsy

0

W piątek rano 29 marca trzęsienie ziemi nawiedziło południową Grecję u wybrzeży zachodniego Peloponezu. Odnotowano dwa wstrząsy o sile 5,7 oraz 4,0 w skali Richtera. Lokalne media informują, że wibracje odczuwalne były również w pobliżu Aten.

Trzęsienie ziemi w południowej Grecji. Odnotowano dwa wstrząsy
Trzęsienie ziemi w Grecji. (USGS)

Portal kathimerini.com informuje, że wstrząsy wystąpiły w piątek po godz. 9 czasu lokalnego u wybrzeży zachodniego Peloponezu. Według greckiego Instytutu Geodynamiki (GEIN) pierwsze trzęsienie miało siłę 4,0 stopnia w skali Richtera, drugie z kolei 5,7.

Epicentrum obydwu trzęsień znajdowało się na Morzu Jońskim, ok. 30 kilometrów od wybrzeża Peloponezu w pobliżu wysp Strofades. Wstrząsy były jednak odczuwalne na wyspach Zakintos i Kefalonii, a także w miejscowościach oddalonych o 200 kilometrów od Aten.

W rozmowie z portalem kathimerini.com profesor geologii i zarządzania katastrofami na Uniwersytecie w Atenach, Efthymios Lekkas, określił, że trzęsienie ziemi "wydaje się nie mieć wpływu na infrastrukturę budynków oraz na ludzi".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi na Krecie. Tragiczny bilans wstrząsów na greckiej wyspie
- To powierzchniowe trzęsienie ziemi na greckim łuku, nie powinno mieć jednak większego wpływu na infrastrukturę budowlaną i bezpieczeństwo ludzi - stwierdził geolog Efthymis Lekkas.

- Mieszkańcy Peloponezu nie powinni się martwić. Siła jest zgodna z oczekiwaniami dla obszaru, na którym miało miejsce trzęsienie - zapewnił Athanasios Ganas, dyrektor ds. badań w greckim Instytucie Geodynamiki.

Patrole Straży Pożarnej są w trakcie ustaleń, czy nie doszło do ewentualnych uszkodzeń.

Grecja leży w regionie wysoce aktywnym sejsmicznie i trzęsienia ziemi są dość częste. Zdecydowana większość nie powoduje żadnych zniszczeń lub powoduje niewielkie szkody.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić