Jakub Artych
Jakub Artych| 

Tym Ukraina atakuje Rosję. Ujawnili, skąd pochodzi sprzęt

Ukraińcy prowadzą operację wojskową na terenie Rosji od kilku dni. Wszystko idzie im niemal jak z płatka. Rosyjscy żołnierze wolą poddać się i trafić do niewoli, niż zginąć na froncie. W obwodzie kurskim swoją rolę odgrywa także niemiecki sprzęt.

Tym Ukraina atakuje Rosję. Ujawnili, skąd pochodzi sprzęt
Tym Ukraina atakuje Rosję. Ujawnili, skąd pochodzi sprzęt (Getty Images, Roman Chop)

We wtorek Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Oleksandr Syrski poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że pod kontrolą Ukrainy znajdują się 74 osady w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej.

Grupy Sił Zbrojnych w dalszym ciągu prowadzą działania na terenie obwodu kurskiego. Dziś nasze wojska posunęły się w różnych kierunkach od jednego do trzech kilometrów. Przejęliśmy kontrolę nad 40 km2 i dziś pod naszą kontrolą znajdują się 74 punkty. Bitwy toczą się na całej linii frontu, biorąc pod uwagę dużą intensywność działań wojennych, sytuacja jest pod kontrolą - przekazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin użyje broni jądrowej? "Byłaby to porażka Rosji"

W obwodzie kurskim swoją rolę odgrywają także Niemcy, bowiem to właśnie ich sprzętem posługują się ukraińcy żołnierze.

Niemiecki sprzęt pokonał Rosjan

O wszystkim poinformował niemiecki "Spiegel". "Broń dostarczona przez Niemcy mogła zostać wykorzystana w niespodziewanym ataku ukraińskiej armii na terytorium Rosji w regionie Kurska. A dokładniej: bojowe wozy piechoty Marder" - podkreślają dziennikarze z Niemiec.

Marder, zaprojektowany w Niemczech w latach 60. XX wieku, był pierwszym bojowym wozem piechoty NATO nowej generacji. Podobnie jak opracowany w tym samym okresie przez ZSRR BMP-1, Marder był konstrukcją rewolucyjną.

Główna armata umożliwia zwalczanie celów na dystansie do 2,5 km, a dzięki przeciwpancernym pociskom kierowanym Milan można zwalczać czołgi na dystansie do 2 km. To wszystko sprawiło, że były to bardzo drogie pojazdy, które jednak przez dekady służby były ciągle modernizowane.

Wersje 1A3, które trafiły do Ukrainy, są efektem modernizacji z lat 90. XX wieku, obejmującej m.in. wzmocnienie pancerza i zastosowanie celownika termowizyjnego dla działonowego.

Warto podkreślić, że jest to pojazd o większej funkcjonalności i poziomie ochrony załogi niż rosyjskie konstrukcje z rodziny BMP-1/2.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić