Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Uchodźca w polskim lesie. Opowiedział, co zrobili mu Białorusini

315
Podziel się

Reporterzy "Uwaga TVN" udali się w rejon Puszczy Białowieskiej, aby sprawdzić sytuację uchodźców. Wielu z nich nadal stara dostać się do Polski. Niestety ich sytuacja jest bardzo trudna - brakuje im schronienia, jedzenia czy leków. Do pomocy włączyli się tam wolontariusze.

Uchodźca w polskim lesie. Opowiedział, co zrobili mu Białorusini
Sytuacja uchodźców nie ulega poprawie (YouTube)
bETiCvdx

Materiał "Uwagi TVN" został wyemitowany 7 października. Reporterzy programu postanowili sami sprawdzić sytuację uchodźców i udali się nieopodal terenu pasa przygranicznego. Przy wjeździe na teren objęty stanem wyjątkowym zostali zatrzymani przez policję i poinformowani, że nie mogą tam wjechać. Postanowili rozpocząć poszukiwania na własną rękę.

Dziennikarze spotkali się jedną z wolontariuszek z Grupy Granica. Organizacja pomaga uchodźcom i interweniuje w mniej lub bardziej poważnych sytuacjach. Jarmiła Rybicka opowiedziała, że uchodźcy są narażeni na niebezpieczeństwa w postaci niskich temperatur, czy braku jedzenia. Problemem są też bagna. To właśnie w tych ostatnich tonęła jedna z rodzin. Na szczęście wolontariusze zdążyli wezwać pogotowie i ich uratować.

bETiCvdz
Chodzi o trzy osoby z Syrii. Rodzina tych osób zgłosiła nam, że ich bliscy toną i błagają o wezwanie karetki (...) Dostałam bezpośredni kontakt do tych osób. Byłam z nimi na telefonie w momencie kiedy utknęli w bagnie, trzymali się drzewa, żeby nie zatonąć. Dzwoniłam zarówno na karetkę, jak i straż pożarną. Udało się uratować ich życie. Trafili do szpitala z hipotermią, jedna osoba była nieprzytomna - powiedziała wolontariuszka.

W reportażu pokazano, że sytuacja uchodźców jest niezwykle skomplikowana. Białoruskie służby mają ich zastraszać i bić, dlatego ci wielokrotnie próbują przedostać się na tereny Unii Europejskiej. Osoby te są skrajnie wyczerpane, dlatego w połączeniu z wysiłkiem i niskimi temperaturami niektórzy z nich umierają, a ich ciała można znaleźć w lesie. Inny przykład opowiadał o mężczyźnie, który po czterech dniach błąkania się po lesie potrzebował interwencji medycznej z powodu bólu serca.

Dostaliśmy około 4 rano informację o tym, że samotny mężczyzna z Iraku jest na granicy strefy stanu wyjątkowego i że boli go serce, źle się czuje. Przyjechaliśmy, żeby go szukać i mu pomóc. Opowiadał, że błąkał się cztery dni, że Białorusini szczuli go psami, pobili i przepchnęli w stronę polskiej granicy – powiedziała Kalina Czwarnóg z fundacji "Ocalenie".
bETiCvdF

"Idziemy od piętnastu dni"

Dziennikarzom i wolontariuszom udało się również spotkać uchodźców. Byli to błąkających się w Puszczy Białowieskiej Irakijczycy. Opowiedzieli, że prowadzili wędrówkę od piętnastu dni. W puszczy przebywali od dwóch dni. W obawie przed wywiezieniem na Białoruś nie przespali nocy, wypatrując strażników granicznych. Jeden z nich przyznał, że będąc w Iraku dbał o prawa człowieka, dlatego prosi o pomoc.

Idziemy od piętnastu dni. Przekroczyliśmy rzekę. Jesteśmy bardzo zmęczeni. Od dwóch dni jesteśmy tutaj, w puszczy. Nie mogliśmy spać w nocy, ponieważ wypatrywaliśmy strażników, świateł latarek, słyszeliśmy w lesie psy. Chcielibyśmy być w bezpiecznym miejscu. Chcielibyśmy przespać się. Nie kąpiemy się, nic. Musieliśmy wrócić do Białorusi, ale Białoruś nie pozwoliła nam tam zostać. Chcemy zostać w Polsce - powiedzieli uchodźcy.

Napotkani Irakijczycy ubiegają się o azyl w Polsce. Posiadali również dokument od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uprawniał ich do legalnego pobytu w Polsce do 28 października. W pewnym momencie wobec nich interweniowała straż graniczna. Młodzi uchodźcy zostali załadowani do samochodu i wywiezieni. Nie wiadomo, jak dalej potoczyły się ich losy.

bETiCvdG
Zobacz także: Ironiczny wpis pod adresem Czarnka. Poseł Porozumienia tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETiCvea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(315)
uniżony
miesiąc temu
ten serwis też jest antypolski i szkoda tego czytać
Ano
2 miesiące temu
Może ktoś na terenie lotnisk gdzie koczują uchodźcy wytłumaczy im jaki los zgotowałem Łukaszenka.Wolontariat na miejscu winni zapewnić Białorusini a nie szkalować polskie służby.
BBK
2 miesiące temu
Naszym krajem rządzi PiS ,pseudo katolicy, wstyd,ludziom trzeba pomóc bez względu jakiego są wyznania i narodowości tak nakazuje człowieczeństwo i wiara.
bETiCveb
Ewa. sz
2 miesiące temu
Kochani że staży granicznej i wszystkie służby dziękuję za ochronę Ci z totalnej opozycji nie słyszę żeby wzięli do swojego domu lub dali złotówkę na ten cel a Polacy na nierobów nie będą dawać bo im się pracować nie chce nie mówiąc o nieznajomości ich kultury i tego, że oni popierają tylko terror to jak Opozycja rozwala kraj od środka i zachowują się tak jak chce Łukaszenka
Madzia
2 miesiące temu
Polacy wyjeżdżają a do siebie nie chcą wpuścić ludzi którzy żyją w nieludzkich warunkach ,smutne .Serce pęka 💔 Biblia przepowiedziała takie czasy ,człowiek człowiekowi wilkiem .Liczę się tylko ja ,a reszta nic nie warta .Tak nie powinno być .Dobrze widać ,że człowiek nie jest w stanie dobrze sądzić , tylko jedyny Bóg już wkrótce zaprowadzi na ziemi ład .Nie będzie bólu ,nienawiści ,chorób i śmierci .A wojny ustaną . Zachęcam do czytania Pisma Świętego,jedynie w Nim znajdziemy pocieszenie i nadzieję .Bo to Słowa Boga ,a On nie kłamie .
Ania
2 miesiące temu
Tak czytam te wasze wypowiedzi i zastanawiam się ile jest zła w waszych sercach.... Byłam w tych krajach, nie macie zielonego pojęcia jak tam ludzie żyją. Ja byłam tam tydzien nie mogłam jeść, pić bo w gardle miałam kluche. Te matki te dzieci 😥 Nie dziwię się że ludzie uciekają by szukać leps, ego chleba. Czasami całe rodziny się składają żeby wyjechać za lepszym życiem. Oddałam im wszystko co miałam wróciłam z dokumentami i jedna torebka zostawiłam im trochę pieniędzy bo te matki nie miały za co kupić swoim dzieciom mleka... Jak słyszę te wasze wypowiedzi to serce pęka😥 ile jest w was nienawisci zła itd... Ludzie otwórzcie swoje serca 😥
Ewa
2 miesiące temu
W USA emigranci chcący nielegalnie przekroczyć granicę najbardziej boją się obywatelskich patroli które bronią granicy jak własnego domu z bronią w ręku a u nas opozycja współpracuje z Łukaszenką medialnie i fizycznie choć nazywa to wolontariatem?!
Arbeiter
2 miesiące temu
Taki raj że będąc w Niemczech ani marki ani eurocent ani 1euro nie znalazłam na ulicy a w Polsce tak! Każdy myśli że darmo jest tam!? - a Nie jest..wszędzie jest podobnie. Bez pracy nie ma kołaczy!
Janek
2 miesiące temu
Jest pole do popisu dla naszej totalnej opozycji .Mają takie poparcie w unii .więc niech nagłaśniają tam problem granicy i szukają rozsądnego i humanitarnego rozwiązania. A tak jak teraz to cały zachód przyjmuje .jaka to Polska jest be .ponieważ znają prawdę Łukaszenki który bardzo dobrze umie tą niby prawdę sprzedać .
Jakod88
2 miesiące temu
Donald !! wypędziłeś W.Brytanię próbujesz teraz wypędzić Polskę z UE.
Jan
2 miesiące temu
Kuriozum jest to ze nielegalne przekroczenie granicy jest chyba jedynym przestępstwem za które grozi nie kara, a nagroda w postaci azylu z pełnymi wygodami a jeśli nie to w razie deportacji darmowy przelot do siebie też z pełnymi wygodami. W ten sposób to zgniła Europa zostanie zalana wszelkiego rodzaju migrantami którzy chcą ją wykorzystać nie dając nic od siebie najwyższej terroryzm.
Jazz
2 miesiące temu
Śmieszny mnie drażni i irytuje to jak ci pseudouchodżcy skarżą się na różne sytuacje które z całą świadomością i premedytacją sobie fundują, a tylko po to aby dostać się do europejskiego RAJU gdzie dadzą im wszystko za darmo. Oczywiście naszym kosztem. Wcale im nie współczuję. Uważam że pod żadnym pozorem nie można przepuszczać ich przez granicę. I skoro przyjechali jako turyści do bezpiecznego kraju jakim jest Białoruś to nich go zwiedzają aż im się znudzi.
Basia z rodzi...
2 miesiące temu
Kochani Pogranicznicy i Żołnierze dziękujemy WAM gorąco za ochronę naszych granic, naszej ojczyzny i nas Polaków przed najazdem zła. DZIĘKUJEMY.
bETiCvdT
Ważka
2 miesiące temu
Granicę przekraczamy na przejściach do tego przeznaczonych a nie gdzie kto chce. Jeżeli ktoś ma problemy w kraju idzie do odpowiedniej instytucji i prosi o opiekę. Tak funkcjonuje świat i żądni wolontariusze tego nie zmienią.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić