Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Ukryta mobilizacja w Rosji? Pracownicy metra nie mieli wyboru

Podziel się:

Władze Rosji po cichu mobilizują do wojska przedstawicieli różnych zawodów. Tak wynika z relacji żony pracownika metra, któremu kazano zgłosić się "na ochotnika" do wojska. Kuriozalną sytuację opisała rosyjska organizacja obrony praw człowieka.

Ukryta mobilizacja w Rosji? Pracownicy metra nie mieli wyboru
Ukryta mobilizacja? Do komisji wojskowych zgłasza się wielu "ochotników". (PAP)

W Rosji jednak trwa mobilizacja? Tak twierdzą rosyjskie organizacje praw człowieka, które zawiązały koalicję na rzecz "świadomego sprzeciwu wobec służby wojskowej w Rosji". Działają w niej m.in. prawnicy, do których można zgłosić się przez internet z prośbą o pomoc.

Do organizacji zgłosiła się żona pracownika moskiewskiego metra. Prosiła o poradę prawną, ponieważ jej mąż został poinformowany w pracy o możliwej mobilizacji, jeśli nie będzie wystarczającej liczby żołnierzy do wysłania na "operację specjalną".

Na spotkaniu w zajezdni metra, ustnie, wyraźnie i jednoznacznie wszystkim mężczyznom nakazano poddać się nadzwyczajnym badaniom lekarskim w celu ewentualnego wysłania na wojnę w Ukrainie – powiedziała zrozpaczona Rosjanka.

Pracowników metra zasypano listą zarządzeń, dekretów władz Moskwy, MON-u oraz rządu Federacji Rosyjskiej, które rzekomo mają umożliwiać tak przeprowadzoną mobilizację. Wspomniane przepisy nie zostały jednak przedstawione do wglądu, nie zbierano również żadnych podpisów – nie ma żadnego śladu w dokumentach po tym żądaniu.

Ukryta mobilizacja w Rosji? Pracownicy metra nie mieli wyboru

Według relacji kobiety w czasie spotkania ​​pracownikom wprost grożono w najlepszym wypadku zwolnieniem, a w najgorszym odpowiedzialnością karną "zgodnie z prawami czasu wojny", jeśli nie zgłoszą się "na ochotnika".

Tak jak wojna toczy się bez jej wypowiedzenia, tak mobilizacja trwa bez jej ogłoszenia. Rozmawiałem z pracownicą moskiewskiej komisji wojskowej. To bardzo trudna sprawa z tymi ochotnikami, to szara strefa. Nie jest jasne, w jaki sposób są rekrutowani, jakie tam są zawierane umowy, dokąd są wysyłani na szkolenia. Obiecuje się im jedno, ale w rzeczywistości to prawdziwe mięso armatnie – komentuje Siergiej Kriwenko, koordynator koalicji organizacji praw człowieka.
Zobacz także: Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa. Siemoniak o posunięciach Putina
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić