Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Uważaj na to w śmigus-dyngus. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł

24
Podziel się:

Kto nigdy nie miał zimnego budzika o poranku?! Lany poniedziałek to święto wodnej zabawy. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar. Oto mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus.

Uważaj na to w śmigus-dyngus. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł
Współczesny śmigus-dyngus, praktykowany w Sanoku (Wikipedia, Silar)

Lany poniedziałek sięga tradycją już do XV wieku. Zdaje się, jakby śmigus-dyngus obchodzony był w Polsce od zawsze. Tradycja polegająca na oblewaniu się wodą pochodzi od Słowian.

Pogański zwyczaj polegał na uczczeniu wiosny po zimie. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Pierwszy polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Drugi polegał na odwiedzaniu bliskich lub nieznajomych i poczęstunku.

Obecnie jest to jedno święto obchodzone w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej. Nie ma jednak związku z tradycją kościelną. Kiedyś polewanie wodą miało sprzyjać płodności, zdrowiu i witalności. Dziś jest to raczej forma zabawy.

Mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus

Oblewamy się wodą w domach, ale często zdarza się, że jesteśmy mokrzy po wyjściu "na miasto". Amatorów wodnych niespodzianek nie brakuje. Grozi za to surowa kara, dlatego warto zachować umiar, a jeśli musimy "na bogato", to wiadra z wodą szykować "dla swoich".

Mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus. Kara jest dość dotkliwa. Za co można dostać mandat w lany poniedziałek? Oto lista przykładowych występków:

  • wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów - 500 złotych
  • oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - 500 złotych
  • oblanie przypadkowych osób, które sobie tego nie życzą (zakłócenie spokoju i porządku publicznego) - 500 złotych
  • oblewanie np. pasażerów transportu publicznego - grzywna nawet do 5 tys. złotych (jeśli sprawa trafi do sądu, osoby mogą domagać się odszkodowania)
Zobacz także: Pistolety na wodę - sprawdzamy, który najlepszy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
oska
2 miesiące temu
Oblewanie przypadkowych osób, do tego nieznajomych powinno być bardziej karane. Mnie nigdy nikt obcy na szczęście nie oblał, ale kiedyś, kilka lat temu, byłam świadkiem jak idzie sobie starsza pani, a tu nagle podbiega trójka dzieciaków z wiadrami wody i na biedną babcię wszystko, aż się przewróciła, była w szoku, jak podeszłam do niej żeby pomóc to aż płakała. Ja rozumiem oblewać sie wodą ze znajomymi, sama nieraz lądowałam w jeziorze, ale jednak są pewne granice
1981 chris
2 miesiące temu
Jestem wciąż młody 81 za i 1990 za moich czasów odkrecało się chydranty i lało się wiadrami wodę czasem zanim ktoś przeszedł przez ulicę dostał 6 wiader i nikt nikogo nie straszył mandatami, lepr, e to niż kraść czy mor.... Ać ludzi,
observer
2 miesiące temu
Morawiecki jest najlepszy w laniu wody.
Pekin
2 miesiące temu
To można zarobić na tym odszkodowanie można dostać hahah ale to jest śmieszne co te prawo Polskę wymyśla
Kasia 13,5
2 miesiące temu
Wlasnie , !!!śmigus-dyngus!!! .
rem
2 miesiące temu
Zapraszam pana prezydenta polski na cmentarz ORLĄT. Czy to ja zasłoniłem nasze LWY, CZY prezydent Ukrainy. Czy aby nasz prezydent zapomniał kim jest?????????. Ja pomagam bezinteresownie im jako ludziom. Ale nie rozumiem czemu obecny rząd liże im DUPĘ. Duda jak im chce dać 500+, ja nie widzę przeszkód, niech im da 1500+ ale z własnej kasy.
Jolka
2 miesiące temu
Pogański obyczaj "śmigus-dyngus". Dobra. A ubieranie choinki na boże narodzenie to też pogański obyczaj. Poczytajcie sobie. Teraz moje pytanie choinka to pogański zwyczaj to dlaczego na święta stoi w każdym kościele?????????????
Dajcie spokój...
2 miesiące temu
Moja sąsiadka lubi jak ją polewam
Kokon
2 miesiące temu
Jak to chcą zakazać nam tradycji?! Będziemy chodzić z procesjami i modlić się na cały megafon, będziemy też lać się wodą. My jesteśmy katolicy i władza nam tego nie zakarze
Ezop z Frygi
2 miesiące temu
Dlaczego ukraiński rząd rządzący w Polsce nakłada tylko takie wysokie kary na Polaków a i nie zapominajcie że Wołyn też się kwalifikuje do Norymbergi.
stheou
2 miesiące temu
500 zlotych mandatu? To jakis zart. Smieszne pieniadze.
Hehehe
2 miesiące temu
Otake, otake. Wolny świat, wolnych ludzi. Jest jeszcze coś za co nie mandatu ? Jak nie ormowcy sygnaliści to kamery i podsłuchy, gumowe ucho plebana i rozmaite spisy branżowe i powszechne. Faktycznie wolny świat. Nie to co Chiny czy Korea Płn albo Rosja czy Białoruś. I nas milicja nie zabiją. Władza nie podsłuchuje, nie robi prowokacji. Kościół na nikogo nie napuszcza. Jesteśmy wielką polską rodzina. Kochamy Partię, Prezesa Rząd i Prezydenta. Kościół Matkę Nasza , biskupów i księży.
Henry
2 miesiące temu
To jest jedną z cech niewolniczego systemu w jakim żyjemy: zakazy, nakazy i horendalne kary. To wyzysk i tresowanie społeczeństwa. Nawet w komunie tego nie było.
dyht
2 miesiące temu
milicja jest leniwa i tak nie zareaguje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić