Uważaj na to w śmigus-dyngus. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł

48

Kto nigdy nie miał zimnego budzika o poranku?! Lany poniedziałek to święto wodnej zabawy. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar. Oto mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus.

Uważaj na to w śmigus-dyngus. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł
Współczesny śmigus-dyngus, praktykowany w Sanoku (Wikipedia, Silar)

Lany poniedziałek sięga tradycją już do XV wieku. Zdaje się, jakby śmigus-dyngus obchodzony był w Polsce od zawsze. Tradycja polegająca na oblewaniu się wodą pochodzi od Słowian.

Pogański zwyczaj polegał na uczczeniu wiosny po zimie. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Pierwszy polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Drugi polegał na odwiedzaniu bliskich lub nieznajomych i poczęstunku.

Obecnie jest to jedno święto obchodzone w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej. Nie ma jednak związku z tradycją kościelną. Kiedyś polewanie wodą miało sprzyjać płodności, zdrowiu i witalności. Dziś jest to raczej forma zabawy.

Mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus

Oblewamy się wodą w domach, ale często zdarza się, że jesteśmy mokrzy po wyjściu "na miasto". Amatorów wodnych niespodzianek nie brakuje. Grozi za to surowa kara, dlatego warto zachować umiar, a jeśli musimy "na bogato", to wiadra z wodą szykować "dla swoich".

Mandaty za oblewanie wodą w śmigus-dyngus. Kara jest dość dotkliwa. Za co można dostać mandat w lany poniedziałek? Oto lista przykładowych występków:

  • wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów - 500 złotych
  • oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - 500 złotych
  • oblanie przypadkowych osób, które sobie tego nie życzą (zakłócenie spokoju i porządku publicznego) - 500 złotych
  • oblewanie np. pasażerów transportu publicznego - grzywna nawet do 5 tys. złotych (jeśli sprawa trafi do sądu, osoby mogą domagać się odszkodowania)
Zobacz także: Pistolety na wodę - sprawdzamy, który najlepszy
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić