W roli Tomka Czereśniaka znał go każdy. Grób Wiesława Gołasa przyciąga wzrok

56

9 września mijają dwa lata, od kiedy zmarł Wiesław Gołas. Aktor wykreował liczne role teatralne i filmowe. Zmarł po drugim wylewie w wieku 90 lat. Miejsce w grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim już na niego czekało. W drugą rocznicę odwiedziliśmy jego grób. Jedna rzecz od dwóch lat się nie zmieniła.

W roli Tomka Czereśniaka znał go każdy. Grób Wiesława Gołasa przyciąga wzrok
Grób aktora mieści się na Powązkach (Materiały Własne, Wikimedia Commons)

Grób aktora mieści się w kwaterze nieopodal kościoła św. Karola Boromeusza. Nagrobek jest piękny i zarazem prosty. Grobowiec jest zadbany, stojący na nim znicz jest zapalony. Na grobie znajduje się też wrzos oraz pojedyncza róża. Uwagę zwraca jeden szczegół. Poniżej nazwiska aktora widnieje nazwisko jego żony, Marii Gołas-Krawczyk, wraz z datą jej urodzenia.

Postanowiliśmy już dawno zrobić pomnik, żeby tam razem spocząć. Rzeźbiarz, który to robił, już nie żyje. Zrobił napis na nagrobku, żeby było tak samo, inaczej by tego nie było i tak by to nie wyglądało - tłumaczyła w kwietniu 2022 r. Maria Gołas-Krawczyk.

Wdowa po zmarłym aktorze dba o to, żeby miejsce jego pochówku było wciąż zadbane. Odwiedza je tak często, jak tylko może i jak często pozwala jej na to zdrowie. Maria Gołas-Krawczyk ma obecnie 88 lat. Przyznaje, że zwyczajnie jej brakuje ukochanego męża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka Brytania w żałobie. Jak Londyn przygotowuje się na pogrzeb królowej?
Jak można nie tęsknić. Jak człowiek jest młody to wtedy jest to zupełnie co innego, ale nie w tym wieku, gdzie razem przeżyło się kilkadziesiąt lat — mówiła w rozmowie z "Faktem".

Tyle aktor zapłacił za miejsce na Powązkach

Wiesław Gołas zapragnął mieć miejsce na Cmentarzu Powązkowskim. Kwatera na 99 lat kosztuje 30 tys. zł. Jej wymurowanie to koszt ok. 3 tys. zł

Wiesław Gołas - jeden aktor, wiele ról

Wiesław Gołas aktorstwem zajął się po wojnie. W 1954 roku skończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Później notował liczne występy. Spełniał się zarówno w roli aktora teatralnego, jak i filmowego czy też kabaretowego.

Wiesław Gołas w swojej karierze stworzył przeszło 120 wybitnych ról filmowych i teatralnych. Wśród nich kultowa już rola "Czereśniaka" w serialu "Czterej pancerni i pies". Występował też w kabaretach - Kabarecie Starszych Panów i Kabarecie Dudek. Nie sposób wymienić wszystkie filmy, w których zagrał. Podamy więc tylko te najgłośniejsze, jak "Zezowate szczęście", "Lalka", "Hydrozagadka", "Czterdziestolatek", "Poszukiwany, Poszukiwana", "Potop", "Nie ma róży bez ognia", "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" oraz "Alternatywy 4".

Wiesław Gołas został odznaczony licznymi honorami i nagrodami, jak choćby Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości (2020), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1978).

Ostatnie pożegnanie

Wiesław Gołas nie chciał być chowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Jeszcze za życia zadbał o miejsce na cmentarzu dla siebie i swojej małżonki.

Ostatnie dni swojego życia aktor spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie. Po półtora tygodnia dostał udaru, więc natychmiast przewieziono go do szpitala. Niestety dwa tygodnie później zmarł.

W ostatnim pożegnaniu Wiesława Gołasa wzięli udział m.in. Wiktor Zborowski, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Maja Komorowska, Stefan Friedmann, Ignacy Gogolewski, Daniel Olbrychski, Irena Karel, Jacek Kawalec, Małgorzata Sadowska, Krzysztof Kumor i Andrzej Rosiewicz.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić