W środę się zacznie. Ważne słowa papieża Franciszka

47

Kiedy chrześcijanie modlą się, poszczą i dają jałmużnę w czasie Wielkiego Postu, powinni również rozważyć uśmiechnięcie się i skierowanie życzliwego słowa do ludzi, którzy czują się samotni lub przestraszeni z powodu pandemii koronawirusa - powiedział papież Franciszek w orędziu z okazji Wielkiego Postu, który zacznie się w środę.

W środę się zacznie. Ważne słowa papieża Franciszka
Przesłanie papieża Franciszka koncentruje się na Wielkim Postu jako "czasie odnowienia wiary, nadziei i miłości". (Getty Images)

W orędziu na Wielki Post 2021 r. papież Franciszek przypomina, że jest to "czas odnowienia wiary, nadziei i miłości" poprzez tradycyjne praktyki modlitwy, postu, jałmużny i spowiedzi.

Miłość raduje się widząc, jak inni wzrastają. Cierpi, gdy inni są udręczeni, samotni, chorzy, bezdomni, pogardzani lub w potrzebie - napisał papież w orędziu na Wielki Post.

Całość przesłania papieża Franciszka podkreśla, że praktyki wielkopostne nie tylko promują indywidualne nawrócenie, ale także powinny mieć wpływ na innych.

Otrzymując przebaczenie w sakramencie, który leży u podstaw naszego procesu nawrócenia, możemy szerzyć przebaczenie wśród innych. Sami otrzymawszy przebaczenie, możemy ofiarować je poprzez naszą gotowość do podjęcia dialogu z innymi i do niesienia pocieszenia tym, którzy doświadczają smutku i bólu - powiedział papież Franciszek.

Orędzie papieża zawierało kilka odniesień do jego encykliki "Fratelli Tutti, o braterstwie i przyjaźni społecznej". Modlił się na przykład, by w okresie Wielkiego Postu katolicy "coraz bardziej troszczyli się o wypowiadanie słów pocieszenia, otuchy i zachęty, a nie słów poniżania, zasmucenia, złości czy okazywania pogardy".

Jak podkreśla papież, "aby dać nadzieję innym, czasami wystarczy być po prostu uprzejmym, gotowym odłożyć wszystko inne na bok, aby okazać zainteresowanie, uśmiechnąć się, powiedzieć słowo otuchy czy po prostu kogoś wysłuchać pośród ogólnej obojętności".

Papież Franciszek podkreślił znaczenie postu "jako formy samozaparcia" dla ponownego odkrycia całkowitej zależności od Boga i otwarcia serca na ubogich.

Post polega na uwolnieniu się od wszystkiego, co nas przytłacza - jak konsumpcjonizm lub nadmiar informacji, prawdziwych lub fałszywych - aby otworzyć drzwi naszych serc temu, który do nas przychodzi ogołocony ze wszystkiego, ale pełen łaski i prawdy: syn Boży, nasz Zbawiciel - głosi papież w orędziu.
Zobacz także: Kard. Stanisław Dziwisz może jeszcze wybrnąć z trudnej sytuacji? Duchowny mówi jak
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić