oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

W takich butach poszła w góry. To mogło skończyć się tragicznie

14

Ostatnie dni przyniosły ciepłą i słoneczną aurę. Turyści w Tatrach dopisali, co widać było na górskich szlakach. Choć w dolinach wiosna w pełni, w wyższych partiach gór nadal panują zimowe warunki. Media społecznościowe obiegło nagranie turystki, która w takim obuwiu wybrała się na szlak. TOPR przypomina o zasadach bezpieczeństwa.

W takich butach poszła w góry. To mogło skończyć się tragicznie
W klapkach na obcasie przemierzała szlak. Miejscami zalegał na nim śnieg. (Facbook)

Turystów w polskich Tatrach nie brakuje. Szczególnie licznie przybyli w pierwszych dniach maja, czemu sprzyjała słoneczna aura i wysokie temperatury. TOPR przypomina, że o ile w dolinach króluje wiosna, o tyle w wyższych partiach gór na szlakach nadal zima. Tylko w okolicy Kasprowego Wierchu leży 73-centymetrowa warstwa śniegu. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że wyprawa na wyżej położone szlaki w dalszym ciągu wymaga specjalistycznego sprzętu. Turyści powinni mieć ze sobą raki, czekany i kaski.

Mimo powtarzających się apeli nie brakuje osób, które w dalszym ciągu wychodzą w góry nieprzygotowane na panujące tam warunki. Dowodem na to jest nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych, na którym widać turystkę przedzierającą się przez zaśnieżony szlak w klapkach na obcasie!

16-kilometrowy szlak z przewyższeniem 700 m w obcasach. Można? Można — napisano w komentarzu do nagrania zamieszczonego na facebookowym profilu Tatry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierunek ze szczytu rankingów sprzedażowych. "Dobry stosunek ceny do jakości"

Jak wskazuje "Gazeta Wyborcza", nagranie zostało zrobione w trakcie długiego weekendu majowego po słowackiej stronie Tatr. Wiele wskazuje na to, że nawet mimo nieodpowiedniego obuwia, kobiecie udało się pokonać zaśnieżony odcinek trasy.

Wysoko w górach nadal zima. TOPR ostrzega, potrzebny odpowiedni sprzęt

Kobieta widoczna na nagraniu miała sporo szczęścia i uniknęła wypadku. Nie potrzebowała też pomocy ratowników, choć w samą majówkę Toprowcy interweniowali kilkadziesiąt razy, pomagając 37 osobom, które utknęły na szlaku.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Najwięcej kłopotu sprawiły częściowo zimowe warunki ciągle dominujące w wyższych partiach Tatr. Kilkukrotnie ratownicy sprowadzali turystów, którzy bez odpowiedniego sprzętu utknęli w różnych rejonach Orlej Perci — informował TOPR.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przedstawiciele TOPR nie chcieli komentować ubioru turystki widocznej na nagraniu. Podkreślają jednak, że "do bezpiecznego wędrowania w wyższych partiach Tatr nadal niezbędny jest zimowy ekwipunek".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić