o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

W Wuhan już wtedy umierali ludzie. Wyciekły nagrania WHO

10
Podziel się

23 stycznia 2020 r. chiński rząd wprowadził blokadę miasta Wuhan. Urzędnicy utrzymywali, że epidemia jest pod kontrolą, choć w rzeczywistości koronawirus rozprzestrzeniał się już po całym mieście i kraju. BBC prześledziło początki epidemii, które przeważyły o jej przebiegu. Informuje m.in. o nagraniach ze spotkań WHO.

W Wuhan już wtedy umierali ludzie. Wyciekły nagrania WHO
(Getty Images)
bEruRizp

Już przed 30 grudnia do szpitali w Wuhan trafiali pacjenci z tajemniczą chorobą przypominającą zapalenie płuc. Z najnowszego badania MOBS Lab na Northeastern University w Bostonie wynika, że w tym czasie prawdopodobnie zakażonych koronawirusem było już od 2300 do 4000 osób, a liczby te co kilka dni się podwajały. Epidemiolodzy twierdzą, że w tej wczesnej fazie epidemii każdy dzień, a nawet każda godzina miała ogromne znaczenie.

31 grudnia Komisja Zdrowia w Wuhan wydała oświadczenie potwierdzające, że zidentyfikowano 27 przypadków wirusowego zapalenia płuc, ale nie ma wyraźnych dowodów na przenoszenie się z człowieka na człowieka.

bEruRizr

Chiny nie poinformowały WHO o epidemii

W ciągu 24 godzin powinna poinformować o tym Światową Organizację Zdrowia, jednak 1 stycznia WHO nadal nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia. Urzędnicy postanowili więc sami skontaktować się z Narodową Komisją Zdrowia Chin, a odpowiedź otrzymali dopiero 3 stycznia.

To powinno być zgłoszone. Brak zgłoszenia wyraźnie stanowił naruszenie międzynarodowych przepisów zdrowotnych - powiedział BBC profesor Lawrence Gostin, ekspert Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.
Początkowo zakładaliśmy, że może to być nowy koronawirus. Dla nas nie miało znaczenia to, czy przenoszenie się człowieka na człowieka ma miejsce, ale o to, jaki jest tego zasięg i gdzie to się dzieje - powiedziała dr Maria Van Kerkhove, epidemiolog WHO.
bEruRizx

Chiny twierdzą, że od 3 stycznia regularnie i w pełni komunikowały się z WHO. Jednak nagrania wewnętrznych spotkań WHO uzyskane przez agencję prasową Associated Press (AP) przedstawiają inny obraz i ujawniają frustrację, jaką urzędnicy WHO odczuwali.

Twierdzenie, że "nie ma dowodów na przenoszenie się z człowieka na człowieka" nie wystarczy. Musimy zobaczyć dane - mówił na jednym ze spotkań Mike Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.
bEruRizy

WHO była prawnie zobowiązana do podania informacji, które dostarczyły jej Chiny. Chociaż urzędnicy podejrzewali, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka, nie byli w stanie tego potwierdzić przez kolejne trzy tygodnie.

Te obawy nie były czymś, co kiedykolwiek przekazali publicznie. Ostatecznie wrażenie, jakie odniosła reszta świata, było dokładnie tym, czego chciały władze chińskie. To znaczy, że wszystko było pod kontrolą. Oczywiście nie było - skomentował Dake Kang z AP.

Zobacz także: Nowe warianty koronawirusa. Naukowcy ostrzegają świat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEruRizS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
CO kolwiek wi...
6 miesięcy temu
Ameryka ma w ChiNach laboratoria i sponsorowane są przez grupę ludzi w tym Gåitsa
CO kolwiek wi...
6 miesięcy temu
Bzdety piszecie a papier toaletowy wchłonie wszystko, gdzie są nagrania i dowód na to wszystko
matrix
6 miesięcy temu
Nikt wcześniej nie publikował ilu ludzi zmarło na grype zawały i inne choroby teraz to tylko covid panike trzeba siać
bEruRizT
matrix
6 miesięcy temu
Nie ma nietoperza co był chory bo dawno odleciał
Włącz-myśleni...
6 miesięcy temu
Ale wy mieszacie w faktach. WHO ogłosiło dopiero stan pandemi. jak im Gates zapłacił. Dopiero po tygodniu, bądź dwóch od wpłaty Gates-a na rzecz WHO został ogłoszony stan epidemi.
Edi
6 miesięcy temu
Ludzie umierali, umieraja i będą umierać. Starczy juz tego waszego wmawiania że rzeczywistość jest inna, niż jest naprawdę.
Jjjuuujjjuuu
6 miesięcy temu
Gdzie nagranie?
Thomas NL
6 miesięcy temu
Gdzie nagranie?
Ola
6 miesięcy temu
I kto w to uwierzy😂
Ada
6 miesięcy temu
Kto w to wierzy ,ciekawe kiedy ten przekręt wyjdzie.W Polsce tylko 3 rodzaje testów od tej samej firmy, ma też podpisaną umowę w temacie chipów dla ludzi.Poczytajcie w sieci znajdziecie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić