Ważą się losy Bachmutu. Rosjanie wyznaczają nowe cele

Wojska Putina kontynuują walkę o Bachmut w obwodzie donieckim, ale straty, jakie poniosły tam jego siły, mogą zmienić kolejne cele Rosji. Tak uważają eksperci, ale "żaden z celów nie będzie dobry". Pojawiają się doniesienia, że rosyjska armia jest coraz bliżej zdobycia miasta.

Ważą się losy Bachmutu. Rosjanie wyznaczają nowe cele
Ukraińskie siły w Bachmucie (Getty Images, 2023 Anadolu Agency)

Bachmut w obwodzie donieckim broni się, pomimo szturmów wroga. Według brytyjskiego wywiadu w ciągu ostatnich czterech dni siły najemników z Grupy Wagnera przejęły kontrolę nad większością wschodniej części miasta, a w centrum Bachmutu linię frontu wyznacza teraz rzeka Bachmutka.

Trwają walki o Bachmut

Instytut Badań nad Wojną (ISW) podał, że siłom agresora udało się podejść na nowe pozycje północno-zachodniej części miasta na ok. 800 m od zakładów AZOM, ale doniesienia z linii walk w okolicach Bachmutu są sprzeczne i nie są potwierdzone przez władze Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dopadli wagnerowców. Moment krwawej akcji w Bachmucie

Prezydent Wołodymyr Zełenski nalegał, aby ukraińscy obrońcy nie wycofywali się spod Bachmutu, ponieważ dzięki temu uniemożliwią siłom rosyjskim przejście "do innych miast". Z kolei szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, zapewnia, że wschodnia część miasta została zajęta przez jego najemników.

Miasto może upaść?

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że miasto może upaść "w nadchodzących dniach", ale jego zdobycie przez Moskwę nie będzie "punktem zwrotnym". William Courtney, były ambasador USA i starszy członek organizacji non-profit RAND Corporation, powiedział "Newsweekowi", że jeśli siły rosyjskie zajmą resztę Bachmutu, Ukraińcy wrócą na dobrze przygotowane pozycje na wyżej położonym terenie na zachód od miasta.

Wojna miejska to szczególnie ciężki rodzaj walki, ponieważ trzeba to robić blok po bloku - powiedział. Zdaniem Courtney'a, "dla Rosji dalsze postępy mogą być bardziej problematyczne".

Ukraina ma lepsze pozycje

Zev Faintuch, starszy analityk wywiadu w firmie Global Guardian, uważa z kolei, że to, czy Bachmut upadnie, czy nie, będzie zależeć od decyzji podjętych przez ukraiński Sztab Generalny, "który ma znacznie mniejsze straty, niż Rosja".

Zdaniem eksperta, daje to Ukrainie możliwość nierozmieszczania dodatkowych wojsk w okolicach Bachmutu i pozwala pozostałym siłom na regenerację i przygotowanie się do nadchodzącej ofensywy.

Dalsze kroki Rosjan

Faintuch dodał, że jeśli Rosja przejmie kontrolę nad Bachmutem, może zacząć przemieszczać się wgłąb obecnie kontrolowanych przez Ukrainę terenów obwodu donieckiego na zachód wzdłuż autostrady T0504 w kierunku miasta Kostiantyniwka.

Rosjanie będą też mogli poruszać się na północny zachód do Słowiańska, ale "żadna z tych opcji nie jest dobra dla Rosji", uważa ekspert, ponieważ Rosjanie "będą całkowicie odcięci i pozbawieni wsparcia, dlatego będą bardzo podatni na ataki".

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że ukraińskie dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, siły ukraińskie wciąż prowadzą tam obronę.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić