Ważna deklaracja Leona XIV. "Aby wrogowie się spotkali"
Papież Leon XIV zadeklarował pełne zaangażowanie w działania na rzecz pokoju na świecie. Stolica Apostolska oferuje swoje wsparcie w dialogu między wrogami, by przywrócić nadzieję i godność narodom.
Najważniejsze informacje
- Papież Leon XIV zobowiązał się do działań na rzecz pokoju na świecie.
- Stolica Apostolska gotowa jest wspierać dialog między wrogami.
- Papież apeluje o zakończenie przemocy i podkreśla wartość pokoju.
Podczas audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie, papież Leon XIV spotkał się z delegacjami Kościołów wschodnich, w tym z Ukrainy. Wierni z tego kraju przybyli z ukraińskimi flagami, co podkreślało ich pragnienie pokoju. Papież wyraził zadowolenie z możliwości spotkania z przedstawicielami Kościołów wschodnich, które papież Franciszek określił jako "męczeńskie".
Leon XIV podkreślił, że "pokój Chrystusa nie jest grobową ciszą po konflikcie, lecz darem, który rozbudza życie". Papież zaapelował o modlitwę o pokój, który jest pojednaniem i przebaczeniem.
Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby wrogowie się spotkali i spojrzeli sobie w oczy, aby narodom przywrócona została nadzieja i godność, na jaką zasługują — zadeklarował przywódca Kościoła katolickiego, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kondycja Kościoła po śmierci papieża. "Mamy demontaż katolicyzmu w Europie"
Wartość pokoju i dialogu
Papież zaznaczył, że wojna nigdy nie jest nieuchronna, a broń nie rozwiązuje problemów. - Do historii przejdzie ten, kto sieje pokój, a nie ten, kto zbiera żniwo śmierci — podkreślił. Leon XIV apelował o odrzucenie wizji dzielących świat na dobrych i złych.
Leon XIV podziękował chrześcijanom z Bliskiego Wschodu za ich wytrwałość i pozostanie na swoich ziemiach mimo trudności. - Jesteście cenni — powiedział, podkreślając znaczenie ich duchowości i tradycji dla Kościoła.
Papież zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą migracja wiernych Kościołów wschodnich na Zachód, w tym utratę tożsamości religijnej. - Kościół was potrzebuje — oświadczył, podkreślając, że duchowość chrześcijańskiego Wschodu jest "lekarstwem" dla współczesnego świata.