Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Ważny komunikat GIS. Masz w domu ten produkt? Nie jedz go

11

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydał pilne ostrzeżenie. Dotyczy ono argentyńskiej fasolki Adzuki. W partii produktu wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu. Produktu nie należy spożywać.

Ważny komunikat GIS. Masz w domu ten produkt? Nie jedz go
GIS wycofuje ze sprzedaży fasolkę. Powodem przekroczenie norm. (Licencjodawca)

W piątek 14 czerwca GIS wydał nowe ostrzeżenie dotyczące żywności. "W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu — glufosynatu w określonej partii fasolki Adzuki" - poinformowano w komunikacie.

Po dokonaniu oceny ryzyka przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy uznano, że zjedzenie produktu z wadliwej serii "może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia ludzi", dlatego nie zaleca się jego spożywania.

Komunikat dotyczy FASOLKA ADZUKI, marki GREEN ESSENCE w opakowaniach o pojemności 1kg i 500 g. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu pestycydu potwierdzono w partii o terminie przydatności do spożycia 06.2025. Jest to jednocześnie numer partii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kulinarna hity PRL. Zapytaliśmy przechodniów, jakie smaki sprzd lat pamiętają

Z informacji przekazanych przez GIS wynika, że dystrybutor fasolki, firma Green Essence uruchomiła już proces wycofania wadliwego produktu ze sprzedaży. Zrobiła to niezwłocznie po otrzymaniu informacji o przekroczeniu norm pestycydu. Cały proces odbywa się pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Niebezpieczny pestycyd. GIS ostrzega

Glufosynat jest herbicydem stosowanym do wyeliminowania jednorocznych chwastów szerokolistnych. Portal Interia informuje, że substancja jest toksyczna dla ryb i bezkręgowców wodnych, a w większym stężeniu wykazuje również "lekką toksyczność" dla ssaków.

Europejska Agencja Chemikaliów zaliczyła glufosynat do substancji negatywnie wpływających na płodność u ludzi. Spożywanie go może prowadzić do problemów z płodnością. W przypadku kobiet w ciąży może jego spożywanie może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Unia Europejska zdecydowała w 2019 rokuzakazie stosowania herbicydu w krajach członkowskich.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić