Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Wesele w piątek z mięsem na stole? Biskup mówi "tak" i udziela dyspensy

68
Podziel się

Ustalenie daty ślubu i wesela to nieraz spory kłopot dla narzeczonych. Większość wesel odbywa się w sobotę, ponieważ jest to dzień, po którym następuje kolejny dzień wolny, a jednocześnie nie obowiązują, jak w piątek, kościelne przepisy o zakazie spożywania dań mięsnych. Sprawia to, że nieraz trudno jest znaleźć salę weselną. Na kłopot ten postanowił odpowiedzieć arcybiskup lubelski.

Wesele w piątek z mięsem na stole? Biskup mówi "tak" i udziela dyspensy
Religijni mieszkańcy archidiecezji lubelskiej nie będą musieli mieć wyrzutów jedząc mięso w czasie wesela odbywającego się w piątek. (Getty Images, Jaap Arriens)
bCPctleJ

Arcybiskup lubelski, Stanisław Budzik, postanowił na najbliższy rok udzielić dyspensy narzeczonym i gościom weselnym. Będą mogli oni hucznie się bawić, przy okazji jedząc tradycyjne dania mięsne również w piątek, co dotychczas nie było akceptowane przez kościół.

Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu” – czytamy w dokumencie podpisanym przez arcybiskupa.

Warunkiem dyspensy jest "podjęcie przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy."

bCPctleL

Piątek jest w Kościele katolickim uznawany za dzień, w którym wierni powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa. Sprawiało to, że dla osób bardziej religijnych, urządzenie wesela było możliwe wyłącznie w sobotę, bo następnego dnia również jest dzień wolny, a zarazem nie obowiązuje post, który ogranicza możliwość zrobienia "klasycznego" wesela.

Czytaj także:

Kiedy zorganizować wesele?

Mimo to, jak twierdzi "Dziennik Wschodni", wiele par od dawna już decyduje się na wesele w piątek, ponieważ zwyczajnie wychodzi im to taniej. Sale bankietowe mają tego dnia mniejsze obłożenie, więc łatwiej urządzić zabawę w przystępnej cenie. Ma to znaczenie szczególnie teraz, gdy, po zniesieniu na początku czerwca ograniczeń w liczbie gości, liczba młodych par pragnących zorganizować wesele jest wyjątkowo duża.

bCPctleR

Ślubów w piątek nie chcą nieraz udzielać również sami kapłani, więc trzeba długo szukać kościoła, który zgodzi się zorganizować ceremonię. Dyspensa udzielona przez abp. Budzika obowiązuje jednak wyłącznie na terenie archidiecezji lubelskiej i nie wiadomo, czy inni biskupi pójdą w jego ślady.

Zobacz także: Prof. Krzysztof Simon o tym, gdzie się zakażamy koronawirusem. "Na wesele bym nie poszedł"

bCPctlfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
To żart ?
miesiąc temu
Biskupi ustalają menu weselne ????
txt
miesiąc temu
Gdzie zaś dyspensa od wysokich opłat za ślub kościelny? Czy Jezus dawał wiernym dyspensę? Bałwochwalstwo w kościele katolickim w końcu zostanie osądzone.
Drzewus
miesiąc temu
Mięso jak mięso !!! Wódka żeby była !!!
bCPctlfn
Jola
miesiąc temu
A biskupi i w czarnych sukienkach szamani przestrzegają postu ? bo jakoś im nie wierzę.
YYY
miesiąc temu
A ja sam ustalam sobie dietę. Biskupi raczej nie wyglądają jakby umieli bilansować tłuszcze i węglowodany. Stosują raczej diety zawodników sumo. Mimo cotygodniowych postów wyglądają obficie
Najnowsze komentarze (68)
real
miesiąc temu
księże biskupie .... coś tu nie jest tak . krok po kroku i ks. biskup z uwagi na pandemię zezwoli na jedzenie mięsa w każdy piątek , komunie stale przyjmować na odległość , chrzty i komunie w piątki ... bo ... bo.... i to ma być biskup katolicki. Niech to ksiądz przemyśli .
egon
miesiąc temu
Dzięęęęęękujęęęęęęęęęęęęęęęę za posługęęęęęęęęęęęęęęęę co ile laska????
☹☹☹
miesiąc temu
Kościół już wszystko zrobi, żeby zarobić. Odstąpi od wszystkich dotychczasowych zasad. Sprzeda wszystkie zasady.
Szymon
miesiąc temu
Biskupi maja moc dawania: dyspens, odpuszczania win, pokuty, sakramentow. I moc tę dostali od innych książąt kościoła, ale też ludzi.
Musiek
miesiąc temu
Jaka dyspensa 😄 sami żrą i w piątki pasi brzuchy. Nikt nikomu nie może nakazywac czy może jeść czy nie w piątki. To jest każdego indywidualna sprawa 🤔
Gerwazy
miesiąc temu
To się nazywa władza. Nie dość, że przedstawiciele kraju Watykam, mogą rządzić w innym kraju, jakim jest Polska, to jeszcze mogą wstrzymywać to, co ich Bóg nakazał.
XYZ
miesiąc temu
W 1 z orędzia Maryja powiedziała dlaczego w piątki jecie mięso jak psy .Radzę zacząć się poprawiać .
Jonasz
miesiąc temu
Biskupi !.Pauperes verecundi !, Gdybyście przestrzegali zakazów i nakazów jakie kościół wymyślił to nie mielibyście takich kołdunów i podgarli, nie wozili by was takimi furami. Penitentiam agite, appropinquabit enim regnum coelorum.
bCPctlff
pawel
miesiąc temu
no jak się cieszę będę mógł zjeść schabowego za swoje własne uczciwie zarobione pieniądze +++ 2 list do Tesaloniczan 3; 7-12
YYY
miesiąc temu
A ja sam ustalam sobie dietę. Biskupi raczej nie wyglądają jakby umieli bilansować tłuszcze i węglowodany. Stosują raczej diety zawodników sumo. Mimo cotygodniowych postów wyglądają obficie
To żart ?
miesiąc temu
Po 1 to czemu biskupi mówią co wolno a co nie. Tak naprawde to wielka mafia. Co kościół ukrywa przed nami.
Aro
miesiąc temu
Ale ryba to też mięso. Więc jak to w piątki nie jedzą mięsa ale rybę już tak? Tak, wiem że ryba wzięła się stąd, że za czasów Jezusa była powszechnym posiłkiem biednych rybaków i dlatego jest daniem postnym. Przy czym chyba zgodzicie się, że stek z tuńczyka za 150 zł/kg jest mało postny. Już bardziej postne byłyby tanie parówki albo udka z kurczaka z biedry.
gość
miesiąc temu
mamy XXI wiek a nie średniowiecze ja jem kiedy mam na to ochotę
Rybie mięso
miesiąc temu
Nie będzie mi jakiś pasibrzuch wymyślał jak mam żyć. Post niech zaczną od siebie - od rezygnacji z wożenia tyłka autami w piątki. Widział kto biskupa pieszo poza drogą do kibla? Jeśli ich nie stać na wyrzeczenia, to nie mają prawa innym robić listy wyrzeceń. Tak, ryba to też mięso. Rybie. Dlatego nie ma powodu, aby nie jeść mięsa i innego zwirza. Co to za myślenie, że nie wolno mięsa, ale wolno rybę??? A ryba to czym jest, jak nie mięsem? Rybim mięsem!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić