o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Weszli do mieszkania w Wejherowie. Niesamowite odkrycie

152
Podziel się

50-letni mieszkaniec woj. pomorskiego miał w domu nielegalną kolekcję cennych przedmiotów. Posiadał m.in. miecz z epoki brązu, kule armatnie, sztylet, szable i starodruki. Wpadł w ręce policji, gdy próbował sprzedać zabytki na aukcji.

Weszli do mieszkania w Wejherowie. Niesamowite odkrycie
Odkrycia dokonano w Wejherowie. (Wikimedia Commons, Policja)
bDgAHeHp

Na jednym z portali aukcyjnych pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży akinakesa scytyjskiego oraz pieczęci. Sprzedawca napisał, że zabytkowy miecz pochodzi z epoki brązu i został znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu.

bDgAHeHr

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Rzeszowie przekazał informację o ogłoszeniu policji. Mundurowi ustalili, że zabytkowe przedmioty mógł posiadać 50-letni mieszkaniec Wejherowa.

Kule armatnie, miecze i starodruki. Pokaźna kolekcja 50-latka z Wejherowa

W trakcie przeszukania mieszkania mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które oferował do sprzedaży. Dodatkowo odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki.

bDgAHeHx
Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny być przekazane do odpowiednich instytucji - podkreśla policja.

Mężczyzna został przesłuchany. Wykonano również oględziny przedmiotów. Jeśli biegły potwierdzi, że są to zabytki archeologiczny, mężczyzna odpowie naruszenie przepisów wynikających z ustawy o ochronie zabytków. Sprawą zajmuje się policja w Wejherowie pod nadzorem prokuratury.

bDgAHeHy

Zobacz także: Odkrycie w Pilicy. Zabytki mają ponad 2500 lat

bDgAHeHS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(152)
janusz
2 tyg. temu
co jeśli kupię taki miecz na aukcji we Francji? państwo mi zabierze, bo niegodnym?
Piotr
2 tyg. temu
a gdzie jest paragraf że nie wolno posiadać zabytkowych przedmiotów ? I że niewolno nimi na terenie kraju handlować? Z pozyskaniem może być problem bo pewnie o tzw wykopki chodzi ale zawsze może powiedzieć że odziedziczył po dziadku Czyli działania służb tak jakby trochę bezprawne.
POPiS
2 tyg. temu
To pasjonat , kolekcjoner ....okradziono go...w swietle bzdurnego prawa.
bDgAHeHT
kolekcjoner
2 tyg. temu
W Polsce pisowskiej wszystko jest nielegalne nawet kolekcje, komuna w pełnym rozkwicie, przy nich PRL to była oaza demokracji
zen
2 tyg. temu
Paranoja. Pozamykać wszelkie giełdy i antykwariaty i ich właścicieli. W Polsce masz być biedny i głupi, a jak coś zbierasz i masz cennego zanieść do instytucji państwowej, a ona to legalnie sprzeda. Najlepiej od razu ogłosić nakaz oddania wszelkich starych monet, starodruków i wszystkiego co ma więcej jak 75 lat. Polaków najpierw okradli Niemcy, później Rosjanie, a dziś własne państwo. Za kolekcję Czartoryskich zapłacili, a tu zabrali.
Najnowsze komentarze (152)
To granda 👎
1 tyg. temu
W Stanach , Anglii, Francji i zapewne wielu innych państwach rzecz znaleziona należy do znalazcy , przy niektórych przedmiotach państwo może tylko poprosić o prawo pierwokupu. U nas przepisy o znalezieniu są nie ruszane od czasów komuny.
Xxx
1 tyg. temu
Złodzejski rząd i tyle decydenci bez szkoły
RobertS
1 tyg. temu
Przecież może powiedzieć jak prezydent Adamowicz, " ma po dziadku a dziadek przyniósł w walizce".... Poza tym to prawo nie jest polskie, tylko znacznie starsze
1244666jacekj
1 tyg. temu
Kupić nie kupić szkoda gadać w Polsce masz tylko być biedakiem to by im pasowało puzniej się dziwią że zadny urząd i policja nik ich nie szanuje . Nie poprostu ich Nienawidza . Po komunistyczny niewolniczy kraj.
Krzyś Paw
1 tyg. temu
Czyli okradziono go i jeszcze się tym chwalą , co za nieszczelne państwo 👎
Zostawbowidac
1 tyg. temu
Miej hobby to też cie dojada
?????
1 tyg. temu
Cóż zrobić, wilcze prawo, ale prawo.
Babcia Józia
1 tyg. temu
A co to komu przeszkadza ?! Zawsze łapę trzyma konserwator zabytków. Który i tak w k u r w i a wszystkich. Znalazl jego. I tyle w temacie.
bDgAHeHL
jack
1 tyg. temu
Nauczka jest taka, jak się coś znajdzie nie zgłaszać nikomu. Jak się chce sprzedać to najbliżej w Niemczech.Nie chcą mieć tego w muzeach to nie będą mieli.Nie dajmy robić z siebie bandytów dla mafii archeologów.Ciekawe, że policja tak chętnie chodzi po obywatelach nigdy po archeologach.
Obserwator
1 tyg. temu
Oj tam...zabrali mu i wstawia jego rzeczy w muzeum...i za wejście do muzeum skasują 10 złotych i na tym polega zarabianie kasy....kochajcie dalej ta polske
daro73
1 tyg. temu
Niemcy podczas okupacji też legalnie na swoim wprowadzonym prawie mogli konfiskować zabytki z kolekcji prywatnych oczywiście dla celów wyższych ,czy u nasi Polscy urzędnicy teraz takowe mają cele?
mariusz
1 tyg. temu
To chyba chore. Przecież mógł to kupić na bazarze a sprzedawca mógł powiedzieć skąd pochodzi miecz. To nie można mieć szabel, starodruków, bagnetów, kul armatnich? Ktoś tu przesadził. Co to znaczy nielegalna kolekcja? Od kiedy to kolekcje, monet, znaczków, białej broni czy miliatriów są nielegalne! To są sprawy prywatne.
chore
1 tyg. temu
chore prawo, jeżeli człowiek tego nie ukradł i nie kupił kradzionego to jego, i tyle.
Domino
1 tyg. temu
Proponuję przeszukać kilka mieszkań archeologów. Najciemniej pod latarnią. Też handlują tylko w zamkniętym towarzystwie. Ani kupującym ani sprzedającym nie zależy aby o ich kontaktach ktoś się dowiedział.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić