o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Weszli do mieszkania w Wejherowie. Niesamowite odkrycie

154
Podziel się

50-letni mieszkaniec woj. pomorskiego miał w domu nielegalną kolekcję cennych przedmiotów. Posiadał m.in. miecz z epoki brązu, kule armatnie, sztylet, szable i starodruki. Wpadł w ręce policji, gdy próbował sprzedać zabytki na aukcji.

Weszli do mieszkania w Wejherowie. Niesamowite odkrycie
Odkrycia dokonano w Wejherowie. (Wikimedia Commons, Policja)
bECyPfmd

Na jednym z portali aukcyjnych pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży akinakesa scytyjskiego oraz pieczęci. Sprzedawca napisał, że zabytkowy miecz pochodzi z epoki brązu i został znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu.

bECyPfmf

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Rzeszowie przekazał informację o ogłoszeniu policji. Mundurowi ustalili, że zabytkowe przedmioty mógł posiadać 50-letni mieszkaniec Wejherowa.

Kule armatnie, miecze i starodruki. Pokaźna kolekcja 50-latka z Wejherowa

W trakcie przeszukania mieszkania mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które oferował do sprzedaży. Dodatkowo odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki.

bECyPfml
Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny być przekazane do odpowiednich instytucji - podkreśla policja.

Mężczyzna został przesłuchany. Wykonano również oględziny przedmiotów. Jeśli biegły potwierdzi, że są to zabytki archeologiczny, mężczyzna odpowie naruszenie przepisów wynikających z ustawy o ochronie zabytków. Sprawą zajmuje się policja w Wejherowie pod nadzorem prokuratury.

bECyPfmm

Zobacz także: Odkrycie w Pilicy. Zabytki mają ponad 2500 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECyPfmG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(154)
krótka piłka
9 miesięcy temu
jemu zabiorą , a potem pojawią się na innych aukcjach -- proste
Złe prawo
9 miesięcy temu
Taka sytuacja wymaga szybkiej zmiany prawa! Państwo powinno promować powstawanie prywatnych kolekcji różnego typu. Może powinny być one zarejestrowane, ale to byłoby naruszanie prywatności. Jeśli będzie to wszystko tak działać jak obecnie, to większość artefaktów zgnije w ziemi od tej tablicy Mendelejewa tam będącej, a resztę zmiażdżą koła i gąsienice pojazdów leśnych, rolnych i budowlanych. Boom deweloperski to załatwi. Służby archeologiczne nie są w stanie wydobyć tego z ziemi, a ilość tego przerasta możliwości muzeów. Niech w każdym domu Polaka będzie małe muzeum, dla wiedzy,dla wymiany, dla sprzedaży na polskim rynku. Jedyny zakaz to sprzedaż polskich artefaktów za granicę. Polska kultura materialna powinna być chroniona.
To granda 👎
11 miesięcy temu
W Stanach , Anglii, Francji i zapewne wielu innych państwach rzecz znaleziona należy do znalazcy , przy niektórych przedmiotach państwo może tylko poprosić o prawo pierwokupu. U nas przepisy o znalezieniu są nie ruszane od czasów komuny.
bECyPfmH
Xxx
11 miesięcy temu
Złodzejski rząd i tyle decydenci bez szkoły
RobertS
11 miesięcy temu
Przecież może powiedzieć jak prezydent Adamowicz, " ma po dziadku a dziadek przyniósł w walizce".... Poza tym to prawo nie jest polskie, tylko znacznie starsze
1244666jacekj
11 miesięcy temu
Kupić nie kupić szkoda gadać w Polsce masz tylko być biedakiem to by im pasowało puzniej się dziwią że zadny urząd i policja nik ich nie szanuje . Nie poprostu ich Nienawidza . Po komunistyczny niewolniczy kraj.
Krzyś Paw
11 miesięcy temu
Czyli okradziono go i jeszcze się tym chwalą , co za nieszczelne państwo 👎
Zostawbowidac
11 miesięcy temu
Miej hobby to też cie dojada
?????
11 miesięcy temu
Cóż zrobić, wilcze prawo, ale prawo.
Babcia Józia
11 miesięcy temu
A co to komu przeszkadza ?! Zawsze łapę trzyma konserwator zabytków. Który i tak w k u r w i a wszystkich. Znalazl jego. I tyle w temacie.
jack
11 miesięcy temu
Nauczka jest taka, jak się coś znajdzie nie zgłaszać nikomu. Jak się chce sprzedać to najbliżej w Niemczech.Nie chcą mieć tego w muzeach to nie będą mieli.Nie dajmy robić z siebie bandytów dla mafii archeologów.Ciekawe, że policja tak chętnie chodzi po obywatelach nigdy po archeologach.
Obserwator
11 miesięcy temu
Oj tam...zabrali mu i wstawia jego rzeczy w muzeum...i za wejście do muzeum skasują 10 złotych i na tym polega zarabianie kasy....kochajcie dalej ta polske
daro73
11 miesięcy temu
Niemcy podczas okupacji też legalnie na swoim wprowadzonym prawie mogli konfiskować zabytki z kolekcji prywatnych oczywiście dla celów wyższych ,czy u nasi Polscy urzędnicy teraz takowe mają cele?
bECyPfmz
mariusz
11 miesięcy temu
To chyba chore. Przecież mógł to kupić na bazarze a sprzedawca mógł powiedzieć skąd pochodzi miecz. To nie można mieć szabel, starodruków, bagnetów, kul armatnich? Ktoś tu przesadził. Co to znaczy nielegalna kolekcja? Od kiedy to kolekcje, monet, znaczków, białej broni czy miliatriów są nielegalne! To są sprawy prywatne.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić