Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

WHO się myliła. Nowy, miażdżący raport o Wuhan

270
Podziel się:

Geneza pandemii koronawirusa wciąż nie została dokładnie wyjaśniona. Jedna z głównych hipotez zakłada, że źródłem SARS-CoV-2 mógł być targ w Wuhan. Naukowcy ustalili właśnie, że w chińskim mieście przed pandemią nielegalnie sprzedano co najmniej 47 tys. dzikich zwierząt. Z ich raportu wynika, że WHO się myliła.

WHO się myliła. Nowy, miażdżący raport o Wuhan
Na targach w Wuhan sprzedawano mnóstwo dzikich zwierząt (YouTube)

W czasopiśmie "Scientific Research" wydawanym przez Nature Research opublikowano nowe badanie dotyczące targów w Wuhan. Naukowcy z China West Normal University, University of Oxford i University of British Columbia wypełnili ważne luki w wiedzy na temat handlu żywymi zwierzętami w Chinach.

Z badania wynika, że od maja 2017 r. do listopada 2019 r. na czterech rynkach w Wuhan nielegalnie sprzedano co najmniej 47 tys. dzikich zwierząt. Naukowcy ustalili, że należały one do 38 gatunków ssaków, gadów i ptaków.

Naukowcy zidentyfikowali jakie zwierzęta nielegalnie sprzedawano w Wuhan

Wiele z nich było gatunkami chronionymi. Wśród sprzedawanych zwierząt znalazły się jenoty, cywety i norki, które wcześniej zostały zidentyfikowane przez naukowców jako możliwi żywiciele pośredni rozprzestrzeniający koronawirusa z nietoperzy na ludzi.

Prawie wszystkie zwierzęta były sprzedawane żywe, trzymano je w ścisku w klatkach, w złych warunkach. Większość sklepów oferowała usługi rzeźnicze, wykonywane na miejscu, co ma znaczący wpływ na higienę żywności i dobrostan zwierząt - napisali autorzy badania.

Wcześniejszy raport WHO wskazywał tylko węże, salamandry i krokodyle jako żywe zwierzęta sprzedawane na targu owoców morza Huanan w Wuhan. Media informowały, że na rynku sprzedawano wiele żywych zwierząt, ale międzynarodowa grupa ekspertów WHO uznała te raporty za niezweryfikowane. Zamiast tego misja przytoczyła twierdzenie władz lokalnych, że na rynku nie odbywał się nielegalny handel dziką fauną i florą. Nowo opublikowane badanie sugeruje, że mijało się to z prawdą.

Chiński rząd był krytykowany za próbę zatuszowania wczesnych oznak wybuchu epidemii w Wuhan i umożliwienie organizowania dużych zgromadzeń po zgłoszeniu tajemniczych przypadków zapalenia płuc w mieście. Po wybuchu pandemii w Chinach zaostrzono zasady dotyczące sprzedaży i konsumpcji dzikiej fauny i flory.

Zobacz także: Pochodzenie koronawirusa. Wirusolożka o mnożących się teoriach spiskowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(270)
....
rok temu
Oficjalnie w Chinach to wszystko się zaczęło tak-epicentrum...Jak życie codzienne tam wygląda obecnie,a jak np.w Polsce...(chodzi o obostrzenia, które niebawem będą znów nam narzucane,po chwilowym luzowaniu-przecież "5 fala wirusa już czeka,a potem 7,10,15... )Tam maseczki produkują, tu je musimy nosić,"szczepionkę"swoją mają,ale też tylko na export(czy ktoś im wciska tam ten"dobrowolny przymus",tak jak jest to u nas...)To tylko przykłady manipulacji trwającej już ponad rok ...
ubawionapopac...
rok temu
Zakrzyczeć lżejszą propagandę "wyjaśniającą" dany temat, mocniejszą propagandą przedstawiającą ten sam temat, a wszystko 1,5 roku po pojawieniu się na świecie tej propagandy i pół roku po tym jak została ona oficjalnie odrzucona przez cały świat wschodu i zachody, który zatwierdził genezę laboratoryjną jako wybuch wirusa, a nie żaden targ. Mistrzostwo świata w niekompetencji.
czloax
rok temu
Taki tam ścisk panował, że aż się wylągł nowy koronawirus.
Laborant_z_Wu...
rok temu
I tak wiadomo że to wyciek z laboratorium...
zee
rok temu
wolą się przyznać do handlu zwierzętami nielegalnego niż do sztucznego pochodzenia wirusa z laboratorium
Słowianin , A...
rok temu
Nic Nowego WHO zawsze się myli lub mija z prawdą. Mówią to co Koncerny Farmaceutyczne każą i za ci im płacą.
McGregor
rok temu
Niby wiceminister Dong uciekł z chin do USA i sypie..... Chiny nadal mowia ze jest u nich..... Ciekawe czy przezyje..... A moze juz zmarl na covid..... jak prezydenci 2 krajow......
stop
rok temu
jak zwykle jankesi na chama zwalają winę na chińców a sami "niewinni"? A co robi laboratorium Pentagonu w Karolinie płn? USA mysli że nie wiemy?
Sławek
rok temu
wirusa wyprodukowano w laboratorium a nie na targu
Rafapon
rok temu
Kto finansuje to O2? Chiny?
bogus5
rok temu
najlepiej zwalic winę na bazar, kombinowali w laboratorium żeby ludzi zniewolic bandyci
Ursi
rok temu
Co za barbarzyński naród. Biedne zwierzęta
Somo
rok temu
Przed wczoraj manifestacja ks Natanka w Warszawie wyjaniala skąd wirus się wziął
Henry
rok temu
Ten artykuł to bzdury. kłamstwo. Media światowe od dawna ujawniają, że wirus jest z laboratorium chińskiego. dlaczego Chiny odmawiają kontroli tej placówki z której wymknął się wirus?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić