BOB| 

Wielkanoc 2021. Rusza Noc Konfesjonałów. Dziś odnotowano 30 546 zakażeń

13

Rok temu pandemia koronawirusa sprawiła, że odwołano Noc Konfesjonałów. Tym razem jednak akcja startuje zgodnie z planem, co ucieszy wielu katolików. Choć sakrament ten jest fundamentalny dla chrześcijan wspomnianego wyznania, to jednak należy pamiętać, aby korzystać ze spowiedzi tylko w tych kościołach, gdzie przestrzegane są obostrzenia dot. COVID-19.

Wielkanoc 2021. Rusza Noc Konfesjonałów. Dziś odnotowano 30 546 zakażeń
Rusza 11. Noc Konfesjonałów (Pixabay)

Wielkimi krokami nadchodzi Wielkanoc, czyli najważniejsze święto dla katolików. Przy tej okazji wiele osób decyduje się na pójście do spowiedzi. Księża w okresie wielkanocnym mają ręce pełne roboty.

11. Noc Konfesjonałów - na czym polega?

Odpowiedzią na potrzeby wiernych jest Noc Konfesjonałów. Rok temu inicjatywa została zawieszona z powodu pandemii koronawirusa. Teraz, choć sytuacja w kraju jest poważniejsza, to zgodnie z planem odbędzie się jedenasta edycja.

Na czym polega Noc Konfesjonałów? Tego dnia w kościołach, które biorą udział w akcji, duchowni czekają na wiernych do północy, a w niektórych przypadkach nawet do samego rana, aby mogli się wyspowiadać.

2 kwietnia 2010 roku, kiedy obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci niezapomnianego Jana Pawła II, o godzinie 21:37 ruszyła pierwsza Noc Konfesjonałów. Dziś po jedenastu latach, ufni w duchową obecność św. Jana Pawła II, stajemy przed szansą zorganizowania kolejnej edycji Ogólnopolskiej Nocy Konfesjonałów. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą Papieża Franciszka, który w 2014 roku zachęcał kapłanów do organizacji Nocy Konfesjonałów udzielając im swojego błogosławieństwa - mówi na stronie niedziela.pl ksiądz Grzegorz Adamski, który jest koordynatorem akcji.

Katolicy mogą korzystać ze specjalnej strony nockonfesjonalow.pl, na której m.in. znajdą listę kościołów, które uczestniczą w inicjatywie. Rekordowy był rok 2018, kiedy to do Nocy Konfesjonałów przystąpiło aż 239 kościołów.

Choć uczestnictwo w Nocy Konfesjonałów jest dla katolików ważne, to jednak równie ważne jest to, aby nie lekceważyć obostrzeń. Jest to świetna okazja dla wirusa, który mógłby szybko rozprzestrzenić się w danej parafii, jeśli obostrzenia zostałyby pominięte. W razie widocznych kolejek do konfesjonału zaleca się nawet 2-metrowe odstępy wiernych od siebie, a ponadto powinni oni oczywiście nosić maseczki na twarzach. Ponadto należy przestrzegać limitu osób w kościele, w zależności od powierzchni kw.

Zobacz także: Prof. Krzysztof Simon apeluje o odpowiedzialność podczas świąt wielkanocnych
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić