Wielu grzybiarzy je uwielbia. Co wiesz o opieńkach?

2

Opieńki to jedne z najsmaczniejszych grzybów, jakie możemy znaleźć w polskich lasach. Doskonale sprawdzą się do smażenia, duszenia, gotowania oraz marynowania. Co najważniejsze, w polskich lasach można zbierać je nawet do końca listopada.

Wielu grzybiarzy je uwielbia. Co wiesz o opieńkach?
Wielu grzybiarzy je uwielbia. Co wiesz o opieńkach? (Pixabay)

Grzybobranie to zajęcie bardzo przyjemne i relaksujące, a obfite zbiory dają pole do popisu w kuchni. Najlepszy czas na zbieranie grzybów zaczyna się w połowie lata i przy sprzyjających warunkach trwa do późnej jesieni.

Do najbardziej cenionych i popularnych grzybów jadalnych należą: borowiki, podgrzybki i koźlarze, rydze czy pieprzniki. Duże grono zwolenników mają także opieńki, które w polskich lasach można zebrać nawet do końca listopada.

Opieńki rosną w gromadach. Wyróżnia się trzy rodzaje opieńki: opieńkę miodową, opieńkę ciemną oraz opieńkę bezpierścieniową. Najpopularniejsza jest opieńka miodowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jesienne zbiory ciekawych grzybów. Pokazał, co miał w koszyku

Jej inne nazwy to opieńka brzozowa, opieniek, podpieniek i pierścianka. Opieńki mogą osiągać wysokość nawet 18 cm. Mają niewielkie kapelusze. Trzon jest najczęściej żółty lub jasnobrązowy.

Opieńka ciemna ma czerwonobrązowy lub cielisty kapelusz. Rośnie jedynie w lasach iglastych. Może osiągać średnicę nawet do 8 cm. Na powierzchni kapelusza znajdują się charakterystyczne łuski. Blaszki są kremoworóżowe i posiadają mięsisty pierścień na trzonie.

Wielu grzybiarzy je uwielbia. Opieńki na twoim talerzu

Opieńki to na pewno jedne z najsmaczniejszych grzybów, jakie możemy znaleźć w polskich lasach. Doskonale sprawdzą się do smażenia, duszenia, gotowania oraz marynowania. Marynowane grzybki będą hitem każdej domowej imprezy.

Warto pamiętać jednak o kilku ważnych regułach. Podstawowa zasada jest taka, że nigdy nie jemy ich na surowo. Dopiero po obróbce nadają się do konsumpcji. Niezwykłym popularnym daniem są pierogi z opieńkami. Doświadczeni grzybiarze ostrzegają jednak, że z opieńką można pomylić łuskwiaka nastroszonego.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić