o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Wojna narkotykowa Porażająca statystyka zabitych przez policję na Filipinach

42
Podziel się

ONZ ujawniła, że w trakcie filipińskiej wojny z narkotykami zginęło nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Zdaniem autorów raportu z Biura Praw Człowieka funkcjonariusze mieli również regularnie wymuszać zeznania na podejrzanych oraz strzelać do niewinnych mieszkańców.

Wśród policji z Filipin panowało przyzwolenie na strzelanie do podejrzanych
Wśród policji z Filipin panowało przyzwolenie na strzelanie do podejrzanych (Getty Images)
bDnLzhbF

Jak podaje "TRT World", wojna z narkotykami trwa na Filipinach od połowy 2016 roku. Zapoczątkował ją obecny prezydent Rodrigo Duterte wkrótce po wygranej w wyborach.

Wojna narkotykowa na Filipinach. Raport Biura Praw Człowieka ONZ

Autorzy raportu podają, że funkcjonariusze policji otrzymali przyzwolenie na zabijanie. Mieli być podżegani do używania broni przez wyższych rangą urzędników.

bDnLzhbH

W ramach walki z narkotykami filipińscy policjanci mogli dokonywać aresztowań bez nakazu. Ta zasada dotyczyła również przeprowadzanie przeszukiwań w miejscach zamieszkania podejrzanych czy dokonywania nalotów.

Zobacz także: Zobacz też: Rozbicie laboratorium narkotów przez CBŚP

Biuro Praw Człowieka ONZ podaje, że policja dopuszczała się wymuszania zeznań. Jednym z najbardziej znanych przypadków przekroczenia kompetencji przez funkcjonariuszy było zabójstwo 17-letniego Kiana delos Santosa. Uczeń został zastrzelony w trakcie jednej z operacji narkotykowych. Kiedy udostępniono nagrania z kamery przemysłowej, wyszło na jaw, że zeznania policji były sprzeczne z prawdziwym przebiegiem zdarzenia, co wywołało ogólnokrajowe oburzenie.

bDnLzhbN

Funkcjonariusze policji mają również wykorzystywać pandemię COVID-19, by narzucać innym swoją wolę. Autorzy raportu nie kwestionują, że działania służb porządkowych są podyktowane chęcią zaprowadzenia porządku publicznego, jednak czynią to kosztem łamania praw człowieka. Jeszcze w tym miesiącu zamierzają przedstawić swoje ustalenia Radzie Praw Człowieka ONZ.

Jeśli chodzi o sytuację praw człowieka, na Filipinach obowiązuje nadrzędny nacisk na porządek publiczny i bezpieczeństwo narodowe, w tym poprzez zwalczanie terroryzmu i narkotyków. Jednak dzieje się to często kosztem praw człowieka, prawa do sprawiedliwego procesu, praworządności i odpowiedzialności – cytuje treść raportu "TRT World".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDnLzhci
KOMENTARZE
(42)
Polak
6 miesięcy temu
Za kilka lat Filipiny będą czyste od narkotyków, narkotykowych bossów i bezpieczne. Gzie jest narkomania tam zaczyna się patologia, przekupywanie polityków i policji, rabunki. Jakoś nie żałuję żadnego zastrzelonego dilera. Porównajcie sobie z pięknym Meksykiem czy Hondurasem, gdzie gangi narkotykowe rozwaliły całe kraje.
dddd
6 miesięcy temu
dobrze robią miejsce dilerów jest poniżej poziomu ziemi.
jasmin
6 miesięcy temu
A gdzie ta beznadziejna organizacja jest kiedy giną setki ludzi mordowanych przez mafie narkotykowe.Zapomniały między innymi że jest taki kraj jak Meksyk .
bDnLzhcj
...
6 miesięcy temu
No tak,za to w innych krajach sami wielbiciele demokracji i ludu są przy władzy.Rządy nie robią z ludzi wariatów,nie zamykają w szpitalach psychiatrycznych,nie wciskają kitu o zabójczym wirusie.
Prawda
6 miesięcy temu
A wiecie dlaczego czytamy artykuł o Filipinach? Bo ich prezydent ujawnił ze wysłali na test na COVID próbki owoców, próbke z owcy i z kozy.....i powracały jako pozytywne. To teraz trzeba go zjechać zeby ludzie myśleli ze to jakiś swir. Udowodnił ze testy na Sars cov2 to bzdura to teraz po nim jadą.
Najnowsze komentarze (42)
proste
6 miesięcy temu
Brawo ten pan, Duterte.
ant
6 miesięcy temu
Jakich praw człowieka? Handlarze śmiercią nie mają praw. Bardzo dobrze robią jak chcą skończyć z tą zarazą jaką są narkotyki. Niby ten uczeń zabity to niewinny był? Ciekawe... tak jak ten okopcony w USA... nie wiem czemu się gdzie indziej tak cackają z handlarzami... strzelać a później pytać czy winny.
tak to widze
6 miesięcy temu
Caly ten cyrk z covid 19 wystawil na posmiewisko i zdemaskowal te hucpe z pandemia dlateg tak ich boli.
qwerty
6 miesięcy temu
Amerykańskie wymysły w celu przykrycia tego co się dzieje u nich.
Marian
6 miesięcy temu
komunizm die skonczyl i teraz mozna sie chwalic ze jest sie Polakiem Katolikiem nie jak reszta
AMERYKA,
6 miesięcy temu
Ameryka,Ameryka,Ameryka... Chałupy z tektury. Wielki świat, ch---ja wart.
andy
6 miesięcy temu
Brawo Filipiny i ich Prezydent
Czabol
6 miesięcy temu
Witam, od kilkunastu lat pracuje z filipinczyl\kami na stakach. Dla nas ich prezydent Duerte to najczesciej jakis swir, ale kogokolwiek z nich sie zapytam to go w calosci popieraja, zyje im sie o wiele bezpieczniej. Ichyba o to chodzi zeby mieszkancy panstwa ktorzy wybrli prezydenta byli z niego zadowoleni ....
bDnLzhcb
Rozanski
6 miesięcy temu
Wykleci zamordowali podobna liczbe i nikt z PiS-u czy PO im nawet swieczki nie zapalil. W wypadku PiS-u nawet modlili sie za dusze oprawcow...
Miras
6 miesięcy temu
W Polsce to samo. Może inna skala, może inne motywy, ale wszystko wygląda podobnie. To polityka brudnych łap.
proste
6 miesięcy temu
jeden żywy diler, to setki martwych uzależnionych
pin
6 miesięcy temu
Duterte ma 70% poparcia. Demokracja rulez
Grafasza
6 miesięcy temu
Wojna z narkotykami, narkotyki stawiały zacięty opór, zabarykadowały się w magazynie i strzelały rakietami do atakujących je żołnierzy, żołnierze padali jak muchy. Żołnierze postanowili wziąć narkotyki gazem, te w panice uciekły do piwnic i tam leżą na półkach.
Don Diego
6 miesięcy temu
Tak trzeba z narkotykowymi bandytami. Brawo Filipiny.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić