Chaos na lotnisku w Kabulu. Porażające nagranie obiegło sieć

102

W poniedziałek rano sieć obiegły informacje o strzelaninie na lotnisku w Kabulu. Zginąć miały co najmniej dwie osoby, a ogień rzekomo otworzyli amerykańscy żołnierze. Internauci szybko doszli do wniosku, że to fake news. Prawdą są jednak doniesienia o wielkim chaosie, który zapanował na lotnisku.

Chaos na lotnisku w Kabulu. Porażające nagranie obiegło sieć
Dantejskie sceny na lotnisku w Kabulu (Twitter.com, @ahmermkhan)

O dramacie, który miał się rozegrać na lotnisku, poinformował Ahmer Khan. Dziennikarz zajmujący się nagłaśnianiem przypadków łamania praw człowieka stwierdził, że w wyniku strzelaniny zginęły co najmniej dwie osoby, a kilka zostało rannych.

Dwie osoby zostały zastrzelone, a kilka ranionych przez amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Kabulu – napisał Khan na Twitterze.

Później usunął swój wpis, ale nagranie z lotniska dalej krąży w sieci. Internauci zwracają uwagę, że przy ludziach leżących na ulicy nie ma żadnych śladów krwi. Wnioskują więc, że nie mogli zginąć lub ucierpieć w wyniku strzelaniny. Prawdopodobnie osoby widoczne na nagraniu zostały stratowane przez tłum próbujący się dostać do samolotu na lotnisku w Kabulu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Strzały ostrzegawcze

Wcześniej informowano, że amerykańscy żołnierze regularnie oddają strzały w powietrze, aby rozpędzić tłoczących się na płycie osób.

Bardzo się tutaj boję. Oddają dużo strzałów w powietrze – powiedział AFP świadek.

Po zajęciu kraju przez talibów tysiące osób ruszyło na lotnisko w Kabulu. Z obawy przed agresją ze strony bojowników ludzie desperacko próbowali wsiąść na pokład jednego z ostatnich samolotów. Amerykańscy żołnierze starają się utrzymać porządek, jednak ze względu na panujący chaos i panikę mają utrudnione zadanie.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać osoby próbujące siłą dostać się do samolotu. Chętnych jest tak wielu, że nie mieszczą się oni na schodkach – niektórzy nawet wspinają się po poręczy, aby w taki sposób ominąć kolejkę.

To prawdopodobnie jeden z najsmutniejszych obrazków, jakie widziałem w Afganistanie - napisał na Twitterze Nicola Careem z BBC.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Loty komercyjne z lotniska w Kabulu zostały odwołane. Jak wynika z treści opublikowane przez dyrekcję portu lotniczego komunikatu, taki ruch ma powstrzymać chaos i zapobiec dalszym kradzieżom oraz aktom przemocy.

Nie będzie żadnych lotów komercyjnych (...), aby zapobiec aktom przemocy i kradzieży. Proszę nie spieszyć się na lotnisko – stwierdzono w komunikacie.
Zobacz także: Zobacz też: Panika na lotnisku w Kabulu. Tłumy próbują uciec ze stolicy Afganistanu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić