Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Wrocław zakazuje "martwych płodów". Plakaty znikną z centrum miasta

39
Podziel się:

W całej Polsce jakiś czas temu zaczęły pojawiać się billboardy przedstawiające martwe płody. Z plakatami Fundacji Pro - Prawo do Życia walczyć postanowili wrocławscy urzędnicy. Rada miejska zdecydowała, że drastyczne treści będą zakazane w ścisłym centrum miasta.

Wrocław zakazuje "martwych płodów". Plakaty znikną z centrum miasta
Z centrum Wrocławia znikną drastyczne billboardy przedstawiające martwe płody (Getty Images, Krzysztof Zatycki)

Radni Wrocławia wprowadzili nowe zapisy do uchwały dotyczącej Parku Kulturowego, obejmującego centrum Wrocławia. Przepisy zakładają, że plakaty tego typu będą zabronione. Przedstawiciele Zielonych chcieli zakazania pokazywania martwych płodów na terenie całego miasta. Na to jednak nie zgodziła się większość radnych, w tym członkowie PiS.

Wrocław walczy z drastycznymi billboardami. Przyjęto uchwałę

Park Kulturowy we Wrocławiu obejmuje Rynek, Stare Miasto, a także plac Kościuszki i Ostrów Tumski. Wcześniej zakazano tam m.in. nachalnych reklam czy obecności naganiaczek do klubów nocnych. Teraz zapisy poszerzono o drastyczne treści.

Zakazuje się wystaw, tablic, plakatów, napisów i innych obiektów przedstawiających treści lub obrazy drastyczne, odrażające, wulgarne, obraźliwe, naruszających dobre obyczaje lub dobra osobiste, zachęcających do popełniania aktów przemocy, a także przedstawiających przemoc lub okrucieństwo – brzmią nowe przepisy.

Billboardy przedstawiające martwe płody pojawiały się najczęściej w okolicach najstarszych wrocławskich kościołów i archikatedry oraz pod Ratuszem. Teraz obowiązywać będą przepisy umożliwiające ich usunięcie. Podobne ustawy wprowadziły wcześniej Warszawa, Kraków, Łódź oraz Poznań.

Chcieli zakazać homofobii. Rada nie przyjęła uchwały

Projekt nowych przepisów złożyła radna Małgorzata Tracz wraz z wrocławskim kołem Partii Zieloni. Według jej propozycji, we Wrocławiu obowiązywałby także zakaz propagowania treści homofobicznych.

Prezentacja brutalnych, nieprzyzwoitych i budzących odrazę obrazów antyaborcyjnych oraz kłamliwe i homofobiczne hasła znieważające osoby nieheteronormatywne nie powinny mieć miejsca w żadnym z miast w cywilizowanym świecie – napisała Tracz w petycji.

Projektu w złożonym kształcie jednak nie przyjęto. Przeciw zagłosowali m.in. radni Platformy Obywatelskiej. Prezydent Jacek Sutryk ocenił, że taka uchwała byłaby nielegalna.

Rada nie może tworzyć przepisów karnych/porządkowych – podkreślił.

Zamiast tego przegłosowano podobny, ale bardziej ogólny przepis. W Parku Kulturowym zakazane będą treści drastyczne, odrażające, wulgarne lub obraźliwe.

Obejrzyj także: Referendum o prawie aborcyjnym? Adam Bodnar ma inną propozycję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Darek
7 miesięcy temu
I bardzo dobrze a teraz niech każdy członek tej fundacji zajmie się finansowaniem operacji, rehabilitacji oraz ogólnym utrzymaniem jednego chorego dziecka oraz rodziców ów dziecka, którzy nie mogą pracować.
Nemeczek
7 miesięcy temu
W telewizji jak pokazują wypadki, to muszą zamazać plamy krwi na jezdni i rany ofiar, żeby nie było drastycznie, a tu proszę, wszystko wywalone i widoczne z kilometra.
mieszkaniec
7 miesięcy temu
Tak tez myślałem, że zakaże. A zadłużenie miasta tylko rośnie i to w zasadzie bez jakiejkolwiek kontroli.
Tomasz
7 miesięcy temu
Mam takie pytanie. Ilu rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi organizacje pro-life pomogły bądź aktywnie pomagają? Mogę się założyć że 0. Bo przecież jak już się dziecko urodziło to nie jest ich jurysdykcja.
Karol W.
7 miesięcy temu
Jak tych pro-life'erów tak kręcą fotki martwych płodów to niech se nimi okleją pokój i w nim siedzą. Czemu swoje fetysze prezentują w przestrzeni publicznej? Z takimi rzeczami niech nie wychodzą poza sypialnie bo nie wszyscy mają ochotę to oglądać.
Takaprawda
7 miesięcy temu
no tak w centrum nie bo to razi poczucie estetyki turystów i bogatych mieszkających w centrum, a biedole niech mają te paskudztwa na co dzień...
Gosc
7 miesięcy temu
Prawdy się boja. Przecież to normalna czynność medyczna. Czemu się zatem boicie?
Cezary
7 miesięcy temu
Sam byłem proszę pro life ale gdy okazało się, że żona jest w ciąży i będziemy mieli powtórka. To już przestaliśmy być pro life, bo chcieliśmy normalne dziecko. I zrobiliśmy aborcję za granicą! Honor rodziny najważniejszy. Każdy chce mieć dziecko :ładne, mądre, zdrowe, pełnoprawne fizycznie i intelektualnie! A większe szanse na adopcję mają dzieci normalnie a nie upośledzone. Świat to Sparta niestety
Lucyna
7 miesięcy temu
Prawica propaguje teorie spiskowe żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką cenę! Prawica jest przeciwnikiem pomocy socjalnej, powszechnego dostępu do edukacji dla każdego, bezpłatnej opieki zdrowotnej itd
Tttttty
7 miesięcy temu
Prawica propaguje teorie spiskowe żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką cenę! Prawica jest przeciwnikiem pomocy socjalnej, powszechnego dostępu do edukacji dla każdego, bezpłatnej opieki zdrowotnej itd
Narodowiec
7 miesięcy temu
Dzisiaj popełniam samobójstwo i wszystkie pieniądze, które mam na koncie przeznaczę na marsz niepodległości a dom spalę, gdy żona wyjdzie do sklepu! Żona jest w ciąży. Wyniki badań pokazały, że dziecko będzie upośledzone i niepełnosprawne. Muszę ocalić swój męski honor przed takim wstydem.
Wilk
7 miesięcy temu
Wy obrońcy życia katolicy wy którzy bronicie niedorozwiniętych płodów a urodzone dzieci są bite,maltretowane,gwałcone tych nie ma kto bronić życzę tym wszystkim działaczom.niepelnosprawnych dzieci i braku funduszy na ich rehabilitację z całego serca
Aldona
7 miesięcy temu
Urodziłam dwójkę dzieci upośledzone i niepełnosprawne fizycznie. Mój mąż żeby ocalić swoją męską godność przelał wszystkie pieniądze z konta na Bąkiewicza, podpalił dom i popełnił samobójstwo. Przed samobójstwem napisał na Facebooku do przyjaciela, że popełni samobójstwo i wszystko co ma na koncie to przeznaczyć na cele patriotyczne żeby ocalić swój honor! Gdy wróciłam z kościoła to z domu zostały zglisza! Nikt z kościoła nie chce mi pomóc! A wszyscy są pro life!
Adam
7 miesięcy temu
Jak wyniki badań prenatalnych pokażą, że w twoich wodach płodowych wykryją hormony wywołujące homoseksualizm po narodzinach oraz w twoim płodzie znajdą białka genów wywołujące homoseksualizm to przestaniesz być pro life! Wiem co mówię!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić