Angelika Karpińska| 

Świat chce odpowiedzi. Ekspert WHO mówi o jaskiniach

310

Członek zespołu WHO poszukującego informacji na temat pochodzenia COVID-19 powiedział, że śladów genetycznych koronawirusa należy szukać w jaskiniach nietoperzy. Twierdzi, że nie ma dowodów na to, by wirus wydostał się z laboratorium w Wuhan.

Świat chce odpowiedzi. Ekspert WHO mówi o jaskiniach
Ekspert WHO mówi, że śladów koronawirusa należy szukać w jaskiniach nietoperzy. (Getty Images)

Peter Daszak, zoolog i ekspert od chorób zwierząt, jest jednym z członków zespołu ekspertów WHO. Powiedział, że naukowcy otrzymali w Wuhan nowe informacje o tym, jak koronawirus doprowadził do pandemii.

Widzę, jak niektóre scenariusze wyglądają na bardziej wiarygodnie niż wcześniej - stwierdził.

Daszak nie udzielił szczegółów, ale zapewnił, że nie ma dowodów na to, by wirus wydostał się z laboratorium. Jednocześnie nie wykluczył całkowicie takiej opcji i podkreślił, że jego umysł pozostaje otwarty. Twierdzi, że aby znaleźć prawdziwe źródło COVID-19, należy zbadać jaskinie nietoperzy.

Koronawirus SARS-CoV-2 był na świecie od dawna?

Wirusy podobne do SARS-CoV-2 zostały wcześniej odkryte w jaskini w południowo-zachodniej prowincji Junnan. Jeden ze scenariuszy, który jest badany przez zespół WHO, to możliwość, że wirus mógł krążyć na długo przed zidentyfikowaniem go w Wuhan.

To jest coś, czemu nasza grupa bardzo intensywnie się przygląda, aby zobaczyć, jaki poziom transmisji społecznej mógł mieć miejsce wcześniej - powiedział Daszak.
Prawdziwa praca, którą tutaj wykonujemy, polega na prześledzeniu historii od pierwszych przypadków aż do rezerwuaru zwierząt, a to jest znacznie bardziej zawiła ścieżka i może trwać kilka miesięcy lub nawet lat - dodał.

Eksperci z WHO odwiedzili szpitale, ośrodki badawcze i targ z owocami morza w Wuhan. Daszak powiedział, że chińskie władze nie odmówiły zespołowi żadnej wizyty.

Zobacz także: Luzowanie obostrzeń. Czeka nas 3. fala epidemii koronawirusa? Michał Dworczyk komentuje

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić