oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Wybory samorządowe. Nowe nazwisko na liście kandydatów w Warszawie

2

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Już 7 kwietnia Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w samorządzie. Zagłosują również na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Warszawiakom przybył jeszcze jeden kandydat. Do dotychczasowej 5 dołączył Romuald Starosielec z Ruchu Naprawy Polski.

Wybory samorządowe. Nowe nazwisko na liście kandydatów w Warszawie
Romuald Starosielec szóstym kandydatem na prezydenta stolicy (Twitter)

Już 7 kwietnia Polacy wybiorą władze samorządowe. Do walki o urząd prezydenta stolicy dołączył nowy kandydat. Z ubiegającym się o reelekcję Rafałem Trzaskowskim zmierzą się Magdalena Biejat (Lewica), Tobiasz Bocheński (PIS), Przemysław Wipler (Konfederacja), Janusz Korwin-Mikke oraz dołączający właśnie do wyścigu Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski).

Starosielec dołączył do listy warszawskich kandydatów rzutem na taśmę. Na swoim koncie ma nieudany start w wyborach samorządowych z 2018 roku. Ubiegał się wówczas o mandat radnego w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, startując z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Jedność Narodu - Wspólnota.

Starosielec jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Polityka Polska". Jak wskazuje portal "TVN24" specjalizuje się w "zagadnieniach geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii myśli społeczno-politycznej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek był podsłuchiwany? Wąsik: Dalej nie mam takiej wiedzy

Strosielec nie będzie miał łatwego zadania, bo pozostała 5 kandydatów cieszy się znacznie większą rozpoznawalnością. Co zapowiadają w swoich programach?

Co proponują kandydaci na prezydenta Warszawy?

Rafał Trzaskowski, który ubiega się o reelekcję, zapowiada, że będzie kontynuował m.in. programy Nowe Centrum Warszawy i darmowe żłobki. Zapowiada budowanie nowych szkół, a także skoncentrowanie się na inwestycjach związanych z psychiatrią i psychologią. Wśród jego priorytetów jest budowa linii tramwajowej na Zieloną Białołękę.

Z poparciem Prawa i Sprawiedliwości startuje Tobiasz Bocheński, który wcześniej był wojewodą łódzkim i mazowieckim. Kandydat zapowiada stworzenie specjalnej aplikacji, która umożliwi Warszawiakom choćby udział w lokalnych referendach czy konsultacjach społecznych. Zapowiada także zmiany w polityce transportowej miasta, w tym m.in. budowę dwóch kolejnych nitek metra.

Jedyną kobietą ubiegającą się o urząd prezydenta stolicy jest Magdalena Biejat, która startuje z poparciem Lewicy i ruchów miejskich. W swoim programie koncentruje się m.in. na edukacji. Chce zmniejszyć liczebność klas w stołecznych klasach i wprowadzić darmowe posiłki z opcją wegańską i wegetariańską. Wśród jej priorytetów jest również rozwój buspasów. Zapowiada budowę miasta przyjaznego do życia dla kobiet.

Na transporcie i stworzeniu miasta przyjaznego kierowcom zależy także Januszowi Korwinowi-Mikke. Polityk kandydujący z komitetu Bezpartyjnych zapowiada również, że nie będzie finansował z miejskiej kasy ani odmienności, ani przeciwności, bo według niego nie na to powinny iść pieniądze wyborców.

W programie Przemysława Wiplera znalazła się zapowiedź budowy nowych mieszkań i zmniejszenie biurokracji w stołecznym Ratuszu. Wśród jego priorytetów znalazła się także walka ze zwężaniem ulic.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić