Brytyjscy naukowcy z King’s College London oraz Imperial College London dokonali przełomowego osiągnięcia w dziedzinie stomatologii, hodując ludzki ząb w warunkach laboratoryjnych. Jak informuje BBC News, choć to znaczący krok naprzód, minie jeszcze wiele lat, zanim implanty będą mogły zastąpić naturalne zęby.
Ta nowa technologia regeneracji zęba jest niezwykła i może zrewolucjonizować stomatologię – twierdzi Saoirse O’Toole z King’s College London, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Ludzie, w przeciwieństwie do niektórych zwierząt, nie mają zdolności do regeneracji zębów po ich utracie. U gadów i ryb proces ten jest możliwy dzięki obecności komórek macierzystych, które u ludzi zanikają po wymianie zębów mlecznych na stałe. Brytyjscy badacze wykorzystali ludzkie komórki macierzyste oraz substancję umożliwiającą komunikację między nimi, co pozwoliło na uformowanie nowego zęba.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyszłość stomatologii i to dość odległa
Obecnie naukowcy pracują nad możliwością odtworzenia tego procesu w jamie ustnej pacjenta. Xuechen Zhang z King’s College London wyjaśnia, że jednym z rozważanych rozwiązań jest wyhodowanie zęba w laboratorium i jego wszczepienie pacjentowi, który takiego zabiegu będzie potrzebował. Alternatywnym rozwiązaniem jest wprowadzenie komórek macierzystych bezpośrednio do jamy ustnej, co przypominałoby naturalny proces regeneracji.
Saoirse O’Toole z King’s College London podkreśla, że choć technologia ta jest niezwykła, jej wprowadzenie do praktyki dentystycznej zajmie jeszcze wiele lat. Specjalistka zaleca, by w międzyczasie dbać o zęby poprzez odpowiednią higienę i dietę, aby uniknąć konieczności takich zabiegów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.