Artykuł sponsorowany | 

Wykorzystanie czujników ruchu w inteligentnym domu

1

Do popularnych elementów stosowanych w systemach Smart Home należą czujniki ruchu, które instalowane są zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ich użycie to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Wynika to z faktu, iż mogą one pełnić kilka funkcji. Te najważniejsze dotyczą automatyzacji wielu czynności, na przykład włączania i wyłączania światła. To one w większości przypadków odpowiadają za to, że dom staje się inteligentny. Z tego też względu, warto poznać dokładniej ich charakterystykę oraz sposób użycia.

Wykorzystanie czujników ruchu w inteligentnym domu
Wykorzystanie czujników ruchu w inteligentnym domu (materiały partnera)

Działania czujników ruchu – jaki rodzaj wybrać?

Czujniki, zwane również sensorami, to z pozoru proste urządzenia, które jednak spełniają kluczowe funkcje w ramach systemu inteligentnego domu. Ich działanie opiera się na wykrywaniu ruchu na określonym obszarze i wysyłaniu stosownych informacji do jednostki sterującej. To, w jaki sposób to robią, zależne jest od ich typu. Do sterowania urządzeniami w systemach Smart Home wykorzystywane mogą być aż 3 różne czujniki ruchu. Warto więc je pokrótce przedstawić.

  • Czujniki ruchu na podczerwień – są to tak zwane czujniki pasywne (PIR – Passive Infra Ray), które wykrywają ciepło generowane przez ludzkie ciało. Wbudowane detektory rejestrują przemieszczanie się źródeł ciepła na obszarze swojego działania i na tej podstawie wysyłają stosowny sygnał.

Praca tego typu czujników może zostać zakłócona – w niektórych sytuacjach są bowiem załączane przez rozgrzane samochody, podmuchy ciepłego powietrza czy też silne źródła światła. Żeby wyeliminować tego typu problemy, warto celować w czujniki uznanych firm, korzystających z zaawansowanych algorytmów działania.

  • Czujniki ruchu mikrofalowe – sensory emitują i odbierają fale radiowe (ich częstotliwość wynieść może nawet 10 GHz). Odbijają się one od przedmiotów i ludzi – po odebranej tak zmienionej fali, czujnik rejestruje ją jako ruch. Ten typ czujnika, w przeciwieństwie do pozostałych może być zabudowywany (np. nad sufitem lub w lampie), ponieważ promieniowanie mikrofalowe przenika przez materiały typu plastik, płyta gipsowo-kartonowa lub drewno.
  • Laserowe czujniki odległości typu Time of Flight (ToF) – zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie, które emituje wiązkę światła laserowego. Czujnik mierzy opóźnienia światła powracającego na skutek odbicia się od przeszkody i określa odległość, w jakiej się znajduje. Jeśli pokrywa się ona z zakresem detekcji, wysyłany jest sygnał.

Opisane czujniki montowane są zarówno w domach, jak i mieszkaniach, zakładach produkcyjnych i w wielu innych budynkach. Mogą być montowane natynkowo i w puszkach podtynkowych. Stosowane są także czujniki nasufitowe, a także specjalne plafony z czujnikiem ruchu. W przypadku zakładania urządzeń na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na ich stopień ochrony. Obudowa powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych.

Zastosowanie czujników ruchu

Po opisaniu zasad działania czujników, a także przedstawieniu ich rodzajów, możemy przejść do kwestii najważniejszej, a więc ich zastosowania. Jak można się domyślić, okażą się one przydatne na wiele różnych sposobów.

  • Inteligentne sterowanie oświetleniem – dzięki czujnikom, system zwiększa poziom bezpieczeństwa, a także wpływa na realne oszczędności, wynikające z efektywniejszego wykorzystania energii elektrycznej. Wykrycie ruchu spowoduje zapalenie światła na korytarzu, dzięki czemu w nocy bezpiecznie przejdziemy z pokoju do pokoju, przed drzwiami wejściowymi, w ogrodzie, kuchni i w wielu innych pomieszczeniach. Wystarczy tylko zamontować je w odpowiednich miejscach. Co ważne, czujniki włączają światło tylko na określony czas, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Często wyposażane są również w automaty zmierzchowe, które uniemożliwiają załączenie oświetlenia w ciągu dnia.
  • Integracja z systemem alarmowym – czujniki ruchu mogą uruchamiać alarm i monitoring. Warto połączyć je również z czujnikami gazu, dymu oraz zalania.
  • Inteligentny ogród – choć w tym miejscu montowane są głównie systemu sterujące podlewaniem, czujnik przyda się w momencie, gdy chcemy wejść do ogrodu bez ryzyka zamoczenia. Po wykryciu naszej obecności, zraszacze zostaną wyłączone lub nie załączą się o zaprogramowanej porze.

Czujniki ruchu to niezwykle przydatne elementy systemu inteligentnego domu. Dzięki nim, użytkownicy końcowi mogą liczyć nie tylko na zwiększenie wygody życia, ale również na poczynienie pewnych oszczędności.

Więcej dowiesz się na: Fif.com.pl - automatyka domowa

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić