Youtuber krytykował rząd w sieci. Został skazany za "poniżanie urzędników"

8

Na siedem lat więzienia skazał sąd Rwandyjczyka, który krytykował rząd w mediach społecznościowych. Filmy mężczyzny na Youtube cieszyły się ogromną popularnością. W czwartek autor nagrań został uznany winnym "poniżania urzędników państwowych".

Youtuber krytykował rząd w sieci. Został skazany za "poniżanie urzędników"
Dieudonne Niyonsenga został skazany na 7 lat więzienia (YouTube)

Dieudonne Niyonsenga prowadził na Youtubie kanał Ishema TV. Jego filmy zgromadziły w ciągu kilku lat ponad 15 mln wyświetleń. Obywatel Rwandy krytykował w swoich filmach postępowanie władz, wytykając im naruszanie praw człowieka.

Youtuber skazany za krytykowanie rządu. Policja otoczyła jego dom

W czwartek zakończył się proces Niyonsengi, oskarżonego m.in. o szerzenie fałszywych informacji, podszywanie się pod dziennikarza i poniżanie urzędników państwowych. Śledczy wykazali, że mężczyzna dokonał wskazanych czynów umyślnie. Sąd skazał Niyonsengę na 7 lat więzienia i nałożył na niego grzywnę w wysokości 5 mln franków rwandyjskich (ok. 20 tys. zł).

Ze względu na negatywne konsekwencje, jakie jego zbrodnie miały dla społeczeństwa Rwandy, sąd nakazuje natychmiastowe aresztowanie Dieudonne'a Niyonsengi – powiedział sędzia na rozprawie.

Niyonsenga nie był obecny na sali sądowej. Krótko po rozprawie poinformował, że policja i służby porządkowe otoczyły jego dom. Nie jest jednak jasne, czy mężczyzna trafił do więzienia. Na jego kanale na YouTubie w piątek rano pojawił się kolejny materiał, jednak mógł być on przygotowany do publikacji wcześniej.

Rząd Rwandy tłumi krytykę ze strony dziennikarzy. Kolejna taka sytuacja

To kolejny absurdalna sytuacja, który miała miejsce w ostatnim czasie w Rwandzie. W zeszłym miesiącu władze kraju aresztowały sześć osób, w tym dziennikarza i członków partii opozycyjnej. Oskarżeni usłyszeli zarzut publikowania doniesień, które miały "wywołać zbrojne powstanie".

Sam Niyonsenga został aresztowany w kwietniu 2020 roku, po emisji filmów dotyczących nadużyć, których mieli się dopuszczać żołnierze wobec mieszkańców slumsów. Choć mężczyzna został uniewinniony, prokuratura złożyła zażalenie do sądu wyższej instancji.

Obejrzyj także: To się wydarzyło naprawdę. Czary na meczu w Afryce!

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić