aktualizacja 

Zabili co najmniej 100 osób. Krwawy atak bojowników w Afryce

100

Uzbrojeni mężczyźni zabili w weekend co najmniej 100 osób w strefie przygranicznej w departamencie Seytenga na północnym wschodzie Burkina Faso. Do zdarzenia doszło w pobliżu granicy z Nigrem. O ataku poinformowała w poniedziałek 13 czerwca agencja Reutera.

Zabili co najmniej 100 osób. Krwawy atak bojowników w Afryce
Krwawy atak w Afryce - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Chris Hondros)

Brutalna zbrodnia wstrząsnęła Afryką. Do tej pory nikt nie przyznał się do ataku. Wiadomo jednak, że został on przeprowadzony na terenie, na którym działają bojownicy związani z Al-Kaidą oraz Państwem Islamskim.

Głównym celem napastników byli mężczyźni, ale nie oszczędzono kobiet i dzieci - napisał Reuters, powołując się na trzy źródła proszące o zachowanie anonimowości.
Około 3 tysięcy osób uciekło do Dori, stolicy regionu Sahel w północnej części kraju, gdzie działają organizacje pomocowe - powiedział lokalny urzędnik, który również prosił o nieujawnianie nazwiska.

Nieznana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych. W poniedziałek 13 czerwca przedstawiciel służb bezpieczeństwa poinformował, że zginęło co najmniej 100 osób. Kolejna osoba, która pragnie pozostać anonimowa stwierdziła zaś, że ofiar jest aż 165.

Rzecznik rządu Burkina Faso Lionel Bilgo przekazał, iż do tej pory znaleziono 50 ciał, ale żołnierze chodzą od domu do domu w poszukiwaniu kolejnych - pisze Reuters. - Od 2015 roku w Burkina Faso oraz sąsiadującymi Mali i Nigrze radykalni islamiści zabili tysiące ludzi, a miliony zmusili do ucieczki z domów - przypomina agencja.

W styczniu oficerowie armii, niezadowoleni z powodu nasilających się ataków, obalili prezydenta Rocha Kabore i obiecali podnieść poziom bezpieczeństwa. Przemoc w regionie jednak wciąż nie ustaje. Organizacja Narodów Zjednoczonych w poniedziałkowym oświadczeniu potępiła atak i wezwała władze do postawienia sprawców przed sądem.

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: PTA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić