o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Żądają od ciebie informacji o szczepieniu przed weselem? Nie mają prawa

6
Podziel się

Według przepisów organizator imprezy nie ma prawa żądać informacji o szczepieniu przeciw COVID-19. To oznacza, że goście zaproszeni na wesele, komunię czy chrzciny nie muszą wcześniej ujawniać informacjo o szczepionce. Mogą to jednak zrobić dobrowolnie.

Żądają od ciebie informacji o szczepieniu przed weselem? Nie mają prawa
U O D O p r z e k a z a ł w a ż n e i n f o r m a c j e w s p r a w i e w e s e l . (Pixabay)
bEEutEpx

Urząd Ochrony Danych Osobowych przekazał w czwartek, że nikt nie ma prawa żądać informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19. To oznacza, że jeśli ktoś organizuje imprezę, nie może sprawdzać dowodów potwierdzających przyjęcie szczepionki. 

Informacje o szczepieniu są tajne

UODO przekazał, że informacje o szczepieniu są szczególną kategorią danych osobowych, o której mowa w RODO. Przetwarzanie ich jest w pełni nielegalne.

bEEutEpz
Przetwarzanie szczególnych kategorii danych jest więc dopuszczalne m.in. wówczas, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej oraz produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, na podstawie prawa Unii Europejskiej lub prawa państwa członkowskiego, które zawierają odpowiednie, konkretne środki ochrony praw i wolności osób, których dane dotyczą, w szczególności tajemnicę zawodową - oświadczył urząd.

Nie mniej jednak zgodnie z zapisami, do liczby osób mogących uczestniczyć w imprezie nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w imprezie poza limitem będzie musiał przedstawić jakiś dowód na zaszczepienie.

Urząd przekazał, że w takiej sytuacji, można przedstawić dane tylko dobrowolnie. Organizator imprezy nie może jednak wykraczać poza swoje uprawnienia i nie może zbierać danych. Powinien spojrzeć na certyfikat i wpuścić gościa na imprezę. Nie może także przechowywać, ani fotografować dokumentów tożsamości.

bEEutEpF
Należy przy tym pamiętać również o tym, by nadmiarowo nie ingerować w prywatność osoby - np. poprzez utrwalanie okazanych dokumentów czy też zebranych oświadczeń woli. Brak jest bowiem przesłanek także do dalszego przechowywania informacji o zaszczepieniu po zweryfikowaniu informacji - dodaje urząd.
Zobacz także: Ulewa nad Poznaniem. Mieszkańcy pokazują filmy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEutEqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Antysystemowy
3 miesiące temu
Tak powinno się ujawnić dane o szczepieniu po to .....zeby takich osób zaszczepionych nie wpuszczać n imprezę bo mogą zarazić wirusem .
Esa
3 miesiące temu
Co za bzdury piszecie.
Sjsj
3 miesiące temu
Totalitaryzm i komuna x100
bEEutEqb
DOSYĆ TEGO
3 miesiące temu
Jeżeli by to była prawdziwa pandemia to czy rząd wydawał by miliony z pieniędzy podatników na kampanię szczepionkową? Loterie,TV,radio,portale internetowe,celebryci, youtuberzy. Ludzie ruszcie głową,to nie boli.
Tony
3 miesiące temu
Mi pani doktor uzależniła zrobienie badania spirometrii od szczepienia.Po oznajmienie,że nie mam szczepienia pani doktor stwierdziła,że zrobi mi to badanie po zaszczepieniu.Ot taka Polska.
Andrzej
3 miesiące temu
Co za brednie. Jak by ktoś to sprawdzał.. 🤣
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić