Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Boeing krążył nad Bałtykiem. Niepokojące wieści. Wzrost promieniowania

163
Podziel się

W czwartek nad Bałtykiem pojawił się niespodziewany gość. Był to Boeing WC-135W Constant Phoenix należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. To samolot pobierający próbki atmosfery, służące m.in. do badań poziomu radiacji. A ten podniósł się wczoraj w okolicy wyspy Bornholm. Zbiegło się to w czasie z doniesieniami o awarii na rosyjskim okręcie podwodnym.

Boeing krążył nad Bałtykiem. Niepokojące wieści. Wzrost promieniowania
Co badał amerykański samolot rozpoznania radiologicznego nad Bałtykiem?
bEUCRVxh

Co wiadomo na pewno? W czwartek nad Bałtykiem pojawił się amerykański samolot służący do pomiaru poziomu radiacji. Pobiera on do badań próbki atmosfery i analizuje stężenie materiałów radioaktywnych. W języku angielskim samolot ten określa się potocznie "nuke sniffer". Po polsku można by to przetłumaczyć jako "niuchacz głowic".

bEUCRVxj

Pomiary stężenia radiacji na Bałtyku prowadzi Europejska Agencja Środowiska. Na jej mapach, aktualizowanych i zmienianych na bieżąco, możemy zobaczyć wzrost dawki promieniowania w okolicy wyspy Bornholm. I to znaczny.

Widoczny wzrost dawki

Na mapce widać, że w okolicy Bornholmu dawka wynosiła 138 nanosiwertów na godzinę. Różnica jest wyraźna, szczególnie na tle trzech sąsiednich rejonów, gdzie dawka sięga nieco powyżej 90 nanosiwertów.

bEUCRVxp

Wzrost dawki został zauważony także w Zakładzie Oceanografii i Monitoringu Bałtyku należącym do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rosyjskie kłopoty...

Co ciekawe, pod koniec lipca pojawiła się informacja o awarii na rosyjskim okręcie podwodnym "Orel". Informacje na ten temat są skąpe, jednak portal "The Barents Observer" pisał o "dramatycznej" sytuacji jednostki. W internecie pojawiły się zdjęcia wynurzonego okrętu i załogi stojącej na pokładzie w kamizelkach ratunkowych.

bEUCRVxq

Należy jednak zauważyć i podkreślić, że oba zdarzenia dzieli nie tylko odstęp czasu, ale i miejsce. "Orel" był widziany niedaleko wyspy Sejero u wybrzeży Danii. Do Bornholmu to niemal 300 km w linii prostej. Oba zdarzenia dzieli także kilka dni różnicy. Również amerykański samolot rozpoznawczy leciał inną trasą. Można ją zobaczyć na zdjęciu poniżej:

Ale po Bałtyku kręciło się w ostatnich dniach kilka rosyjskich jednostek o napędzie atomowym. Nie tylko zresztą okrętów wojennych. Wciąż znajduje się na nim także cywilny statek "Siewmorput" o napędzie atomowym.

bEUCRVxr

... czy rutynowe sprawdzenie?

Nawet gdyby doszło do awarii napędu i dowódca zdecydował się na wynurzenie okrętu celem wymiany powietrza w jednostce, to trudno uznać, by wzrost poziomu radiacji zanotowano tydzień później. Skąd więc zagadkowy lot samolotu rozpoznawczego? I skok radiacji na Bornholmie? Wzrost poziomu promieniowania gamma zaobserwowano wczoraj także na północ od... Sztokholmu w Szwecji.

Magazyn "The Drive" sugeruje, że samolot mógł wykonywać misję sprawdzenia czy poziom promieniowania i radioaktywne cząstki mogły się dostać nad Bałtyk z północnego wschodu Rosji. Rosjanie prowadzą tam testy swojego pocisku manewrującego o napędzie atomowym "Burewestnik".

bEUCRVxs

Dwa lata temu w okolicy miejscowości Nionkosa, doszło do poważnego incydentu atomowego podczas testów broni. W niejasnych okolicznościach zginęło wtedy pięć lub sześć osób: wojskowych i cywilów zaangażowanych w testy.

Tajemnica skoków promieniowania pozostaje więc, jak na razie, nierozwiązana.

Zobacz także: Radioaktywny wyciek z zatopionego okrętu podwodnego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUCRVxK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(163)
Miro777
4 miesiące temu
Rosyjskie okręty na Bałtyku? A gdzie mają być? Przecież Rosja przy nad Bałtykiem. Jakiś czas temu to amerykański okręt się pętał po Bałtyku ale to było OK. Albo angielski okręt koło Krymu, to też było ok. Skończcie wypisywać głupoty.
dziadek
4 miesiące temu
z Brukseli nas ochroni
Mac
4 miesiące temu
Gdzie Bornholm a gdzie Gotlandia
bEUCRVxL
Bzdi
4 miesiące temu
Promieniowanie nad Bornholm a oni latają prz środkowym wybrzeżu. Musi być amerykany
Lis68
4 miesiące temu
Zaczynają latać amerykańskie samoloty???,a przypomnijcie sobie co było przed plandemią,całe niebo w smugach a tu nagle COVID!!!!,na Podlasiu na pół rozmrożone dziki na drzewach i nagle ASF!!!szybko ukręcili tej aferze łeb. BADAJĄ POWIETRZE???,mmm dziwne, zbliża się 4 fala, już dwa miesiące temu wiedzieli że coś będzie "BARDZO DZIWNE"???!!.
Znawca-a Co?
4 miesiące temu
Jeden jasnowidz mówił o tym kiedyś. Ze będzie napromieniowane i coś o Rosji było. Ludzie będą umierać morze się będzie świeciło itp.
Rosomak
4 miesiące temu
A CO WIELCY POLITYCY NIE PODOBA SIĘ ŻE LUDZIE PALĄ W PIECACH WIELKIE SKAŻENIE A CO WY ROBICIE Z SIRODOWISKIEM JAK ŻARTOWAĆE SIRODOWISKO CZARNOBYL JAPONIA OKRETY ATOMOWE TO SĄ FIOLKI CO ZAKŁAMANE RAZEM Z UNIĄ EUROPEJSKĄ I POLSKA ŻADNA OPCJA POLITYCZNA KLAMIE
dajcie spokój
4 miesiące temu
Aście się rozpisali! Żeby na końcu zawrzeć info o nierozwiązanej zagadce. Po drodze dziesiątki hipotez kierujących podejrzenia w stronę mitycznych rosjan. Wstyd!
xxx
4 miesiące temu
naruszenie Polskiej przestrzeni lotniczej ale kto by się tym przejął...
Jfk
4 miesiące temu
Ślązacy zjechali nad Bałtyk
63+
4 miesiące temu
Ciekawe co by było gdyby rosyjski samolot badał skażenie w zachodniej części trójkąta Bermudzkiego
CzarnaHanka
4 miesiące temu
Rosji powinni zabrać ten atom. Oni tego nie potrzebują. Im potrzebna jest wódka.
Konkretny
4 miesiące temu
gdzieś tu, czai się prawda ............
bEUCRVxD
63+
4 miesiące temu
Rosyjski samolot nad Bałtykiem to niepokojące wieści, amerykański może sobie latać
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić