Zaskakujące odkrycie dotyczące globalnego ocieplenia. Naukowcy mówią o paradoksie

451

Międzynarodowa grupa naukowców dokonała paradoksalnego odkrycia. Stwierdzili, że czystsze powietrze przyczynia się do globalnego ocieplenia. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Lipsku.

Zaskakujące odkrycie dotyczące globalnego ocieplenia. Naukowcy mówią o paradoksie
Czystsze powietrze przyspiesza globalne ocieplenie, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku (Getty Images)

Według naukowców zanieczyszczenie powietrza jest dzisiaj o 30 proc. niższe niż w 2000 roku. W tym samym czasie nawet o 50 proc. mógł jednak wzrosnąć poziom globalnego ocieplenia związanego z emisją dwutlenku węgla.

Wniosek naukowców jest zaskakujący - spadek zanieczyszczenia powietrza przyspiesza proces globalnego ocieplenia.

Skąd ten paradoks? Naukowcy wyjaśniają, o czym pisze magazyn "Science", że niektóre aerozole pochłaniają ciepło, ale inne - takie jak zanieczyszczające powietrze siarczany i azotany - je "odbijają", co ma chłodzący wpływ na otoczenie.

Mniejsze zanieczyszczenie powietrza jest oczywiście pozytywne dla zdrowia, jako że zanieczyszczenie każdego roku przyczynia się do milionów zgonów na całym świecie. Wnioski z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Lipsku nie napawają jednak do całkowitego optymizmu. Johannes Quaas, klimatolog z tego uniwersytetu, podkreśla, że spadające zanieczyszczenie powietrza przyspiesza katastrofę klimatyczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Dramatyczne skutki zmian klimatu. Zobacz, jak zmieni się twoje miasto

Z Johannesem Quaasem zgadza się inny naukowiec – James Hansen, emerytowany klimatolog z NASA. Już w 1990 roku ostrzegał on przed korzystaniem z pali kopalnych i zanieczyszczeniem powietrza. – Myślę, że wnioski, do jakich doszli naukowcy, są właściwe – stwierdził Hansen.

Wnioski te opierały się w głównej mierze na ocenie stanu klimatu, którą opracowali eksperci wyznaczeni przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jak opisano, poziom aerozoli w atmosferze spadł w Ameryce Południowej i Europie, jednak nie jest to globalna tendencja.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić