aktualizacja 

Zastał go w mazurskim lesie. Nawet się nie wahał

13

Praca leśnika bywa bardzo zaskakująca, o czym po raz kolejny przekonali się pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark. Na Facebooku pojawiło się zdjęcie daniela zwyczajnego, który często mylony jest z sarną czy jeleniem. Nic dziwnego, że leśnik na ten widok nie mógł się powstrzymać.

Zastał go w mazurskim lesie. Nawet się nie wahał
Majestatyczny daniel w lesie (Nadleśnictwo Lidzbark, Lasy Państwowe, M. Sękowski)

Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego, ale większy od sarny. Samce danieli (byki) wykształcają poroże złożone z łopatowato rozszerzających się ku górze tyk, które wiosną są zrzucane. Spód ciała jest biały, na zadzie występuje biała plama z ciemnym obrzeżeniem, tzw. lustro. Ogon jest od góry czarny, od spodu biały.

Daniel został sprowadzony do Polski z południowej Europy. Ponieważ świetnie sobie radzi w naszych warunkach środowiskowych, stał się gatunkiem występującym w stanie dzikim (żyje na wolności). Występuje zarówno na nizinach, jak i na wyżynach, zamieszkując tam lasy liściaste i mieszane.

Dzisiaj przedstawiamy Państwu daniela (...). Daniel jest gatunkiem zaliczanym do zwierzyny płowej występującym w naszych lasach. Najczęściej zwierzę to ma zwykłe rudobrązowe umaszczenie. Jednak u niektórych osobników tego gatunku kolor sierści może przybierać także formę leucystyczną - czyli niemal całkowicie białą, co jest rzadkością - czytamy na profilu facebookowym Nadleśnictwa Lidzbark.

- Takiego też daniela udało się sfotografować leśniczemu Leśnictwa Olszewo - dodają leśnicy. Ależ z niego szczęściarz! Chyba każdy na widok majestatycznego zwierzęcia zareagowałby tak jak leśnik i chwycił za telefon. Zdjęcia białego daniela z pewnością są niezapomnianą pamiątką z wypadu do lasu.

Historia danieli. Zaczęło się w Azji

Daniel pierwotnie wywodzi się z Azji Mniejszej, przede wszystkim z terenów dzisiejszej Turcji. Następnie został rozpowszechniony w wielu krajach świata. Na obszary śródziemnomorskie daniele sprowadzili najpierw Fenicjanie, a następnie Rzymianie. Do Polski zawędrował po raz pierwszy w XIII w.

W zależności od dostępności pokarmu daniele żywią się trawami, krzewami, liśćmi, pąkami, pędami, korą, żołędziami, kasztanami, bukwią czy owocami. Ich aktywność przypada na poranek i zmierzch. W ciągu dnia odpoczywają.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić