Zauważyłeś? To uważaj. Leśnik tłumaczy, co leży pod śniegiem
Na profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne na Facebooku pojawił się bardzo ciekawy, krótki film wideo. Leśnik wyjaśnia na nim, skąd biorą się lasach niewielkie paliki, pomalowane na różnorodne kolory.
Profile rodzimych nadleśnictw, które znajdziemy w mediach społecznościowych, to często skarbnica bardzo przydatnej wiedzy. Leśnicy często publikują na nich interesujące materiały wideo, które wyjaśniają zjawiska spotykane przez nas w leśnej głuszy.
Czytaj także: Wilki pojawiły się w lasach. Nadleśnictwo potwierdza
Na krótki edukacyjny materiał zdecydował się jeden z leśników, pracujących w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne. Marcin Brożyna postanowił pochylić się nad problemem niewielkich palików, które pojawiają się w wielu lasach na terenie całego kraju.
Czytaj także: To nie fotomontaż. Pojawił się w polskim lesie
Jak zauważa leśnik, najczęściej są one pomalowane kolorem, który rzuca się w oczy. Czemu na służyć ten zabieg?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwierzęta przypominają o sprzątaniu lasu. Nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego
To proste, ale skuteczne rozwiązanie
Jak się okazuje, jest to zalecenie ministra ds. Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki odnoszącej się do gospodarki leśnej:
Są to paliki wbite przez służbę leśną, które mają na celu pokazanie Zakładowi Usług Leśnych, żeby to miejsce omijał - żeby nie przejeżdżał tędy ciągnikami zrywkowymi i żeby nie pozyskiwał drewna, bo zazwyczaj w tym miejscu, pod tym śniegiem, znajduje się jakiś płat osobliwości przyrodniczo-leśnej - tłumaczy Marcin Brożyna.
W tym konkretnym przypadku prawdopodobnie mowa o miejscu, w którym rośnie czosnek niedźwiedzi. Leśnik zapewnia, że już wiosną w to miejsce przyciągnie nas specyficzny zapach tej rośliny.
Marcin Brożyna zwraca także uwagę na wysoką skuteczność tego rozwiązania. Jak widać na nagraniu, teren oznaczony palikami nie jest w żaden sposób naruszony i wszystko jest w należytym porządku. To więc bardzo prosta praktyka, która jest w stanie w bardzo efektywny sposób uratować chronione gatunki przed zniszczeniem.