o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
EKO
|

Zbadali wodę w rzece. Wstrząsające odkrycie na Dolnym Śląsku

35
Podziel się

Rakotwórczy pierwiastek znajduje się w Trującej – rzece, która stanowi dopływ Nysy Kłodzkiej. Jak ustalili wrocławscy eksperci, jego stężenie aż 100-krotnie przekracza dopuszczalne normy. Wiadomo, z czego może wynikać zanieczyszczenie.

Zbadali wodę w rzece. Wstrząsające odkrycie na Dolnym Śląsku
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
bDYXnCxx

Pierwiastek rakotwórczy, którego obecność wykryto w Trującej, to arsen. Z obliczeń naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że do rzeki w ciągu doby może przedostawać się nawet osiem kilogramów niebezpiecznej substancji.

W miejscu ujścia rzeki Trującej do Zbiornika Paczkowskiego, znajdującego się na Nysie Kłodzkiej, stężenia arsenu przekroczyły 100-krotnie normy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia dla wody pitnej – podali w komunikacie eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego.
bDYXnCxz

Rzeka Trująca na Dolnym Śląsku. Skąd wziął się w niej arsen?

Obecność niebezpiecznego pierwiastka w rzece Trująca jest tłumaczona tym, że w przeszłości w okolicy działały kopalnie złota. Do jego wydobywania był wykorzystywany właśnie arsen, popularnie stosowany także przy m.in. produkcji leków, stopów czy trutek na szczury.

bDYXnCxF

W wyniku testów potwierdzono obecność wysokiego stężenia arsenu w starych hałdach i osadnikach. Znajdują się one poniżej Złotego Stoku – rakotwórczy pierwiastek uwalnia się z osadu, a następnie dostaje do wody.

Zobacz także: Zobacz też: Toksyczne zanieczyszczenie Kamczatki. Tajemnicza substancja w Rosji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYXnCya
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Piotr
4 miesiące temu
Dlatego mieszkam na wschodzie Polski, urodziłem się na podlasiu, wychowałem na mazurach. Mieszkalem na zachodzie polski w kilku duzych miastach, niedlugo zjezdzam na bieszczady i tam bede mieszkal do kobnca swych dni, pozdrawiam
Darek
4 miesiące temu
Mniam pychota
Ricardo
4 miesiące temu
Też odkrycie. Hallo wojna się skończyła.
bDYXnCyb
Zbych
4 miesiące temu
Moi sąsiedzi od wielu wielu lat kanalizację mają podłączona do pobliskiego rowu. Cała ulica ok 200 domów wypuszcza tam ścieki. Kanalizacji z prawdziwego zdarzenia nie m a i Sasuaf mówi oby nie zrobili
marianna
4 miesiące temu
...hmmm...podniosą ceny za wodę,za śmieci ,za powietrze ...a ,,swoi" tzw przedsiębiorcy,producenci...dalej będą nas truć! A przecież wystarczyło by ...zabronić przez firmy,zakłady,fabryki ...trucia nas chemikaliami,zabronić produkcji plastików,zabronić ...sprowadzania śmieci z za granicy! Niestety,rządzi...władza!!! zło ,głupota ! ,,Po nas choćby i potop"
Traper
4 miesiące temu
Kiedyś byłem na festiwalu w Borowicach i zrobiłem kupę do pobliksiego strumienia. Przeczytałem nagłówek i pomyślałem, że to o mnie chodzi. Uff
Pieróg
4 miesiące temu
Ciekawe kim był nieznany koziołek, który popełnił tą pisaninę 😁. Arsen, jego złoża, występują w Złotym Stoku w sposób naturalny. Dlatego wydobywano go jeszcze w latach '60 ubiegłego wieku.
Adamo
4 miesiące temu
Złoto wydobywano w przeszłości, ale poziom pierwiastka przekroczył stężenie dopiero teraz...? Ktoś nas robi w "bambuko"
Jan
4 miesiące temu
Kto pisał ten artykuł? Do szkoły i douczyć się skąd się bierze arsen w wodzie kopalnianej! Albo trzeba pojechać do byłej kopalni złota i zapytać przewodnika to wytłumaczy Skąd arsen w wodzie wypływającej z kopalni. Arsen tam był od stworzenia świata!
Jaro
4 miesiące temu
Arsen nie był wkorzystywanydo produkcji złota tylko w okolicach Złotego Stoku wydobywano arsen, a złoto towarzyszyło rudzie arsenu.
Dratewka
4 miesiące temu
Rzeczywiście, fakt ten wstrząsnął tak że aż mi kapcie spadły
Leon
4 miesiące temu
Wszyscy sobie śmieszkują, problemu nie widzą. Widać już tak mają skażone mózgi toksynami. A problem jest ogromny, nowe pokolenie Polaków jest śmiertelnie zatrute, ale tego nie rozumie. W szkole wszak tego się nie dowiedzą.
Chartubate
4 miesiące temu
KGHM DZIAŁA DOBRZE
bDYXnCxT
Polak
4 miesiące temu
To tylko kombinat górniczo hutniczy lubin legnica Głogów Słynny KGHM
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić