aktualizacja 

Zbadali wodę w rzece. Wstrząsające odkrycie na Dolnym Śląsku

54

Rakotwórczy pierwiastek znajduje się w Trującej – rzece, która stanowi dopływ Nysy Kłodzkiej. Jak ustalili wrocławscy eksperci, jego stężenie aż 100-krotnie przekracza dopuszczalne normy. Wiadomo, z czego może wynikać zanieczyszczenie.

Zbadali wodę w rzece. Wstrząsające odkrycie na Dolnym Śląsku
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Pierwiastek rakotwórczy, którego obecność wykryto w Trującej, to arsen. Z obliczeń naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że do rzeki w ciągu doby może przedostawać się nawet osiem kilogramów niebezpiecznej substancji.

W miejscu ujścia rzeki Trującej do Zbiornika Paczkowskiego, znajdującego się na Nysie Kłodzkiej, stężenia arsenu przekroczyły 100-krotnie normy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia dla wody pitnej – podali w komunikacie eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rzeka Trująca na Dolnym Śląsku. Skąd wziął się w niej arsen?

Obecność niebezpiecznego pierwiastka w rzece Trująca jest tłumaczona tym, że w przeszłości w okolicy działały kopalnie złota. Do jego wydobywania był wykorzystywany właśnie arsen, popularnie stosowany także przy m.in. produkcji leków, stopów czy trutek na szczury.

W wyniku testów potwierdzono obecność wysokiego stężenia arsenu w starych hałdach i osadnikach. Znajdują się one poniżej Złotego Stoku – rakotwórczy pierwiastek uwalnia się z osadu, a następnie dostaje do wody.

Zobacz także: Zobacz też: Toksyczne zanieczyszczenie Kamczatki. Tajemnicza substancja w Rosji
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić