Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Ziobro chce bronić chrześcijan. Projekt ustawy trafił do Sejmu

61

W czwartek odbyła się konferencja prasowa polityków Solidarnej Polski, na której poinformowano o przekazaniu projektu ustawy do Sejmu. Wnioskodawcy chcą, by karze podlegał ten, "kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

Ziobro chce bronić chrześcijan. Projekt ustawy trafił do Sejmu
Ustawa "W obronie chrześcijan" skierowana do Sejmu (PAP, PAP/Rafał Guz)

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro zebrała ok. 400 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "W obronie chrześcijan". W czwartek jej projekt został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. O co w ustawie dokładnie chodzi?

Jak tłumaczy Zbigniew Ziobro, to jest projekt za wolnością. Każdy, kto jest za wolnością, winien wspierać tego rodzaju zmiany. Wolność religijna, wolność do jej publicznego, nieskrępowanego wyznawania jest fundamentem cywilizowanych państw i społeczeństw.

W latach 2009-15 w polskiej prokuraturze prowadzone były 163 postępowania o naruszenie tzw. uczuć religijnych. Kolejne 6 lat zmian, jakie niestety zaszły w naszej rzeczywistości sprawiły, że ilość takich postępowań wzrosła nie o 10%, nie o 100%, ale o 1400%. Tak więc w latach 2015-21 tych postępowań było już prowadzone 2435. Czy ktoś z Państwa zakwestionuje ten fakt? - powiedział minister sprawiedliwości.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, obecnie znajdą się takie sądy, które stwierdzą, że wizerunek Matki Bożej w kolorach LGBT, który będzie rozwieszany po śmietnikach, nie jest kwestią jednoznaczną, w związku z tym uniewinniają sprawców.

Trzeba postawić tamę dyskryminacji, wyszydzaniu, obśmiewaniu najświętszych wartości dla chrześcijan. Liczymy, że pierwsze czytanie ustawy o wolności chrześcijan odbędzie się jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość dla wszystkich, którym zależy na wolności i suwerenności - powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Co grozi obecnie za to przestępstwo?

Przypomnijmy, że obecnie art. 195 przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Solidarna Polska chce wykreślenia słowa "złośliwie".

Zobacz także: Te dwa miejsca są dla Rosji kluczowe. "Decydujące dla losów wojny"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić